Rüyada Acil görmek

Diyanet: Bir kimsenin rüyasında bir iş mevzusunda acil ettiğini görmesi; iyi yorumlanmaz. Şundan dolayı acelecilik şeytandandır. Bu mevzuda Hz. Peygamber (as): “Acelecilik şeytandan, teenni ile (düşünerek) hareket etmek Tanrı’tandır. ” [(Tirmizî, Birr, 66 (2013)] Yalnız burada hoş karşılanmayan acelecilik dünya işlerine mahsustur. Ahiret işlerinde ve bazı mevzularda acil etmek gerekir. Bu mevzuda gene Hz. Peygamber (a.s.) şu şekilde buyurmuştur: “Teenni (acil etmemek), âhiretle ilgili olanlar haricinde her amelde güzeldir. ” (Ebu Dâvud, Edeb 1, (4810)
İbn-i Sîrîn’in yorumuna nazaran: Rüyada acil ettiğini görmek iyi değildir. Pişmanlığa işarettir. Rüyada düşünüp acil etmediğini görmek; her işte acelenin zıddı ile tabir edilir. Rüyanızda bir işin acil yapılmasını arzu etmeniz, yapmak zorunda olduğunuz bir işi bitirerek yapamayacağınıza, vaktinde yapılması ihtiyaç duyulan bir işi de yapmış olup yetiştiremeyeceğinize işarettir.
Rüyada bir yere randevuya yetişmek için acil ettiğinizi görmeniz gerçekte birçok engellerle karşılaşıp ulaşmak istediğiniz hedefe gidemeyeceğinizi gösterir. Rüyanızda bir yolda acil yürüdüğünüzü görmeniz; düşündüğünüz bir işin geç gerçekleşeceğine, acil ile gittiğiniz yerde bir vasıtayı kaçırdığınızı görmeniz; elinize geçecek bir fırsatı kaçıracağınıza delâlet eder.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.