Yoğurttan Çökelek {Nasıl} Yapılır?(En iyi çözüm)

Contents1 Eksi Yogurttan çökelek nasil yapilir?2 Yoğurttan lor peynir {nasıl} yapılır?3 Uzayan çökelek {nasıl} yapılır?4 Basma çökelek {nasıl} yapılır?5 Ekşi yoğurt ile ne yapılır?6 Yoğurttan lor peynir olur mu?7 Yoğurdu kestirmek için ne yapmalı?8 Yoğurt ile ne yapılabilir?9 Pismis Sutten çökelek {nasıl} yapılır?10 Pismis sütten çökelek {nasıl} yapılır?11 Yumurtalı çökelek {nasıl} yapılır?12 Erzincan çökelek {nasıl} yapılır?13 Taze çökelek {nasıl} saklanır?14 Çökelek kurutması {nasıl} yapılır?
Eksi Yogurttan çökelek nasil yapilir?
Yoğurdumuza azca su koyup maksat sulandırmak ocağa alıyoruz. Orta ateşte kaynayana kadar bekliyoruz. Ara ara karıştırın, kaynadıktan sonrasında altını hafifçe kısın ve kaynamaya devam etsin. Peynir kıvamında kesilmeye başladığında içine bir miktar tuz, atıp dört beş taşım daha kaynatın.
Yoğurttan lor peynir {nasıl} yapılır?
Yapılışı:

Pütür pütür olan yoğurdu tülbente alıyoruz ve süzüyoruz. Süzülen suyu peynir altı suyu olarak kullanabilirsiniz.
Tülbenti iyice sıkıyoruz ve 1 gece suyunu salması için bekletiyoruz.
1 gecenin sonunda lor peynirimiz hazır.
Afiyetle yiyin yavrularımıza…

Uzayan çökelek {nasıl} yapılır?
Ocağa aldığınız yoğurt kaynadığında içine tuzunu ve limon suyunu ekleyip 2-3 dakika kaynattıktan sonrasında ocağı kapatıyoruz. Soğuyana kadar çökeleğe dokunmuyoruz. Soğuduğunda bir süzgeçle fazla suyunu da süzdürerek çökeleği dolaba kaldırıyoruz. Fazla yaptıysanız dipfrizde da saklayabilirsiniz.
Basma çökelek {nasıl} yapılır?
Çökelekle çörek otunu güzelce karıştırın ve kavanozun altına bir parmak genişliğinde bir taban oluşturacak şekilde bastırın. Üzerine birazcık zeytinyağı gezdirin ve üzerine biberlerden bir miktarı bastırarak koyun. Üzerine yeniden çökelek, yeniden zeytinyağı ve biber şeklinde kavanozu doldurun ve tüm malzemenizi bitirmiş olun.
Ekşi yoğurt ile ne yapılır?
Ekşi yoğurdumuzu kaseye alıp oldukça azca tuz ekleyip 3 kaşık soğuk süt ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz tadına bakın eğer birazcık eksilik var ise oldukça azca daha süt ilave edin ve yeniden karıştırın. Yoğurdunuzu tatlı tatlı yiyin:) Evde yoğurt çalmadan deneyebilirsiniz de doğal olarak ki. Ben bu yaptığımla yoğurdumu yapıyorum ve tutuyor.
You might be interested:  Herbalife {Nasıl} Kullanılır?(Çözülmüş)Yoğurttan lor peynir olur mu?
İlk ilkin buzdolabınızda kalan yoğurdu suyu ile birlikte bir tencereye koyun. Eğer yoğurdun suyu yoksa birazcık su ilave edin ve orta ateşte kaynamaya bırakın. Suyunu tamamen çektiğinde yoğurt artık peynir kıvamına gelmiş olarak toparlanmaya başlayacaktır.
Yoğurdu kestirmek için ne yapmalı?
Kesik ( Yoğurt Kesiği) Tarifi {Nasıl} Yapılır?

Yoğurt ve suyu çalkalayıp ayran benzer biçimde yapıyoruz ocağa alıp kesilmesini bekliyoruz.
İyice kaynayınca tane tane olduğu süre ocağı kapatıp birazcık ılındıktan sonrasında süzeğe koyuyoruz.
Suyunu döküp kesiğini alıyoruz.

Yoğurt ile ne yapılabilir?
Yoğurt İle Meydana getirilen Yemekler | Yiyecek Tarifleri

Yoğurtlu Pideli Kebap.
Naneli Ayran.
Salatalık Yelkenleri.
Tavuklu Omlet.
Haydarili Kabak Ruloları
Renkli Makarna Salatası
Tavuklu Siron.
Göbekli Tavuk Salatası (Dukan Usulü)

Pismis Sutten çökelek {nasıl} yapılır?
Evde Sütten Çökelek Yapımı Tarifi {Nasıl} Yapılır?

İki litre sütü tencereye alıyoruz.
Köpük köpük olana denk kaynatıyoruz.
Süt kaynayınca ilkin 1 limonun suyunu ekliyoruz ve sütü kısık ateşte kaynatıyoruz.
Süt kesilmeye başlayınca kesikleri kevgir yardımı ile süzgeçe alıyoruz.

Pismis sütten çökelek {nasıl} yapılır?
ÇÖKELEK NASIL YAPILIR? Hazırlamış olduğunuz temiz bir tencereye sütünüzü dökerek üstüne 3-4 yiyecek kaşığı limon ya da sirke ilave ederek karıştırınız. Tencerede bulunan sütü, kısık ateşte ve devamlı olarak karıştırınız. Süt ortalama olarak 5 dakika kadar kaynadıktan sonrasında kesilerek topak topak olacaktır.
Yumurtalı çökelek {nasıl} yapılır?
Yumurtalı Çökelek Tarifi {Nasıl} Yapılır? Tereyağını tencerede erittikten sonrasında peynirleri ilave edin. Tereyağı ile peynirler karışıp, hafiften eriyen peynirlere kıyılmış maydanozu, tuzu ve yumurtayı ilave ederek karıştırın. Yumurta piştikten sonrasında ocaktan alabilirsiniz.
Erzincan çökelek {nasıl} yapılır?
Belli bir miktar kelle peynir bir araya getirilerek çuvallarda biriktirilir. Birkaç gün ters yüz edilerek bekletilir. Ondan sonra büyük teknelerde tuzlanarak ezilir. Ezilmiş ve tuzlama işlemi tamamlanmış peynirler, süzülme ve muhteşem kıvam için bez çuvallarda bir süre dinlenmeye bırakılır ve derilere basılır.
You might be interested:  Bki {Nasıl} Hesaplanır?(Muhteşem yanıt)Taze çökelek {nasıl} saklanır?
Çökelek kapalı kaplarda buzdolabında saklanır. Böreklerde sıkça kullanılan bir peynirdir. B12 ile vücuda faydalar sağlar.
Çökelek kurutması {nasıl} yapılır?
Tüm malzemeyi derin bir kapta iyice yoğuruyoruz. Ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlıyoruz. Bir siniye temiz kağıdın üstüne diziyoruz. 3-4 gün temiz, rüzgarlı süre zamanda güneşe koyarak kurutuyoruz (çevirerek, ara sıra da ıslanan ve yağlanan kağıdı değiştirerek).

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.