,

WHM/vps kurulumu sonrası yapılması gereken kontrol listesi

VPS’lerimde WHM/cPanel kullanıyorum. Herkesin takip etmemi tavsiye edebileceği iyi uygulama optimizasyonu ve/veya güvenlik kontrol listeleri olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? Şu anda yeni bir VPS aldığımda takip ettiğim temel adımlar şunlardır: whm cpanel kurulumu güvenliği ve bakımı Beklenen trafiğe ve barındıracağımız WordPress web sitelerinin miktarına uygun olarak sunucuya yeterli CPU, RAM ve disk alanı verin. 2.…

By.

min read

whm

VPS’lerimde WHM/cPanel kullanıyorum. Herkesin takip etmemi tavsiye edebileceği iyi uygulama optimizasyonu ve/veya güvenlik kontrol listeleri olup olmadığını merak mı ediyorsunuz?

Şu anda yeni bir VPS aldığımda takip ettiğim temel adımlar şunlardır:

 • Kök olarak oturum açın
 • cPanel > En Son Sürüme Yükselt
 • Yazılım > Sunucu Yazılımını Güncelle
 • Yazılım > Sistem Yazılımını Güncelle
 • Sunucu Kişileri > Sistem Posta Tercihlerini Değiştir – Kök’ün, Kimsenin ve cPanel’in e-posta adreslerini güncelleyin
 • Sunucu Kişileri > İletişim Yöneticisi – Bildirim tercihlerini güncelleyin
 • Yedekleme > Yedeklemeyi Yapılandır – Aralığı Günlük olarak değiştirin, Haftanın tüm günlerinde çalıştır, Hesap Başına SQL Yedekleme ve Tüm MySQL Dizini
 • Sunucu Yapılandırması > Sunucu Saati – Avrupa/Londra olarak değiştirin
 • Hizmet Yapılandırması > Apache Yapılandırması > Genel Yapılandırma – MaxClients’ı 256 olarak değiştirin
 • Hizmet Yapılandırması > PHP Yapılandırma Düzenleyicisi > Gelişmiş – Memory_limit’i 256M’ye, post_max_size’yi 20M’ye, upload_max_filesize’yi 20M’ye, max_execution_time’ı 120’ye, max_input_time’ı 320’ye değiştirin
 • Yazılım > EasyApache (Apache Güncellemesi) – 1. Önceden Kaydedilen Yapılandırmayı Kullanın, ardından Profile Göre Özelleştirmeye Başlayın, 2. Apache 2.0, 3. PHP 5, 4. PHP 5.2.14, 5. Kapsamlı Seçenekler Listesini Seçin, 6. Ön Sayfayı Kaldır , PHP için EAccelerator ekleyin, Curlwrappers Ekleyin, EXIF ​​Ekleyin, Sonra Kaydedin ve Oluşturun
 • Paketler > Paket Ekle – buna Varsayılan Paket adını verin, CGI erişimini veya Ön Sayfa Uzantılarını içermez.

whm cpanel kurulumu güvenliği ve bakımı

Beklenen trafiğe ve barındıracağımız WordPress web sitelerinin miktarına uygun olarak sunucuya yeterli CPU, RAM ve disk alanı verin.

2. Standart sabit disklerin aksine SSD’ler daha yüksek okuma/yazma hızları sunar, bu nedenle web sitesi performansını artırmak için SSD depolamayı kullanmak istiyoruz.

3. En iyi performansı elde etmek için LiteSpeed ​​veya Apache’yi kurun. LiteSpeed, özellikle WordPress siteleri için etkinliği ve hızıyla da ünlüdür.

4. PHP işlem hızını ve kaynak verimliliğini artırmak için FastCGI Process Manager (PHP-FPM) etkinleştirilmelidir.

5. PHP’nin WordPress siteleriyle uyumlu en güncel kararlı sürümünü kullanın ve PHP sürümlerini güncel tutun.

6. Veritabanı performansını artırmak için MariaDB veya MySQL sunucusunun kurulumunu iyileştirin. Önbellek boyutu, arabellek havuzları ve sorgu önbelleğe almanın tümü ayarlanabilir.

7. İçerik önbelleğe alma tekniğini uygulamak için W3 Total Cache veya WP Super Cache gibi bir önbellek eklentisi kullanın. Bu eklentiler sayfa yüklemelerini önemli ölçüde hızlandırabilir.

8. Malzemeyi birden fazla sunucuya yaymak ve yüklerini hafifletmek için bir CDN ekleyin. Çok sevilen iki CDN seçeneği Cloudflare ve StackPath’tir.

9. Saldırıları önlemek ve kötü amaçlı iletişimleri engellemek için bir güvenlik duvarı kurun ve yapılandırın.

10. Yaygın web uygulaması güvenlik açıklarına karşı koruma sağlamak için ModSecurity kurallarını etkinleştirin.

11. Güvenlik ve performans iyileştirmelerini sağlamak için sunucunun yazılımını, WHM’yi ve cPanel’i en son sürümlere güncel tutun.

12. Uzak bir konum, web sitelerinin ve veritabanlarının düzenli olarak otomatik yedeklerini almalıdır. Bu yüzden cPanel üzerinden yedekleme seçeneklerini ayarlamamız gerekiyor.

13. Tek bir web sitesinin aşırı miktarda sunucu kaynağı kullanmasını engellemek amacıyla cPanel kullanıcıları için kaynak sınırlamaları ayarlayın.

14. Kaliteden ödün vermeden resim boyutlarını azaltmak için WordPress resim optimizasyon eklentilerini kullanın.

15. Bu nedenle, veritabanı sorgularını hızlandırmak ve sunucu yükünü hafifletmek için Redis veya Memcached gibi bir veritabanı önbellekleme çözümü kullanın.

16. Sunucu performansını düzenli olarak takip etmek için örneğin New Relic veya barındırma şirketi tarafından sunulan izleme araçlarını kullanın.

17. Son olarak, potansiyel darboğazları tespit etmek ve sunucu yapılandırmalarını buna göre değiştirmek için yük testi yapın.

Bir Cevap Yazın

Sheffieldbsfschools sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin