Ruhsal Travmalar {Nasıl} Atlatılır?

10 adımda travmalardan kurtulup özgürleşin

Olana kabul verin.
Vakayla vaka olmayın.
3. Affedin.
Gerçeği görün.
5. Uzman yardımı alın.
6. Hislerinizi ve düşüncelerinizi başka bir şeye dönüştürün.
7. Yeni bir şeyin başlaması için eskinin yok olması gerekir.
8. Denetim ihtiyacını bırakın.


Contents1 Ruhsal travmalar {nasıl} tedavi edilir?2 Ruhsal travmalar ne kadara ayrılır?3 Ruhsal travmalar nedir?4 Ayrılık travması {nasıl} atlatılır?5 TSSB kendiliğinden geçer mi?6 TSSB tedavisi ne kadar sürer?7 Travmalar kaç gruba ayrılır?8 Kaç çeşit travma var?9 Travma ne olabilir?10 Ruhsal tepkiler nedir?11 Travma sebepleri nedir?12 Kişisel travma nedir?13 Terk edilme acısı ne vakit geçer?14 Ayrılık yası ne kadar sürer?15 Uzun ilişkiden çıkınca ne yapılır?
Ruhsal travmalar {nasıl} tedavi edilir?
Travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde öncelikli olarak kullanılan yöntem, psikoterapidir. Hem de konuşma terapisi olarak da adlandırılan çeşitli psikoterapi türleri, hem travma sonrası stres bozukluğu emareleri gösteren evlatları ve hem de yetişkinleri tedavi etmek için kullanılabilir.
Ruhsal travmalar ne kadara ayrılır?
Travmatik yaşantıların sınıflanmasında iki büyük fark var. Birinci fark travmatik yaşantının çocukluk döneminde yada erişkin dönemde olmasıdır. İkinci fark ise, travmatik yaşantının insan eliyle gerçekleşmesi yada organik afet olması şeklindedir.
Ruhsal travmalar nedir?
Ruhsal travma, kişinin beklemediği bir vakaya sınırlarını zorlayan bir halde maruz kalmasıdır. Travma, Amerikan Psikiyatri Birliği (1980) tarafınca düzgüsel insan deneyiminin ötesinde seyreden vakalar olarak tanımlanmıştır. Bu vakalar organik afetler, trafik kazası, yangın, tacize uğrama şeklinde durumlardır.

Ayrılık travması {nasıl} atlatılır?
Bu sürecin sıhhatli atlatılabilmesi için:

Şahıs, güvenilmiş olduğu, onu dinleyebilecek ve idrak edebilecek biri yada birileri ile yaşamış olduğu üzüntüyü paylaşmalı ve bu süreci yalnız başına atlatmaya çalışmamalı
Hiçbir şey olmamış şeklinde davranmaya çalışmamalı, acısını yok saymamalı ve üzüntüsünü göstermekten, ağlamaktan vs. kaçınmamalı

You might be interested:  Tik Tok {Nasıl} Indirilir?(Çözülmüş)TSSB kendiliğinden geçer mi?
Bu emareler bir çok kişide travmayı izleyen günlerde görülür ve çoğu zaman birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir, sadece bazı kişilerde aylarca, hatta senelerce sürebilir.
TSSB tedavisi ne kadar sürer?
averaj 12 ay sürdürülmelidir. Her ne kadar FDA’ nın (Food and Drug Administration) TSSB ‘ de onayladığı bir ilaç halen olmasa da elimizde etkili ilaçlar vardır. SSRI grubu TSSB tedavisinde ilk sıra ilacı oluşturur.
Travmalar kaç gruba ayrılır?
Travmalar büyük “T” ve minik “t” şeklinde iki ana gruba ayrılır. Büyük T travmalar hepimiz tarafınca travma olarak algılanan olaylardır. Mesela terör, zelzele, sel, cenk vs. Minik t ise hepimiz tarafınca travma olarak algılanmayan fakat kişiye hususi olarak travma etkeni olabilen olaylardır.
Kaç çeşit travma var?
Travmanın pek oldukça çeşidi bulunmaktadır. Mesela; künt travma, ruhsal travma, blast yaralanma, multipl travma, post travmatik stres bozukluğu, yüksek tazyik, yırtılma ve kavite oluşumu, travma çeşitleri içinde yer almıştır.
Travma ne olabilir?
Travmaya yol açabilecek vakalar muhteşem tehdit edici yada yıkım boyutunda durumlardır. Bu şeklinde durumlar neredeyse herkeste derin bir umutsuzluğa yol açarlar. Örnek olarak organik afetler, ağır kazalar, savaşlar, yakın hısım yada akrabanın ölümü, ölümcül hastalıklar, bedensel ve cinsel sertlik vakaları sayılabilir.
Ruhsal tepkiler nedir?
Duygusal tepkiler: Şok, üzüntü, hiddet, kaygı, suçluluk, umutsuzluk, kaygı, korku, karamsarlık, donukluk, aşrı sinirlilik, umarsızlık kendi şeklinde hissetmeme ve geçmiş travma ve kayıpların alevlenmesi verilen duygusal tepkilerdir.
Travma sebepleri nedir?
İnsan hayatında sorun ve üzüntü yaratan pek oldukça ayyuka çıkar, sadece bunların tümü ruhsal travma ortaya çıkarmaz. Savaşlar, patlamalar, organik afetler (zelzele, sel, yangın şeklinde), işkence, saldırı, kazalar, sertlik vakaları ruhsal travmaya niçin olabilir.
You might be interested:  Başbaşa {Nasıl} Yazılır?(Doğru yanıt)Kişisel travma nedir?
Şahıs gerçek bir riskle karşı karşıya kaldığını algılamış, fizyolojik zarara uğramış yada buna tanık olmuş, bu esnada da yüksek korku, umarsızlık ve dehşet hissetmişse, bu durum şahıs için ruhsal travma yaşantısı olarak tanımlanabilmektedir.
Terk edilme acısı ne vakit geçer?
Profesör Brown, acı hissinin çoğu zaman 6 ay ile 2 yıl içinde azaldığını söylüyor. Sadece bu acı natürel sürecin bir parçası.
Ayrılık yası ne kadar sürer?
Düzgüsel bir yas süreci averaj 6-7 ay sürerken, oldukça yakınların kaybı 2 yıl civarı sürebilir. Evlat kaybı şeklinde bazı karışık yas süreçleri ise tüm bir yaşam sürebilir. Ölüm yada ayrılık şekli şeklinde değişik değişkenler ehemmiyet taşır. Şahıs yitik yaşadıktan sonrasında en önce bu kaybın olduğuna inanmayarak inkâr eder.
Uzun ilişkiden çıkınca ne yapılır?
Uzun Süreli Bir İlişki Sonrası Gelen Ayrılık Üzerine Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Efendiliğinizi Kaybetmeyin.
Çocuklaşmayın.
Zorlamaya devam etmeyin.
Şoku atlatın ve kabullenin.
Saçma sapan düşüncelere girmeyin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.