Serendipçe Ne Demek? (Question)

Contents1 Serendipçe nin anlamı nedir?2 Serendipçe Türkçe mi?3 Mübreme ne demek?4 Meftun olmak ne demek TDK?5 Şurimşine nedir ne demek?6 Dipçe ne demek?7 Mübrem ne demek Osmanlıca?8 Müstacele nedir?9 Müphem ne demek TDK?10 Gözlerine meftun oldum ne demek?11 Bir bakışına bin meftun ne demek?12 Şikemperver ne demek TDK?
Serendipçe nin anlamı nedir?
Son yıllarda popüler olan ve bilhassa gençler tarafınca sık sık kullanılan serendipçe kelimesinin anlamı birçok şahıs tarafınca bulunuyor. Bu sözcük mutluluk getiren tesadüf ve hoş rastlantı anlama gelir. Kişinin tekrardan neşeli ve pozitif hissetmesini elde eden pozitif gelişmeler serendipçe olarak nitelendirilir.
Serendipçe Türkçe mi?
İngilizce kökenli birçok sözcük hem günlük hayatta hem de edebiyat ve müzik benzer biçimde sanat türlerinde çoğunlukla kullanılır. O kelimelerden önde gelen serendipçe, orijinal dilinde ”serendipity” şeklinde yazılır. Bu sözcük, çoğu zaman, asla umulmadık aniden yaşamın seyrini pozitif yönde değiştiren tesadüfler için kullanılır.

Mübreme ne demek?
sf. esk. Fazlaca lüzumlu olan, kaçınılmaz, olmazsa olmaz.
Meftun olmak ne demek TDK?
Türk Dil Kurumunca tutkun, gönül vermiş, vurgun anlamında kullanılan meftun kelimesi Arapça kökenlidir. Osmanlı döneminde çoğunlukla kullanılan meftun kelimesi, aşk konsepti içinde kullanılır. Meftun nedir probleminin yanıtı çoğu zaman tutku ve ele geçirmek kelimeleriyle beraber düşünülebilir.
Şurimşine nedir ne demek?
Şurimşine Kitap Açıklaması “Lazca; canımın içi, sevgilim demek.”
Dipçe ne demek?
dipnot. dipnot’un yanında pek tutunamayan es anlamli sözcük. türkçe bir kelimedir.
Mübrem ne demek Osmanlıca?
mübrem / مبرم Kaçınılmaz olan. Olmazsa olmaz olan. Acil yapılması lüzumlu bulunan. Elzem.
Müstacele nedir?
Acil yapılması lüzumlu olan, acele yapılması ihtiyaç duyulan. Osmanlıca’da yazılışı: müsta’cel. Acil.
Müphem ne demek TDK?
Müphem Türk Dil Kurumu kelime anlamı olarak ‘belirsiz’ şeklinde tabir edilmektedir. Herhangi bir vaka ve olgu ile kişinin yaşamış olduğu belirsizlik olarak anlatılabilir. Bilhassa yazınsal metinlerde oldukca sık karşılaşılan kelimeler içinde yer ediniyor.
You might be interested:  Gamer Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)Gözlerine meftun oldum ne demek?
Meftun olmak: Tutulmak gönül vermek, vurulmak, fanatik olmak. Meftun etmek: Fanatik bırakmak.
Bir bakışına bin meftun ne demek?
Tutkun, gönül vermiş, vurulmuş.
Şikemperver ne demek TDK?
Şikemperver bir sıfattır. Anlamı; boğazına düşkün, yiyecek yemekten zevk alan, yiyecek yemeyi seven kişiler şeklindedir. Şikemperver kelimesi etimolojik açıdan incelendiğinde ise şikem kelimesi karın anlamına gelirken, perver kelimesi de besleyen anlamına gelir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.