Bir WordPress sitesi ücretsiz olarak nasıl yedeklenir

Artık bir WordPress sitesini yedeklemenin neden önemli olduğunu bildiğinize göre, size bir WordPress sitesini üç adımda ücretsiz olarak nasıl yedekleyebileceğinizi göstereceğiz! 1. Adım: Ücretsiz bir yedekleme eklentisi yükleyin 🔌 İlk adım ücretsiz bir yedekleme eklentisi yüklemektir . Neyse ki, kötü amaçlı yazılım taramasından tam yedeklemeye kadar size her şeyi sağlayabilecek tonlarca WordPress güvenlik eklentisi var. Bir yedekleme eklentisi seçerken aşağıdaki…

By.

min read

Artık bir WordPress sitesini yedeklemenin neden önemli olduğunu bildiğinize göre, size bir WordPress sitesini üç adımda ücretsiz olarak nasıl yedekleyebileceğinizi göstereceğiz!

  • 1. Adım: Ücretsiz bir yedekleme eklentisi yükleyin
  • 2. Adım: Ücretsiz WordPress yedeklemelerinizi yapılandırın
  • 3. Adım: Ücretsiz yedeklemenizi geri yükleyin

1. Adım: Ücretsiz bir yedekleme eklentisi yükleyin 🔌

İlk adım ücretsiz bir yedekleme eklentisi yüklemektir . Neyse ki, kötü amaçlı yazılım taramasından tam yedeklemeye kadar size her şeyi sağlayabilecek tonlarca WordPress güvenlik eklentisi var.

Bir yedekleme eklentisi seçerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz:

  • Yedekleme türü . Bazı ücretsiz araçlar yalnızca kısmi yedeklemeler oluşturmanıza olanak tanır. Tam olanları oluşturmanıza olanak tanıyan birini aradığınızdan emin olun. Bu, sitenizi geri yüklemeyi kolaylaştıracaktır.
  • Depolama seçenekleri ve sınırlar . Yedeklerinizi uzak bir depolama konumuna (Google Drive veya Dropbox gibi) kaydetmenize olanak tanıyan bir WordPress yedekleme eklentisini tercih ettiğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Yalnızca yerel olarak (sitenizin sunucusuna) kaydedebiliyorsanız, sunucunuz kapalıyken onu geri yükleyemezsiniz. Ek olarak, depolamayla ilgili sınırlamalara dikkat edin.
  • Kullanım kolaylığı . Ücretsiz bir WordPress yedekleme eklentisinin kullanılabilirliğini düşünün. Örneğin, yeni başlayan biriyseniz, muhtemelen yedeklerinizi geri yüklemek için Dosya Aktarım Protokolü (FTP) veya phpMyAdmin ile uğraşmak istemezsiniz .

Çok sayıda ücretsiz WordPress yedekleme eklentisini değerlendirdikten sonra UpdraftPlus’ın en iyi seçeneklerden biri olduğunu gördük:

UpdraftPlus WordPress Yedekleme ve Taşıma Eklentisi

UpdraftPlus.Com, DavidAnderson

Güncel Sürüm: 1.23.10

Son Güncelleme: 4 Eylül 2023

updraftplus.1.23.10.zip

Bu aracın ücretsiz sürümü ihtiyacınız olan her şeyi içerir; bir WordPress sitesini ücretsiz olarak nasıl yedekleyeceğinizi öğrenmek isteyen herkes için harika bir haber.

UpdraftPlus ile yedeklemeleri manuel olarak oluşturabilir veya belirli aralıklarla otomatik olarak oluşturulacak şekilde planlayabilirsiniz. Ayrıca uzaktan depolama için size birçok seçenek sunar.

Dahası, UpdraftPlus arayüzünün her şeyi son derece sezgiseldir. Bu, yedeklerinizi oluşturmanın ve geri yüklemenin çok kolay olacağı anlamına gelir.

Eklentiyi kullanmaya başlamak için WordPress kontrol panelinize gidin. Eklentiler > Yeni Ekle’ye gidin ve UpdraftPlus’ı bulmak için arama aracını kullanın:

Bir WordPress sitesi ücretsiz olarak nasıl yedeklenir: UpdraftPlus eklentisini ekleyin.

Ardından Şimdi Kur’a ve ardından Etkinleştir’e tıklayın .

2. Adım: Ücretsiz WordPress yedeklemelerinizi yapılandırın ⚙️

Artık bir WordPress sitesini ücretsiz olarak nasıl yedekleyeceğinizin yapılandırma aşamasına geçmeye hazırsınız. Eklentiyi yüklemek ve etkinleştirmek bir açılır pencereyi tetikleyecektir:

Bir wordpress sitesini ücretsiz olarak nasıl yedekleyeceğinizi öğrenmek için UpdraftPlus eklenti turunu başlatın.

Hızlı bir tur istiyorsanız devam edin ve Başlamak için buraya basın’a tıklayın!

Aksi takdirde, soldaki menüden Ayarlar > UpdraftPlus Yedeklemeleri’ne gitmeniz yeterlidir :

UpdraftPlus Ayarları (Yedekle/Geri Yükle) sekmesi.

Gördüğünüz gibi, ilk yedeklemenizi oluşturmak için Şimdi Yedekle düğmesine kolayca basabilirsiniz.

Ancak bu, UpdraftPlus’ın tüm varsayılan ayarlarıyla manuel bir yedekleme oluşturacaktır. Yedeklemelerinizi tercihlerinize göre yapılandırmak için zaman ayırmanızı öneririz.

Bunu yapmak için Ayarlar sekmesine tıklayın :

UpdraftPlus ayarları.

