Saatler Olsun {Nasıl} Yazılır?(Çözülmüş)

Sıhhatler Olsun mu, Saatler Olsun mu Doğrusu Nedir? Halk içinde kimi vakit sıhhatler olsun, kimi vakit ise saatler olsun şeklinde kullanılan kelimelerin TDK sözlüğündeki en doğru kullanımı sıhhatler olsun şeklindedir.
Contents1 Tıraş olana ne denir TDK?2 Olsun mu saatler olsun mu?3 Saatler olsun deyim mi?4 Sıhhatler olsun {nasıl} söylenir?5 Tıraş olduktan sonrasında ne denir?6 Iyi saatte olsunlar kime denir?
Tıraş olana ne denir TDK?
İşte, merak ettiğiniz ” Saatler olsun mu sıhhatler olsun mu?” sorusunun cevabı… Tıraş olana, banyodan çıkana “saatler olsun” denir.
Olsun mu saatler olsun mu?
Aslen söylenmek istenen “sıhhatler olsun ” anlamına gelir. Sadece bu söyleyiş yanlış aktarılarak “ saatler olsun ” şekline dönmüş.

Saatler olsun deyim mi?
Genişlik, bolluk, ferahlık içinde olsunlar da, bizi rahatsız etmesinler, anlamında kullanılır. Tıpkı ‘iyi saatte olsunlar’ deyiminde olduğu benzer biçimde, ‘ saatler olsun ‘ sözü de, genişlik, bolluk, ferahlık olsun anlamında kullanılmaktadır. Fakat toplumda bu sözün yanlış kullanıldığı fikri oldukça yaygındır.
Sıhhatler olsun {nasıl} söylenir?
Sıhhatler olsun kelimesi yıkananlara yada tıraş olanlara söylenen bir nezaket sözüdür. Sıhhatler Olsun mu, Saatler Olsun mu Doğrusu Nedir? Halk içinde kimi vakit sıhhatler olsun, kimi vakit ise saatler olsun şeklinde kullanılan kelimelerin TDK sözlüğündeki en doğru kullanımı sıhhatler olsun şeklindedir.
Tıraş olduktan sonrasında ne denir?
Berber yada kuaförden çıkınca tıraş olan yada saç yaptıranlara ‘sıhhatler olsun’ denir. Temizlendiğimiz düşünülür.
Iyi saatte olsunlar kime denir?
➡ İyi saatte olsunlar deyiminin anlamı:Cinlerden söz edilirken kullanılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.