Spiral Ne Demek?(Çözünme)

Contents1 Hanımefendilere spiral niçin takılır?2 Spiral işe yarar mı?3 Spiral ne kadar güvenli?4 Spiralin ziyanı var mı?5 Spiral takıldıktan sonrasında nelere dikkat edilmeli?6 Spiral takıldıktan sonrasında ne vakit korumaya adım atar?7 Hangi spiral daha iyi korur?8 Spiral kayması {nasıl} belli olur?9 Spiral tutarları ne kadar?10 10 senelik spiral ne vakit çıkar?11 Spiral parçası rahimde kalırsa ne olur?12 Spiral cinsel ilişki esnasında kayar mı?13 Spiral kanser yapar mı?14 Spirali hangi bölüm takar?15 Spiral doğurganlığı etkisinde bırakır mi?
Hanımefendilere spiral niçin takılır?
Spiral ya da Rahim İçi Vasıta (RİA), spermlerin yumurtanın yanına ulaşıp döllenme gerçekleşmesinin, döllenme olsa dahi rahim iç duvar yapısını bozarak döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesinin önüne geçer.
Spiral işe yarar mı?
Spiral ne işe yarar? Spiralin üstündeki bakır teller ya da hormon salgılayan araçlar, yumurtaların rahme ulaşmasını ve spermin yumurta ile buluşmasını engelleyerek gebeliğin oluşmasını engeller. Spiral bununla birlikte rahim ağzındaki sıvı yoğunluğunu da arttırarak spermlerin rahim içine ulaşmasını önler.

Spiral ne kadar güvenli?
Spiral olarak malum rahim içi araçlar yüzde 98 oranında, altı yıl süresince gebelikten koruyor. Sadece bu yöntem ihtimaller içinde bir enfeksiyon riskine karşı daha ilkin bebek sahibi olmayan hanımlarda ilk tercih değil. Rahimde biçim bozukluğu olanlara ve daha ilkin dış gebelik geçirenlere de spiral önerilmiyor.
Spiralin ziyanı var mı?
Spiralin oldukca tipik yan tesirleri yoktur. Bazı hanımlarda spiral takıldıktan sonrasında hafifçe bir kasık ağrısı meydana gelebilir. Bu kasık ağrısı bir iki ay içinde kendiliğinden geçer. Bunun haricinde takılan spiralin bakır olması tane kanamasını artırabilir.
Spiral takıldıktan sonrasında nelere dikkat edilmeli?
-Birkaç gün denize yada havuza girilmemelidir. -Kişisel hijyene dikkat edilmelidir. -İlk aylarda ağır yük kaldırma, ıkınma ve aşırı öksürük benzer biçimde durumlardan sakınılmalıdır. – Spiral takıldıktan sonrasında proflaktik antibiotik kullanılması gerekmez.
You might be interested:  Ehlen Ve Sehlen Ne Demek?(Muhteşem yanıt)Spiral takıldıktan sonrasında ne vakit korumaya adım atar?
Ek olarak rahim ağzı sıvısında da bir artış meydana gelir, bu durum spermlerin yumurtaya ulaşmasını önler. Hormonlu spiraller rahim içine yerleştirildikten 7 gün sonrasında tesir etmeye adım atar ve averaj 3-5 yıl koruma sağlar. Spiral takıldıktan sonraki 7 gün içinde ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez.
Hangi spiral daha iyi korur?
Hormonlu spiralin koruyucu tesiri, bakırlı spiralden fazladır. Bakırlı spiral ile % 3-5 gebelik oluşabilir. Bunun en mühim sebebi de yerinde olmayan kaymış spirallerdir. Hormonlu spiralin koruyuculuğu % 100 e yakındır.
Spiral kayması {nasıl} belli olur?
Bu şekilde durumlarda genel olarak iki değişik emare öne çıkıyor. Bunlardan biri yoğun tane kanaması diğeri ise kasık bölgesinde yaşanmış olan ağrılardır. Doğal ek olarak tane dışı kanamalar da meydana gelebilir. Bu tür emareler ortaya çıkmış olduğu zaman spiral kayması yada düşmesi yaşandığı anlaşılabilir.
Spiral tutarları ne kadar?
Spiral taktırma fiyatı spiralin türüne nazaran değişmektedir.Düzgüsel spiral taktırma tutarı ortalama 250 tl iken,hormonlu spiral taktırma tutarı 750 TL – 1300 TL civarındadır.
10 senelik spiral ne vakit çıkar?
Spiral temelde 2 değişik şekilde üretilir. İlki bakır içeren rahim içi araçlar, ikincisi ise hormon içeren rahim içi araçlardır. Her iki şekildeki rahim içi aracın koruyuculuk süresi farklıdır. Bakır içeren spiral 10 yıl, hormon içeren spiral ise 5 yıl koruyuculuk süresine haizdir.
Spiral parçası rahimde kalırsa ne olur?
Bayanların korunmak için kullandığı spiralin oldukca uzun süre rahimde kalması doğru değil. Şundan dolayı spiralin plastik kısmı rahmin hep aynı noktasında bası yapar. Sonuçta da fena kokulu akıntı hatta kanama ortaya çıkabilir, dikkatli olun!
Spiral cinsel ilişki esnasında kayar mı?
Doktordan kaynaklı olarak da spiral kayar. Tam olarak yerine yerleştirmemişse kayma olasılığı oldukça yüksektir. Tane periyodu haricinde lekelenme yada kanama olur ise kaydığının göstergesidir. İlişki de pens spirale değdiği zamanda spiralin kaydığı anlamına gelir.
You might be interested:  Resort Ne Demek?Spiral kanser yapar mı?
Salar, “ Spiral yalnız rahimde lokal tesiri olan, vücudun hormon dengesini bozmayan bir doğum denetim yöntemidir. Spiral tane kanamasını artırdığından kansızlığa yol açabilir ya da rahimde enfeksiyon oluşumuna niçin olabilir. Sadece rahim kanseri benzer biçimde hastalıklara yol açacak bir tesiri bulunmamaktadır” diye konuştu.
Spirali hangi bölüm takar?
Spiral, tabip kontrolünde rahim içine yerleştirilir ve uzun aralıklı dönemlerde tabip tarafınca denetim edilmesi gerekir. Spiral takılmadan ilkin hasta bir ekip kontrollerden geçer.
Spiral doğurganlığı etkisinde bırakır mi?
Günümüzde spiral, halen tüm dünyada en sık başvurulan doğum denetim şekillerinden birisidir. Bu kadar yaygın ve sık kullanımının sebebi kolay uygulanabilir olması, ekonomik olması, takıldığı an etkinliğinin derhal başlaması ve çıkartıldığı an doğurganlığın derhal geri kazanılmasıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.