Örselenmek Ne Demek?(Çözünme)

Contents1 Örselemek ne demek TDK?2 Örselenmek ne demek TDK?3 Örselenmiş ne anlama gelir?4 Merteği nedir?5 Örselenmek ne demek örnek?6 Örseler ne demek?7 Hor görmek ne anlama gelir?8 Hayvanlarda Öğürsemek ne demek?9 Örseleyici tutum ne demek?10 Örselenmiş duygular ne demek?11 Örselenmiş numune ne demek?12 Esrik bir gezinti ne demek?13 Kendi gözündeki merteği görmez ne demek?14 Gözündeki merteği ne demek?15 Çatı mertek ne demek?
Örselemek ne demek TDK?
ÖRSELEMEK ne demek Yıpratmak, eskitmek, hırpalamak, zedelemek: Geçen süre beni örseledi. -R. Mağden. mecazi Enerjisini azaltmak, canlılığını gidermek, sarsmak: Naciye Hanım, kalkık kaşlarıyla başını sallayarak meclisin sükûtunu örseledi. -P.
Örselenmek ne demek TDK?
Kısacası örselenmek kelimesinin TDK lügat anlamı örseleme işinden etkilenmek ya da örseleme durumuna mevzu olmak, yıpranmak, olgunlaşmak ve pişmek şeklinde ifade ediliyor.

Örselenmiş ne anlama gelir?
Türk Dil Kurumu üstünden ele alındığı zaman örselenmiş sözcüğü, ‘Bozulup zedelenmiş ya da yıpranmış,’ anlamları kapsamında ele alınır ve buna bakılırsa değerlendirilir. Hem de birçok değişik yapıt ya da yazılı kaynaklarda karşılaşılan bir sözcüktür.
Merteği nedir?
Yapıda damlarda kiriş yerine kullanılan, çam ya da kavak ağacından meydana getirilen, dört köşe ya da yuvarlak, kalınca ağaç. (inşaat) Ahşap çatıda mahyadan oluklara kadar uzanıp örtüden gelen yükleri taşıyan ve aşıklara ileten ağaçlara verilen ad.
Örselenmek ne demek örnek?
ÖRSELEMEK ne demek Yıpratmak, eskitmek, hırpalamak, zedelemek: Geçen süre beni örseledi. -R. Mağden. mecazi Enerjisini azaltmak, canlılığını gidermek, sarsmak: Naciye Hanım, kalkık kaşlarıyla başını sallayarak meclisin sükûtunu örseledi. -P.
Örseler ne demek?
Örselenmek; tabiatı, tabiiyeti gereği yenik duruma düşmek anlamına gelir aslen. Kişiyi yaşam örseler, alınyazısı örseler, süre örseler … Örselenmiş şahıs, içinde bulmuş olduğu durumdan çıkma kudretini, sebat gösterip bir nevi kendi kendini manipüle ederek, koşullara uyum sağlayıp hayatta kalmaya emek vererek bulacaktır.
You might be interested:  Miss Ne Demek?(Çözülmüş)Hor görmek ne anlama gelir?
Hor görmek, birini aşağılamak, yaptıklarını hiçe saymak ve görmezden gelmek anlamına gelir.
Hayvanlarda Öğürsemek ne demek?
büyük baş dişi hayvanın ergenliğe girip azması ve çiftleşmek istemesidir. söylenişi yöreden yöreye farklılık gösterip, öğürsemek de denir.
Örseleyici tutum ne demek?
Yıpratmak, eskitmek, hırpalamak, zedelemek.
Örselenmiş duygular ne demek?
yıpranmak, sarsılmak, enerjisini yitirmek anlamındaki söz. duyguların incinmesi, yıpranması. günlük hayatta pek kullanılmayan bir kelime.
Örselenmiş numune ne demek?
1- Örselenmemiş Numuneler Yerin yerindeki yapı, doku ve özelliklerinin tümünü bünyesinde bulunduran zemin numuneleridir. Bu numuneler örselenmeye ve yoğrulmaya karşı bazı önlemler alınarak korunmuş numunelerdir. ✓ Örnek alıcı kenarlarındaki sürtünme, örneği sıkıştırmaktadır.
Esrik bir gezinti ne demek?
Herhangi bir nedenle kendinden geçmek, gaşyolmak. Coşup kendinden geçmek, vecde gelmek.
Kendi gözündeki merteği görmez ne demek?
Kendi gözündeki merteği görmez, elin gözündeki çöpü görür Deyimi Ne Anlama gelir? Kendisindeki büyük kusurları görmeyip başkalarının minik kusurlarını söz mevzusu, dedikodu yapar, çekiştirir, kınar.
Gözündeki merteği ne demek?
Kendinin büyük kusurlarını yok sayıp, başkasının küçücük hatasını elaleme duyuranlar için şu şekilde denir: ‘Kendi gözündeki merteği görmez, el gözündeki çöpü, destan eyler aleme.
Çatı mertek ne demek?
Mertek: Ahşap çatılarda çatı kaplama sistemlerini taşıyan çoğu zaman 40 – 55 santimetre aralıklarla mahya saçak istikametine dik olarak döşenen minimum 5 x10 santimetre ölçülerindeki ahşap taşıyıcı elemanlardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.