Önyüklenebilir aygıt yok sabit sürücü hatası nasıl düzeltilir

Bilgisayarınız bir süreliğine kullanıldığında , belirli arıza belirtileri görülmeye başlayacaktır. Bu bazen parçaların onarılması veya değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Ani uygulama çökmesi veya “mavi ölüm ekranı” yaşamanız gibi durumlar, cihazınızı onarmaya başlamanız gerektiği anlamına gelebilir. Sabit sürücü arızası , hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarda birçok kullanıcının başına gelebilecek yaygın bir bilgi işlem sorunudur. Sabit sürücüler zamanla arızalanır ve bilgisayarınız daha önce…

By.

min read

hdd

Bilgisayarınız bir süreliğine kullanıldığında , belirli arıza belirtileri görülmeye başlayacaktır. Bu bazen parçaların onarılması veya değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. Ani uygulama çökmesi veya “mavi ölüm ekranı” yaşamanız gibi durumlar, cihazınızı onarmaya başlamanız gerektiği anlamına gelebilir.

Sabit sürücü arızası , hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarda birçok kullanıcının başına gelebilecek yaygın bir bilgi işlem sorunudur.

Sabit sürücüler zamanla arızalanır ve bilgisayarınız daha önce olduğu gibi başlatılmadığında veya çalışmadığında fark edilebilir hale gelebilir.

Hata mesajlarıBaşlangıçta gösterilen “önyüklenebilir aygıt yok”, “önyüklenebilir aygıt bulunamadı” veya “önyükleme aygıtı bulunamadı” gibi hata mesajları , hatalı bir sabit sürücü anlamına gelebilir ve yüzleşmek biraz göz korkutucu görünebilir.

Bu kılavuzda, “önyüklenebilir aygıt yok” durumunu nasıl düzelteceğinizi ve sabit sürücünüzü sorunlara karşı nasıl test edeceğinizi göstereceğiz.

Safemode Bilgisayar Hizmeti Hakkında

Sidney’deki En İyi 3 PC Bilgisayar Onarım Merkezi’nde derecelendirildik .

“Önyüklenebilir aygıt yok” hatası sayısız kez gördüğümüz bir şeydir.

Önyükleme teşhisi

Çoğu bilgisayar yaparÇoğu bilgisayar markası yerleşik önyükleme tanılama özelliğiyle birlikte gelir.

Önyükleme tanılama menüsünü almak için öncelikle bilgisayarınızı kapatın.

Ardından, açmak için güç düğmesine basın ve hemen şu tuşa basmaya devam edin:

  • HP bilgisayar:Farklı seçeneklere sahip bir menü ekranı görene kadarESCTeşhisseçin.
  • Dell bilgisayarlar:Farklı seçeneklere sahip bir menü ekranı görene kadar sürekli olarak F12 tuşuna basın. Teşhis seçeneğini seçin.
  • Intel işlemcili Apple bilgisayarlar: Size Apple Donanım Testi yapma seçeneği sunan bir sonraki ekranı görene kadar D tuşunu basılı tutun.
  • Apple silikon veya daha yenisine sahip Apple bilgisayarlar: Mac’inizi açın ve Mac’iniz başlatılırken güç düğmesini basılı tutmaya devam edin. Seçenekler etiketli bir dişli simgesi içeren başlangıç ​​seçenekleri penceresini gördüğünüzde bırakın. Klavyenizde Komut (⌘)-D tuşlarına basın
  • Lenovo ThinkPad veya ThinkCentre bilgisayarlar:Farklı seçeneklere sahip bir menü ekranı görene kadar sürekli olarak Enter tuşuna (veya bazı modellerde F10 tuşuna) basın, tanılama seçeneğini seçmek için F12 tuşuna basın . Bazı modellerde Enter / F10 yerine baştan F12 tuşuna basabilirsiniz.
  • Diğer bilgisayarlarda (Acer, ASUS, Lenovo IdeaPad, Toshiba, Clevo, Razer) ne yazık ki bu bilgisayarlar yerleşik tanılama araçları sağlamaz.

Önyükleme tanılama menüsünde, sisteminizdeki olası donanım sorunlarına ilişkin tanılama gerçekleştirebilirsiniz.

Sabit sürücü, RAM veya pil gibi donanımlar, daha sonra doğru onarım çözümlerini bulabileceğiniz sorunları bulmak için test edilir.

Herhangi bir donanım sorunu bulunursa sisteminiz sorunu genellikle bir referans koduyla birlikte bildirir. Bu kodlar, dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızın markasına özeldir.

Bilgisayar tamircisine gitmek istiyorsanız sorununuzu bildirmek için bunu not etmek isteyebilirsiniz .

Bilgisayarınız ayrıca donanımı test etmenize ve çözümler sunmanıza yardımcı olabilecek markaya özel destek yazılımıyla birlikte gelebilir. Bu, Dell , Apple ve HP dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarını test etme kılavuzlarımızda ele alınmaktadır .

Chkdsk

Chkdsk, her Windows dizüstü ve masaüstü bilgisayarda bulunan bir disk kontrol aracıdır.

Bilgisayarınız Windows’a önyükleme yapıyorsa bunu komut istemi olarak veya sabit sürücünüzün özellikler pencerelerinden çalıştırabilirsiniz. Temel bir sabit disk testi olarak hala çok şey yapabilir.

