Tübitak {Nasıl} Yazılır?(Çözüm bulunmuş oldu)

Sert ünsüzle biten kısaltmalar, ek aldıkları vakit okunuşta sert ses yumuşatılmaz: AGİK’in (AGİĞ’in değil), CMUK’un (CMUĞ’un değil), RTÜK’e (RTÜĞ’e değil), TÜBİTAK‘ın (TÜBİTAĞ’ın değil) vb.
Contents1 Tübitak mi Tübitak mi?2 TDK ya {nasıl} yazılır?3 Girişken {nasıl} yazılır?4 Sapa sağlam {nasıl} yazılır?5 Tübitak devlet kurumu mu?6 Tübitak SAGE devlet kurumu mu?7 TDK da mı TDK De mı?8 TDK da mı TDK de mi?9 TDK nin mı TDK’nın mı?10 Cana yakın {nasıl} yazılır TDK?11 BIR COK {nasıl} yazılır?12 Egzoz {nasıl} yazılır?13 Sapa sağlam ne demek?14 Adam akilli {nasıl} yazılır?15 Kuru yemiş {nasıl} yazılır?
Tübitak mi Tübitak mi?
Daha ilkin “Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu” olan TÜBİTAK adı, 7 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5376 sayılı Kanun ile, “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu” olarak değişmiştir.
TDK ya {nasıl} yazılır?
Kısaca; Türk Dil Kurumu’nun yazımı yanlış iken, Türk Dil Kurumunun ifadesi doğru yazımıdır. TDK ‘ nin {Nasıl} Yazılır? En fazlaca meydana getirilen hatalardan bir tanesi de TDK kısaltmasının te de ka şeklinde söyleniş edilmesi ve buna bakılırsa ek almasıdır. Oysa doğru olan te de ke şeklinde okumak ve TDK ‘ nin diye kısaltmak gerekmektedir.

Girişken {nasıl} yazılır?
Bu kelime çoğu zaman Girişgen şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Girişken şeklinde olmalıdır.
Sapa sağlam {nasıl} yazılır?
Ödat yada zarf görevindeki pekiştirmeli sözler bitişik yazılır: apaçık, apak, büsbütün, çepeçevre, çırılçıplak, dümdüz, düpedüz, gömgök, güpegündüz, kapkara, kupkuru, masmavi, mosmor, paramparça, sapasağlam, sapsarı, sırılsıklam, sırsıklam, sipsivri, yemyeşil vb.
Tübitak devlet kurumu mu?
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu yada özetlemek gerekirse TÜBİTAK, Türkiye’de bilim ve teknolojiyi teşvik etme, yönlendirme ve popülerleştirmeyi amaçlayan, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının ilgili kuruluşlarından olup hususi hukuk hükümlerine tâbidir.
You might be interested:  1 Haftada 5 Kilo {Nasıl} Alınır?(Sorusunun cevabı)Tübitak SAGE devlet kurumu mu?
Müdafa Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü kısa adıyla TÜBİTAK – SAGE, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ( TÜBİTAK )’na bağlı, Türkiye’nin askerî ve teknolojik data dağarcığını geliştirmek ve üretimini çoğaltmak amacı ile kurulmuş bir enstitüdür.
TDK da mı TDK De mı?
Türk Dil Kurumu ( TDK ) sözlüğüne bakılırsa “bağlaç olan da / de’nin yazılışı” için kaide fazlaca kolay: “Bağlaç olan da / de ayrı yazılır ve kendisinden önceki kelimenin son ünlüsüne bağlı olarak büyük meşhur uyumuna uyar: Kızı da geldi gelini de. Durumu oğluna da bildirdi. Sen de mi kardeşim? Güç de olsa.
TDK da mı TDK de mi?
TDK ‘ den doğrusudur.
TDK nin mı TDK’nın mı?
Bu kelime çoğu zaman TDK ‘ nın şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı TDK ‘ nin şeklinde olmalıdır.
Cana yakın {nasıl} yazılır TDK?
Bu kelimenin cana yakın mı, canayakın mı olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı cana yakın şeklinde olmalıdır. Kısaca ayrı yazılmalıdır.
BIR COK {nasıl} yazılır?
Birazcık, birçok, birçoğu, birkaç, birkaçı, bazı, herhangi, hiçbir, hiçbiri belirsizlik ödat ve zamirleri de gelenekleşmiş olarak bitişik yazılır.
Egzoz {nasıl} yazılır?
Oldukça sık meydana gelen yazım hataları içinde egzoz kelimesi geliyor. Bu doğrultuda hem okunuşu hem de yazılışı üstünden kelimenin gerçek yapısı, ‘ Egzoz ‘ olarak öne çıkmaktadır. Bu şekilde cümle içinde ya da tek başına amaca uygun şekilde kullanılabilir.
Sapa sağlam ne demek?
SAPASAĞLAM – SAPSAĞLAM sıf. (Kuvvetlendirme benzer heceleri sapa ve sap ile sapa + sağlam, sap+ sağlam ) Oldukça sağlam, pek sağlam: Hanım sapasağlam aşağı indi. Birazcık sonrasında taşlıkta ölüsü bulunmuş oldu (Hüseyin R.
Adam akilli {nasıl} yazılır?
TDK sözlüklerine bakılırsa ” adamakıllı ” birleşik yazılıyor.
You might be interested:  Mayın Tarlası {Nasıl} Oynanır?(Muhteşem yanıt)Kuru yemiş {nasıl} yazılır?
Kuruyemiş {Nasıl} Yazılır Sorusunun Cevabı Bu durumda bu sözcüğün ‘ kuruyemiş ‘ olarak yazılması yanlıştır. Kuru yemiş kelimesinin doğru yazımı ‘Kuru yemiş’ olarak ayrı olmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.