Nükte Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)

Contents1 Nükte ne demek TDK?2 Nükte nedir örnek?3 Nükteli soz nedir?4 Nüktedan ne anlama gelir?5 Yer yapmak ne demek?6 Nüktelerle ne demek?7 Nükte eleştiri mi?8 Arapçada Nukte ne demek?9 Üstün körü ne demek?10 Alıcı istidadı ne demek?11 Nükte sanatı nedir?12 Örneksiz olmak ne demek?13 Nüktedanlık ne demek TDK?14 Kinaye sezmek ne demek?15 Otantik anlami nedir?
Nükte ne demek TDK?
Türk Dil Kurumu’na bakıldığında ise nükte kelimesinin karşılığı olarak ‘ince anlamlı, düşündürücü ve şakalı olan söz’ anlamına geldiği görülüyor.
Nükte nedir örnek?
Nükte nedir örnek? 3. İnce anlamlı, düşündürücü ve şakalı söz, komiklik: “Hoş konuşur, nükteleri kahvelere intikal etmiştir, giysisi ve tavrı zariftir.” -H. E. Yazıda, resimde, sözde ve davranışta ince, derin anlam, komiklik: Bu fıkradaki nükteyi anlayamadım.

Nükteli soz nedir?
Nükte kelimesi bir isim olarak kullanılır. Çoğu zaman latife bir söz için kullanılan bu kelime, ince ve kibar şekilde meydana getirilen komiklik anlamındadır. TDK’da Nükte Yapmak Nedir? TDK tarafınca meydana getirilen açıklamaya nazaran nükte yapmak; esprili şu demek oluyor ki nükteli bir söz söylemek anlamındadır.
Nüktedan ne anlama gelir?
Esprili anlamına gelir. Cümle içinde kullanacak olursa. “O öylesine biriydiki bir taraftan üzebilirken bir taraftan nüktedan davranışları luk göz yaşlarına niçin olabiliyordu” şeklinde
Yer yapmak ne demek?
Ihtimaller içinde bir pozitif yanları elde etmek için ön hazırlık yapmak.
Nüktelerle ne demek?
Nükteli nedir TDK? Çoğu zaman latife bir söz için kullanılan bu kelime, ince ve kibar şekilde meydana getirilen komiklik anlamındadır.
Nükte eleştiri mi?
Nükte yada epigram, her türlü mevzuda yazılmış kısa manzumelere verilen addır. Sadece epigramlar daha oldukça kısa ve özlü eleştiriler için kullanılmıştır. Nükte, Arapçada: ince manalı, zarif ve şakalı söz anlamına gelir.
You might be interested:  Börü Ne Demek?(Muhteşem yanıt)Arapçada Nukte ne demek?
Nükte kelimesi Türkçe’de “latife, komiklik” anlamına gelir. Arapça nkt kökünden gelen nuktat نكتة z “latife, komiklik” sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça nakata نكت z “dürttü, sivri bir şeyle dokundu” fiilinin adı merresidir.
Üstün körü ne demek?
Üstünkörü kelimesi, herhangi bir işi itina göstermeden fazla incelemeden alelade yapma şeklinde anlatılan bir kavramdır. Türk Dil Kurumu üstünkörü kelimesini; bir işin inceliklerine inilmeden, yüzeysel olarak, gelişigüzel bir halde baştan savılarak yapılması şeklinde açıklamaktadır.
Alıcı istidadı ne demek?
Yaradılıştan gelen yada sonradan edinilmiş beceri.
Nükte sanatı nedir?
İnce mânalı söz, idraki ve anlaşılması nezâket ve zarifliğe dayanan nazik husus. ibarenin aslolan mânasından başka olan nazik ve lâtif mânâ, dikkatle anlaşılabilen ince mânâ. 2. Yere ağaçla vurup yapıt bırakmak.
Örneksiz olmak ne demek?
Başkalarından değişik, kendine ilişkin olan anlamına gelir. Örneksiz Olmak Ne Anlama Gelir? – Bir ödat olarak bir tek kendine özgü olan ve orijinal bir kalite taşıyan anlamına gelir. – Kalite olarak benzerlerinden üstün olan anlamına gelir.
Nüktedanlık ne demek TDK?
NÜKTEDANLIK. i. Nüktedan olma durumu, nüktecilik: Zekâsı, inceliği, zerâfeti, nüktedanlığı ve bilhassa mûsikî kültürü ile aniden alâkayı üstünde toplayan müstesnâ bir kimseydi (Sâmiha Ayverdi).
Kinaye sezmek ne demek?
Bir sözün, benzetme amacı güdülmeden, hem gerçek hem de mecaz anlamını düşündürecek şekilde kullanılmasına kinaye denir. Kinayede aslolan kastedilen, mecaz anlamdır. Kinayeden; karşıdakini incitmeden iğnelemede, hafifçe ve zarif şekilde alaya almada yararlanılır. Deyim ve atasözlerimizde kinayeye oldukça rastlanır.
Otantik anlami nedir?
TDK ‘ya nazaran otantik, eski zamanlardan bu yana özelliklerini sakınan anlamındadır. Bu açıklamaya nazaran bir şeyin otantik kabul edilmesi, onun niteliklerini değiştirmemiş olması anlamına gelir. Otantik sözcüğü, bazı kullanımlarda bohem biçim anlamını taşımaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.