Chkdsk , onarım veya izolasyon için bozuk sektörleri tespit etmenize ve sürücünüzün erken arızalanmasını önlemenize yardımcı olabilir . Sürücünüz iyi çalışıyor gibi görünse bile ara sıra kontrol etmek iyi bir fikir olabilir.

2. Sabit disk analiz uygulamalarıyla test etme

Bilgisayarınız başarıyla önyükleme yapmıyorsa sabit sürücünüzü test etmenin başka bir yolu da analiz yazılımı kullanmaktır.

Bu yöntem, sabit sürücünüzü çıkarıp farklı bir masaüstü bilgisayarda test etmeyi içerir. Ayrıca bir tornavidaya ve SATA’dan USB’ye veya NVMe’den USB’ye muhafaza kutusuna da ihtiyacınız olacak.

Sabit sürücü analiziSeaTools ve WD Data Lifeguard gibi sabit disk analiz yazılımları, sabit diskleri kapsamlı bir şekilde test eden ve onarmaya çalışan ücretsiz teşhisler sunar.

Sürücüyü bilgisayarınızdan yalıtmak aynı zamanda derinlemesine bir analiz elde etmenize de yardımcı olur. Bu, sürücüyü farklı bir güç kaynağıyla çalıştırılan bir muhafaza kutusuna yerleştirip ardından bir masaüstü bilgisayara bağlayarak yapılır. Muhtemelen yerleşik tanılamadan daha uzun zaman alacaktır.

3. Sabit sürücüyü değiştirecek bir ürün seçin

Artık sorunu teşhis ettiğimize göre, sorunu sabit sürücüyü değiştirerek çözmenin zamanı geldi. Sabit sürücüyü değiştirmek biraz düşünmeyi gerektirir, o zaman sizin için doğru sürücüyü bulabileceksiniz.

Piyasada birçok türde sabit disk, katı hal sürücüsü/flash depolama bulunmaktadır . Uyumlu olanı seçmek önemlidir.

Daha sonra Amazon gibi bir çevrimiçi satıcıdan yeni bir sürücü satın alabilir veya bir mağaza içi profesyonelden rehberlik alabilirsiniz.

“Disk kontrol araçları sabit diskimi düzeltti, neden yenisine ihtiyacım var?” diye sorabilirsiniz.

Daha önce de anladığımız gibi , sabit disklerin başarısız olacağı inkar edilemez. Chkdsk veya başka bir yazılımdan hızlı bir onarım almak, yalnızca bir yıl kadar sürücüye sahip olmanızı sağlayabilecek kısa vadeli bir çözümdür. Öyleyse neden güvenilir bir çözüm bulup, ileride daha fazla soruna neden olacak sabit sürücüyü değiştirmiyorsunuz?

Kendi sabit disk modelinizi bulma

Yeni bir sürücü satın alırken mevcut sabit sürücünüzün modelini referans noktası olarak kullanabilirsiniz . Sabit disk performansınızdan ne tür bir bilgi işlem deneyimi istediğinize karar vermenize yardımcı olabilir.

Bilgisayarınızın başarılı bir şekilde önyükleme yapmadığını göz önünde bulundurarak sabit disk modelinizi başlangıç ​​menüsündeki BIOS kurulumundan kontrol edebilirsiniz . Ancak Windows’a önyükleme yapmayı başarırsanız, sabit sürücü modelini Aygıt Yöneticisi’nde “Disk Sürücüleri” altında arayabilirsiniz.

4. Sabit sürücünüzü kendiniz değiştirin

Sabit sürücünün değiştirilmesi, gerçekleştirilmesi en kolay bilgisayar onarımlarından biridir. İhtiyacınız olan tek şey, dizüstü bilgisayarınızı açmak için birkaç basit araçtır. Belirli bilgisayar donanımı markalarına yönelik onarım kılavuzlarının bulunabileceği teknoloji sitesinden onarım kılavuzlarını takip edebilirsiniz . Size yeni bir sabit sürücünün nasıl kurulacağını gösterebilirler. Hatta bir sonraki Kendin Yap projenizi de burada bulabilirsiniz!

5. Windows’u yeni sürücünüze yeniden yükleyin

Son olarak, yeni sürücünüzü kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken Windows’u yeniden yüklemektir. Bunun için bir USB kurulum ortamına ihtiyacınız olacak. Sisteminizin bir kurtarma ortamını oluşturun veya Windows işletim sistemi kurulumunu en az 16 GB boş alana sahip bir USB’ye indirin. Daha sonra dizüstü bilgisayarınızı başlangıç ​​menüsünden başlatın. Windows’un yüklenmesi biraz zaman alacaktır, ardından işiniz bitti!

Alternatif olarak lisanslı bir Windows kurulum CD-ROM’u satın alabilir ve oradan önyükleme yapabilirsiniz. USB’nin yapması gerektiği gibi bir kurulum ortamıyla aynı şekilde çalışır.

Kısa bir ipucu: Yeni sürücünüzde düzenli yedekleme alışkanlıklarına sahip olmak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde çökmelerden veya veri kaybından kaynaklanan her türlü duruma hazırlıklı olursunuz. Bir sürücü kazası nedeniyle çok fazla acı çekmeyeceğinizi bilmek de harika bir duygu!

Bir Cevap Yazın

Sheffieldbsfschools sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et