Sünepe Ne Demek?(Muhteşem yanıt)

Contents1 Sünepe adam nedir?2 Sünepe ne demek Ekşi?3 Mıymıntı neye denir?4 Sümsük sünepe ne demek?5 Sündük ne anlama gelir?6 Pısırık kişilere ne denir?7 Uyuşuklu olmak ne demek?8 Kaypak adam ne demek?9 Karaktersiz insan ne anlama gelir?10 Mıy ne demek TDK?11 Soymantı ne demek?12 Mıy mıy konuşmak ne demek?13 Sümsük kimlere denir?14 Ganere kime denir?15 Argoda Gagasız ne demek?
Sünepe adam nedir?
Devinimsiz, miskin, tembel kişilere uyuşuk kimse denilmektedir. Sünepe de uyuşuk, pısırık, mıymıntı kimseleri ifade etmektedir.
Sünepe ne demek Ekşi?
kılıksız, üstü başı dökülen anlama gelir.
Mıymıntı neye denir?
sıf. ve i. (ses taklidi k.) Oldukca yavaş ve ağır davranan, aşırı derecede tembel ve pısırık olan (kimse), mızmız, miskin: Mıymıntı zekâmızın rahatını kaçırmamak için başımızı en kolay îzâhın yastığına koyuyoruz (Peyâmi Safâ).

Sümsük sünepe ne demek?
Sümsük kelimesinin lügat anlamı aptal, sünepe, uyuşuk, mıymıntı, miskin ve tembel anlamlarına gelmektedir. Sümsük kuşu aslen bir su kuşudur.
Sündük ne anlama gelir?
arsiz anlaminda kullanilan bir sozcuk. eylem hali ‘sunduklenmek’tir. istenmedigi bölgelere bile giden, kendini zorla çağrı ettiren, buyur edilmeyi beklemeden gordugu her sofraya oturup yiyecek yiyen vb. kisiler icin kullanilir.
Pısırık kişilere ne denir?
Türk Dil Kurumu’na bakılırsa pısırık kelimesi, kılıksız, uyuşuk anlama gelir. Cümle içinde anlamını kabul eden pısırık kelimesi, uyuşuk, devinmez anlamnlarına gelir. Bu şekilde kişilere de pısırık denir. Pısırık, mıymıntı şeklinde kelimeler daha oldukça miskin ve tembel kimseler için kullanılabilmektedir.
Uyuşuklu olmak ne demek?
Uyuşukluk, bir hayvanda azaltılan fizyolojik faaliyetin bir durumudur, çoğu zaman azaltılan bir vücut sıcaklığı ve metabolizmanın oranı olarak tanımlanır. Tenrekler ise uyuşukluk durumuna yaz esnasında eğer yiyecek seyrekse girerler (Madagaskar’da).
You might be interested:  Style Ne Demek?(Çözülmüş)Kaypak adam ne demek?
Kaypak, üstünden kolaylıkla kayılabilen, ıslak ve kayağan anlamına gelir. İkinci bir anlamı ise, sözünde durmayan, sözünden dönen ve dönek kimse anlamına gelir. Bu söz, halk dilinde çoğu zaman sözüne güvenilmeyecek kişiler için kullanılır.
Karaktersiz insan ne anlama gelir?
Karaktersiz sözcüğü karakteri bozuk olan ve itimat vermeyen kişiler için kullanılmamaktadır. Ek olarak huyu fena olan verdiği sözden cayan kişiler için de kullanılmaktadır.
Mıy ne demek TDK?
TDK Kelime anlamı; Aptal, mıymıntı, sünepe.Antipatik, usandırıcı, yüzsüz Doğa anlamı; Kanatları 1.8 metre açılıyor, oldukça iyi ve süratli dalgıçlar. Basiretsiz, Mıy mıy tiplerle özdeşleştirilmesi bence kuşlara haksızlık şundan dolayı sempatik
Soymantı ne demek?
devamlı gezen,başıboş, amaçsızca davranan şahıs ya da kuruluşteyzece bir kelimedir otobüse gençlerden yer isteyen teyze modundaki bünyelerde kullanımı sık görülür.
Mıy mıy konuşmak ne demek?
” mıy mıy konuşmak ” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. sinir bozucu şekilde, anlaşılmayacak bir ses tonuyla karşısındaki kişinin sinirlerini zıplatacak şekilde konuşan birisi için kullanılan tabirdir.
Sümsük kimlere denir?
Sümsük kime denir? Uyuşuk davranan, miskin, aptal, mıymıntı, sünepe, pısırık (kimse): “O olmasa daha günlerce sallanıp dururdu sümsük herifin kravatları.” -E.
Ganere kime denir?
kolay kolay doymayan insanoğlu için orta anadolu yöresinde kullanılan tabir. aslolan anlamı arsız sokak köpeğidir. aydın yöresinde bilhassa yaşlıların kullandığı bir kelime. – çekilin baken ganere kedileri sizi gidin ötüde oynan! muğlada başı boş, çelimsiz köpek anlamında kullanılan kelime.
Argoda Gagasız ne demek?
Bir kimseyi karşı koyamayacak duruma getirmek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.