Ukala Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)

Contents1 Ukala diye kime denir?2 TDK ukala ne demek?3 Ukala argo mu?4 Ukelâ ne demek?5 Ukala ne demek ekşi lügat?6 Bilgiç kime denir?7 Bir insanı yargılamak ne demek?8 Çirkef kime denir?9 Bilgiçlik taslama nedir?10 Argoda haspam ne demek?11 Argoda sıkıyorsa ne demek?12 Topukçu ne demek argo?13 Ukala demek hakaret mi?14 Çekinir ne demek?15 Ultra ne anlama gelir?
Ukala diye kime denir?
Arapça kökenli olan ukala kelimesi, akıllılar kelimesinden bir alıntı şeklinde oluşmuştur. Arapça’ da akıllı yada akıllılar anlamında kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ ne bakılırsa ukala sözcüğünün anlamı; kendini akıllı ve bilgili sanan, bilgiçlik taslayan kimse olarak verilmiştir.
TDK ukala ne demek?
Ukala TDK kelime anlamı hakkında bilinmesi gerekenler. Ukala sözcüğü Türk Dil Kurumu açısından, ‘Kendini akıllı ve bilgili zanneden, bilmişlik taslayan şahıs’ olarak anlatılabilir.
Ukala argo mu?
Ukala: Günlük hayatta ‘fazlaca bilmiş, fazlaca konuşan’ anlamında kullandığımız kelime, Farsçada ‘akıllı’ kelimesinin çoğulu, kısaca ‘akıllılar’ anlamına geliyormuş.

Ukelâ ne demek?
UKALA NE DEMEK: Kendini akıllı ve bilgili sanan, bilgiçlik taslayan kimse anlamındadır. Bu kelimenin ukala mı, ukela mı olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı ukala şeklinde olmalıdır.
Ukala ne demek ekşi lügat?
cemiyet içinde aşağılanmaktan fazlaca korkan, kopleksli insanların kendilerini gösterme çabasına ukala olmak denebilir. bilenlere bilmeyenler tarafindan verilen isim. ovgu mahiyetinde kullanilir.
Bilgiç kime denir?
Bilen, bilgili, bilgiç. Bilgili ve bilen.
Bir insanı yargılamak ne demek?
” Yargılamak ” kelimesi, hukuktaki “Yargıcın tarafları dinleyerek bir karar vermesi” anlamı haricinde güncel olarak ” Bir şey/şahıs hakkında pozitif yönde yada negatif eleştirel bir fikir belirtmek” anlamına gelmektedir.
You might be interested:  Babında Ne Demek? (Correct answer)Çirkef kime denir?
Çirkef Nedir? Çirkef, kelime anlamıyla “kirli ve bulanmış su” manası taşımaktadır. Sadece günümüzde bu kelimenin yaygın bir halde mecaz anlamıyla kullanıldığına rastlanmaktadır. Bu bağlamda, çirkefin ikinci anlamı “iğrenç ve bulaşıcı kimse ya da şey” olarak geçmektedir.
Bilgiçlik taslama nedir?
Bilmediği halde bilir görünmek, alim idame.
Argoda haspam ne demek?
Türk Dil Kurumuna bakılırsa haspam, uygunsuz ve yakışıksız kalite taşıyan kızlar ve hanımefendiler için kullanılmakta olan bir kelimedir. Hanımefendilere hakaret içeren bir kelimedir.
Argoda sıkıyorsa ne demek?
” sikiyorsa ” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. sıkıyorsa: “gözün yiyorsa, kendine güveniyorsan” anlamlarına gelen tehdit ve göz dağı verme içerikli söz.
Topukçu ne demek argo?
argoda bilhassa devlet dairelerinde bir yerden bir yere evrak taşımakla görevli olanlara verilen ad (ki bunlara evrakçı denir).
Ukala demek hakaret mi?
Vakası başlatanın kimin olduğu 5237 sayılı TCK.nun 29. maddesinde olduğu benzer biçimde hakaret suçlarında mühim değildir. Katılanın bu sözleri üstüne sanığın ‘terbiyesiz, ukala ‘ biçimindeki katılana karşı söylediği sözler, 5237 sayılı TCK.nun 125/1. maddesinde düzenlenen onur, onur ve saygınlığı rencide eder niteliktedir.
Çekinir ne demek?
Saygı, korku, utanma benzer biçimde duygularla bir şeyi yapmak istememek, kaçınmak.
Ultra ne anlama gelir?
Ultra kelimesi çoğu zaman cümlelerde kullanılsa da aslına bakarsak Türkçe bir kelime değildir. İngilizce bir kelimedir. Köktencilik, aşırı görüşlü, uç düşünceleri olan, son aşama benzer biçimde anlamları bulunmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.