Pinti Ne Demek?(Muhteşem yanıt)

Contents1 Pinti insana ne denir?2 TDK pinti ne demek?3 Eski Türkçede pinti ne demek?4 Pinti hangi dil?5 Bir insanoğlunun pinti olduğu {nasıl} anlaşılır?6 Islamda pinti ne demek?7 Pinti cimri argoda nedir?8 Pinti ve cimri ne demek?9 Cimrinin zıt ve eş anlamlısı nedir?10 Pinti çevirisini kim yapmış oldu?11 Pinti valere kimdir?
Pinti insana ne denir?
Bunlar; bitli, eli sıkı, ekti, cimri, kısmık, kibritçi, mıhsıçtı, nekes, cimri, sıkı, varyemez. Bu kelimelerin hepsi, birbiri yerine kullanılabilir. Pinti kelimesinin birçok zıt anlamlısı da bulunmaktadır. En sık kullanılanları, eli açık ve eli açıktır.
TDK pinti ne demek?
TDK ‘ ya nazaran pinti kelimesinin anlamı, ‘elindeki parayı harcamaya kıyamayan’ anlamına gelir. Ek olarak gene TDK ‘ya nazaran pinti kelimesinin pek oldukça eş anlamlısı bulunmaktadır. Bunlar; bitli, eli sıkı, ekti, cimri, kısmık, kibritçi, mıhsıçtı, nekes, cimri, sıkı, varyemez.

Eski Türkçede pinti ne demek?
nekes. (Nâ-kes) Pinti, tamahkâr, cimri.
Pinti hangi dil?
Farsça cimrī جمرى “soysuz, sefil, dilenci” sözcüğünden alıntıdır.
Bir insanoğlunun pinti olduğu {nasıl} anlaşılır?
Pinti kişiler, kendilerini güvensiz hissetme eğiliminde olduğundan, mevcud paralarını da harcama mevzusunda isteksizdirler. Ellerinde olan parayı tuttukları için, maddi durumları da çoğunlukla iyidir. Onlar için parayı gereksinimlerine harcamak, muhtaçlara yardımda bulunmak oldukça zor bir vakadır.
Islamda pinti ne demek?
“Tanrı’ın kendilerine lutfundan verdiği nimetlere karşı cimrilik edenler, 187 İsrâ, 17/29. Cimrilik, oldukça varlıklı olayım diye kazancını harcamaktan ve hayır yap- maktan kaçınmak anlamına gelir. Farsça bir kelime olup Türkçeleştirilmiş olan cimrilik, pintilik ve hasislik anlamında kullanılmaktadır.
Pinti cimri argoda nedir?
argoda demirhindi denir. benim benzer biçimde hayaller görmeyi seven yazar.
Pinti ve cimri ne demek?
Pinti kelimesinin yakın anlamı yada eş anlamı cimri, cimri, eli sıkı, nekes kelimeleridir. Böylece cümle içinde pinti kelimesinin yerine aynı anlam barındırdığından dolayı bu kelimeler de kullanılabilir.
You might be interested:  Gerçekleşme Ne Demek?(En iyi çözüm)Cimrinin zıt ve eş anlamlısı nedir?
Pinti kelimesi zıt anlamlısı cömert, eli açık, eli açık kelimeleridir.
Pinti çevirisini kim yapmış oldu?
Pinti ‘yi Türkçeye ilk olarak 1869 senesinde Ahmet Vefik Paşa, Azarya adıyla, hemen sonra 1873’de Teodor Kasab, Cimri Hamit adıyla uyarlayarak aktarmıştır. İsmail Hamit Danişment tarafınca meydana getirilen metnin tam çevirisi 1938 senesinde öncelikle Suhulet Kitabevi, sonrasında ise Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca basılmıştır.
Pinti valere kimdir?
Valère: Anselme’in oğlu, Mariane’in adam kardeşi, Élise’e aşık. Frosine: Çöpçatan. Entrikacı bir karı. La Flèche’in yeğeni.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.