Saksıda Çilek {Nasıl} Yetiştirilir?(Çözünme)

Çilek saksı içinde kök salacağı için kenarlarında delikler ve kırıklar olmalıdır. Çileği ektiğiniz saksının hafifçe bir yükseklikte olması daima önemlidir. Çilek için kati bir mevsim yoktur. Her mevsim şansınızı deneyebilirsiniz fakat mart ve eylül ayında ekerseniz daha kolay ve acele yetişecektir.
Contents1 Saksıda çilek güneşi sever mi?2 Evde çilek {nasıl} bakılır?3 Çilek en iyi {nasıl} yetişir?4 Çilek Yetiştirme {nasıl} yapılır?5 Saksıda çilek kaç günde bir Sulanir?6 Dağ çileği saksıda yetişir mi?7 1 fide çilek ne kadar ürün verir?8 En verimli çilek fidesi hangisi?9 Çilek ne vakit meyve verir?10 Çilek yılda kaç kez meyve verir?11 Çilek {Nasıl} ortamda büyür?12 Çilek hangi mevsimde yenir?13 Çilek hangi gübre verilir?14 Çileğin toprağa değmemesi için ne yapmalı?15 Çilek toprağı {nasıl} olur?
Saksıda çilek güneşi sever mi?
Çilek Yetiştirmenin Püf Noktaları Çileğin ekildiği alanın güneş görmesi önemlidir. Güneş almayan fideler kavruk ve minik, ek olarak yetişen çileğin kalitesi düşük olur. Evde çilek yetiştiriliyorsa bahçe ya da balkonların güneş gören alanlarına yerleştirilmelidir.
Evde çilek {nasıl} bakılır?
Çilek fidelerini ektikten sonrasında toprağın devamlı nemli kalmasını sağlamalı, ona gore tertipli olarak sulama yapmalısınız. Sadece oldukça fazla sulamamaya da itina göstermelisiniz zira fazla su, köklerinin hızla çürümesine niçin olabilir. Bundan dolayı drenaj deliği olan saksılar tercih etmeniz de mühim.

Çilek en iyi {nasıl} yetişir?
Daha soğuk bölgelerde bitkilerin saman, kuru yaprak benzer biçimde materyalle örtülerek dondan korunması gerekir. Çilek yetiştiriciliği için en uygun toprak; süzek, kumlu-tınlı ve hafifçe topraklardır. Kireci fazla topraklar çilek için uygun değildir. Toprak PH’ sı 7.0 – 7.5 olan topraklarda mühim bir sorun yaratmamaktadır.
You might be interested:  Şehir Karta Hes Kodu {Nasıl} Yüklenir?(Çözünme)Çilek Yetiştirme {nasıl} yapılır?
Çilek yetiştirmek için fideler çoğu zaman Mart-Eylül ayları içinde ekilir. Sadece fidelerin kökleri saksılıysa ve uygun koşullar sağlandığıysa dört mevsim ekim işlemi yapılabilir. Çilek fidesini ekmek için ilk olarak saksıyı torflu toprakla doldurun. Fideleri köklerine zarar vermeden toprağa yerleştirin.
Saksıda çilek kaç günde bir Sulanir?
SAKSIDA ÇİLEK KAÇ GÜNDE BİR SULANIR? Çileklerinizi bahar aylarında 7-10 gün, yazları ise 4-5 gün aralıkla sulamalı yada damla sulamada, yağışlı günler hariç sürekli damlama sağlamalısınız.
Dağ çileği saksıda yetişir mi?
Gönderilen dağ çileği fidanlarının saksı üstünde kalan boyu +120 santimetre ‘dir. Dağ çileği fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir halde gönderilmektedir. Saksılı fidanlar 12 ay süresince dikilebilirler.
1 fide çilek ne kadar ürün verir?
Erişkin bir çilek fidesi yılda 1,5 kilogram meyve veriyor, 6 dönüm arazide senelik 20 ton üretim yapmayı hedefliyorum.
En verimli çilek fidesi hangisi?
Albion çilek fidesi Diamente ve Aromas’ın iyi özelliklerinin alınmasıyla elde edilmiş bir çilek fidesidir. Albion çilek fidesinin en mühim özelliği meyve kalitesinin oldukça yüksek oluşudur. Albion’un meyve aroması şimdiki çeşitler içinde en iyi olandır.
Çilek ne vakit meyve verir?
Çilekte çiçekler salkım şeklindedir.Buna değişmiş gövdede denilebilir. Çilekte iyi tozlanma gereklidir.İyi tozlanmış meyvelerde biçim bozukluğu olur.Tozlanmadan sonrasında meyve genel anlamda 30-35 günde olgunlaşır. Çilekte kısa günde çiçek gözleri, uzun günde kol gelişimi olur.Bu sebeple çilekte verim ile gün uzunluğu ijgilidir.
Çilek yılda kaç kez meyve verir?
Yılda 7 kez toplanan yediveren cinsel çileğin aralık ayına kadar hasadı sürecek. 8 bin dönüm alanda 150 bin ton rekolteye ulaşılması beklenen çilek tarlada 3,5- 4 liradan alıcı buluyor.
Çilek {Nasıl} ortamda büyür?
Çilek yetiştiriciliği, süzek, kumlu, tınlı ve hafifçe topraklarda oldukça daha verimli yapılıyor. Kireci fazla topraklar ise meyveye uygun bulunmuyor. Toprağın pH derecesinin 7.0 ile 7.5 içinde olması öneriliyor.
You might be interested:  Sarımsak Yağı {Nasıl} Yapılır?(Sual)Çilek hangi mevsimde yenir?
Çilek de oldukça sevilen meyvelerden biri olmasından dolayı, hangi mevsimde ortaya çıkmış olduğu merak ediliyor. Çilek meyvesi ilkbahar mevsiminin gelmesiyle beraber yetişmeye başlıyor. İlkbahar aylarında çoğu zaman satışa sunulan meyvelerden biridir.
Çilek hangi gübre verilir?
Çağdaş yetiştiricilikte kimyasal gübre olarak dikim öncesi 8-10 kilo/da Triple Super fosfat, 20-30 kilo/da Potasyum sülfat verilmektedir. Bununla birlikte 4-5 kilo/da magnezyumlu gübre yada 40-50 kilo/da kompoze gübre (15-15-15) verilir. Vejetasyon döneminde ise her ay 15-20 kilo/da Amonyum sülfat verilmelidir.
Çileğin toprağa değmemesi için ne yapmalı?
Ilk olarak minimum 20 25 santimetre derinliğinde ve fide sayınıza gore saksı lazım çileği dikdörtgen yada yuvarlak saksılarda tek tek yetiştirebilirsiniz. Yuvarlak saksı birazcık dar amaderin olursa sizin için daha iyi olur oluşan meyveler saksı dışına taşarak toprağa değme sorununuz olmaz.
Çilek toprağı {nasıl} olur?
Çilek genel olarak derin, verimli, iyi drene edilmiş rutubet tutma kapasitesi yüksek topraklarda iyi gelişir ve bolca ürün verir, en iyi toprak kumlu-killi ulusal ve süzek topraklardır. Allüviyal humuslu tınlı topraklarda da iyi gelişir. Kireçli toprakları sevmez, asit toprak ister. pH 6.5 dan azca olmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.