Şah {Nasıl} Gider?(EN iyi 5 ipucu)

Şah derhal bitişiğindeki karelere gidebilir, tek hamlede daha uzak karelere gidemez. Şah satranç oyununda her şey anlama gelir; şah tutsak alınca oyun biter. Şah her yönde tek kare hareket edebilir. Şah bir tek çarpı ile işaretlenen karelere gidebilir.
Contents1 Şah ve mat {nasıl} gider?2 Şah ne hareketi yapar?3 Vezir {nasıl} gider?4 Şah geri gider mi?5 Şah mat {Nasıl} Oynanır?6 Şah mat ne vakit denir?7 Satrançta şah hangi harfte olur?8 Rok nedir {nasıl} yapılır?9 Kale nasil hamle yapar?10 Şah ve Vezir {nasıl} gider?11 Çoban matı {nasıl} yapılır?12 Satranç {nasıl} gider?13 Şah nereye gider?14 Satrançta oyun ne vakit biter?15 Beyaz şah hangi renkte olur?
Şah ve mat {nasıl} gider?
Hücum hamlesi icra eden ve şahı tehdit eden oyuncu, eğer bu tehdidin ortadan kaldırılamayacağını biliyorsa ” şah mat ” diyerek rakibine oyunun sona erdiğini bildirir. Eğer şah tehdit altında değilse ve yapılabilecek hiçbir yasal hamle yoksa oyun pat olur ve berabere biter.
Şah ne hareketi yapar?
Şah bir seferinde herhangi bir yöne bir tek bir kare gidebilir. Yukarı, aşağı, sağa, sola ve çapraz. Şahla ilgili hususi bir kaide vardır. Rakip taşların gidebileceği karelerde Şah DURAMAZ yada oraya GİDEMEZ.
Vezir {nasıl} gider?
Vezir hem Kale hem de Fil benzer biçimde gidebilir. Kale benzer biçimde yukarı, aşağı, sağa ve sola gidebilir. Hem de Fil benzer biçimde çaprazlarda hareket edebilir. Vezir tahtadaki en kuvvetli taştır.

Şah geri gider mi?
Satranç oyununda vezir düz, yatay ve çapraz olarak her yöne gidebilir, sadece atlayamaz. Vezirin önüne çıkan rakip taşı oyuncu veziri ile yiyerek oyundan çıkarabilir.
Şah mat {Nasıl} Oynanır?
SATRANÇ NASIL OYNANIR?

TAŞLARIN HAREKETİ
ŞAH: Bitişiğindeki karelere gidebilir.
KALE: Yatay ve dikey olarak ilerler.
FİL: Çapraz hareket eder.
VEZİR: Dikey, yatay ve çapraz gider.
AT: L şeklinde bir hareketle üç kare sıçrama şeklinde gider.
PİYON: Bulunmuş olduğu sütunda ileriye doğru bir kare hareket eder.
TAŞ ALMA.

You might be interested:  Üzüm Çekirdeği Yağı {Nasıl} Kullanılır?(Çözünme)Şah mat ne vakit denir?
Şah taşının rakip tarafınca kıpırdayamayacak şekilde tehdit edilmesine şah mat denir ve oyunun sona erdiği anlamına gelir. Şahı tehdit eden oyuncu ” şah ” diyerek rakibini haberdar eder.
Satrançta şah hangi harfte olur?
Her taş türü için bir harf vardır. Şah için ‘Ş’, Vezir için ‘V’, Kale için ‘K’ Fil için ‘F’, At için ‘A’.
Rok nedir {nasıl} yapılır?
Rok, (Farsça: رخ rukh) Satranç’ta şah ve kalelerle meydana gelen hususi bir hamledir. Rok hamlesinde şahın aynı renkteki kalelerden birine doğru iki kare ilerletilir ve yaklaştığı kale şahın üstünden atlayarak öteki yanına geçer. Rok için arada taş olması mecburi değildir. Rok şahı koruma altına almaktır.
Kale nasil hamle yapar?
Kale ileri, geri, sağa ve sola gidebilir. Kale kendi taşları yada rakip taşlarının üstünden atlayamaz. Sadece rok denilen hamlelerde bir tek şahın üstünden atlar.
Şah ve Vezir {nasıl} gider?
Hamleler

Şah. Şah, her yönde bir kare gidebilir.
Vezir. Vezir, her yöndeki her boş kareye (çapraz, yatay ya da dikey olarak) başka taşların üstünden atlamamak şartıyla gidebilir.
Kale. Kale, satrançtaki ikinci güçlü taştır.
Fil.
At.
Piyon.
Terfi.
Notasyon.

Çoban matı {nasıl} yapılır?
Çoban matı, satrançta bir mat çeşididir. Beyazın şu hamlelerinden sonrasında oluşur: 1.e4 2.Vh5 3.Fc4 4.Vxf7#. Vezir ve filin f7 karesine birleşik atağına siyahın tedbir almaması sonucunda ortaya çıkar. Çoban Matı başlangıç seviyesinde sık denenen bir erken kazanma girişidir.
Satranç {nasıl} gider?
At iki kare düz ve sağa ya da sola bir kare daha giderek hamlesini tamamlanmaktadır. İleri şekilde oynadığında ileri iki kare ve yan oynanır. Geri şekilde oynadığında ise geri iki kare ve yan olmak suretiyle hamlesini tamamlamaktadır.
You might be interested:  Sırt Üstü {Nasıl} Yazılır?(Çözünme)Şah nereye gider?
Şah derhal bitişiğindeki karelere gidebilir, tek hamlede daha uzak karelere gidemez. Şah satranç oyununda her şey anlama gelir; şah tutsak alınca oyun biter. Şah her yönde tek kare hareket edebilir. Şah bir tek çarpı ile işaretlenen karelere gidebilir.
Satrançta oyun ne vakit biter?
Satranç oyunu bir oyuncunun şahı alınana kadar devam eder. Satranca yeni getirilen kurallardan bir diğeri ise 50 hamle kuralıdır. Eğer 50 hamle süresince şah alınmaz ise oyun berabere biter.
Beyaz şah hangi renkte olur?
Üstünde artı işareti bulunan taşlar ŞAHTIR. Beyaz Şah, Filin tarafındaki siyah karede oyuna adım atar. Siyah Şah, Filin tarafındaki beyaz karede oyuna adım atar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.