Dosya yedekleme planınızı ayarlamak için yanındaki açılır menüye tıklayın:

Bir WordPress sitesi ücretsiz olarak nasıl yedeklenir: UpdraftPlus'ta dosya yedekleme programını seçin.

Gördüğünüz gibi WordPress sitenizi ayda bir veya iki saatte bir gibi sık aralıklarla yedekleme seçeneğiniz vardır. Çoğu durumda düzenli yedeklemeleri tercih etmek isteyeceksiniz. Seçeceğiniz kesin aralık, yayınladığınız içeriğin hacmine ve aldığınız trafiğe bağlı olacaktır. Çoğu site günde bir yedeklemeyle iyidir. Sitenizde daha fazla editoryal etkinlik varsa (içerik üzerinde birden fazla yazar çalışıyorsa) sitenizi daha sık yedeklemek isteyebilirsiniz.

Bu sayfada, tutmak istediğiniz yedekleme miktarını da yapılandırabilirsiniz. Genel olarak en az iki haftalık güncellemelere erişiminizin olması gerekir. Yani, eğer günlük olarak yedekleme yapıyorsanız, bu, 14 yedek bulundurmanız anlamına gelir. Günde iki kez yedekleme yapıyorsanız, o zaman 28 olur, vb.

Ardından Veritabanı yedekleme planı için seçimlerinizi yapın . Güvende olmak için bunu dosya yedekleme planınız ile eşleştirmek iyi bir fikirdir.

⚠️ Bunun nasıl çalıştığını açıklığa kavuşturmak için: Dosya yedeklemeniz sunucunuzda depolanan tüm dosyalardan oluşur – buna tüm yerel WordPress dosyalarının yanı sıra tüm yüklemeleriniz, temanız ve siteye yüklediğiniz tüm eklentiler dahildir. Veritabanı yedeği , tüm blog yazınız ve sayfa verileriniz, kullanıcı hesaplarınız ve site ayarlarınızdır; temel olarak WordPress veritabanındaki her şeydir. Hem dosya yedekleme hem de veritabanı yedekleme aynı derecede önemlidir .

Bundan sonra uzak depolama konumunuzu seçmeye devam edin. Yedeklemelerinizin kaydedileceği yer burasıdır:

WordPress yedeklemeleriniz için uzak bir depolama konumu seçin.

UpdraftPlus, Google Drive ve Dropbox dahil en popüler bulut depolama seçeneklerinden bazılarını kullanmanızı sağlar.

Seçiminize bağlı olarak bazı ek yapılandırmaları tamamlamanız gerekecektir.

Örneğin, Google Drive’ı tercih ederseniz Google ile kimlik doğrulaması yapmanız gerekir:

Uzak depolama alanınız olarak Google Drive'ı seçiyorsunuz.

Daha sonra, Dosya yedekleme bölümüne dahil et bölümüne ilerleyin :

Dosya yedeklemenize nelerin dahil edileceğini seçin.

UpdraftPlus varsayılan olarak web sitenizin tamamını içerir; bu da önerilir. Ancak isterseniz bir hariç tutma kuralı ekleyebilirsiniz.

Seçimlerinizden memnun olduğunuzda ekranın altına doğru ilerleyin ve Değişiklikleri Kaydet’i tıklayın .

3. Adım: Ücretsiz yedeklemenizi geri yükleyin 👨‍💻

Artık yedeklemelerinizi yapılandırdığınıza göre geriye kalan tek şey, gerektiğinde bunları nasıl geri yükleyeceğinizi öğrenmektir; temel olarak, bir WordPress sitesini ücretsiz olarak nasıl yedekleyeceğinizi öğrenmenin bir anlamı yoktur; hiç ihtiyaç duyulmadı. Neyse ki, UpdraftPlus’ı kullanırken bu çok basittir.

Basitçe Ayarlar > UpdraftPlus Yedeklemeleri > Yedekleme / Geri Yükleme seçeneğine gidin . Ardından ekranın altına doğru kaydırın.

Zaten bir yedeklemeyi tamamladıysanız bunu Mevcut yedeklemeler bölümünde görmelisiniz :

Bir WordPress sitesi ücretsiz olarak nasıl yedeklenir: UpdraftPlus geri yükleme ayarları.

Bu noktada, kullanmak istediğiniz yedeği bulun ve Geri Yükle’ye basın .

Bu, geri yükleme sihirbazını başlatacaktır. Daha sonra sitenizin hangi bileşenlerinin geri yükleneceğini seçmeniz gerekecektir:

UpdraftPlus restorasyon sihirbazı.

Seçimlerinizi yapmak için kutuları işaretlemeniz yeterli. Bundan sonra İleri’ye tıklayın . Aşağıdaki sayfayı görmelisiniz:

UpdraftPlus geri yükleme düğmesi.

Artık geriye kalan tek şey Geri Yükle’ye tıklamak ! Geri yükleme başarılı olursa aşağıdakine benzer bir şey göreceksiniz:

Bir WordPress sitesi ücretsiz olarak nasıl yedeklenir: Başarılı UpdraftPlus geri yükleme.

Bu kadar! Devam edin ve UpdraftPlus Yapılandırmasına Dön’e basın ; siteniz yeni kadar iyi olmalıdır.

WordPress kurulumunuzun arka ucuna erişemiyorsanız ve yeni bir tane oluşturmak zorunda kaldıysanız, UpdraftPlus’ı tekrar yükleyin ve Ayarlar > UpdraftPlus Yedeklemeleri > Mevcut yedeklemeler bölümüne gidin :

Ardından Yedekleme dosyalarını yükle seçeneğine tıklayın . Tercih ettiğiniz uzak konumdan yedekleme dosyalarınızı seçin ve geri yükleme işlemini tamamlayın.

Bir Cevap Yazın

Sheffieldbsfschools sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et