Nisbet Ne Demek?(Çözünme)

Contents1 Nisbet manası nedir?2 Oran ne demek örnek?3 Oran yapmak ne demek TDK?4 Uman ne demek türkçe?5 Oran I’SI nedir TDK?6 Nisbetle ne demek TDK?7 Ezel ne demek TDK?8 Cenk ne demek TDK?9 Türkçede oran ne demek?10 Zümrüt ne anlama gelir?11 Terakki ne anlama gelir?12 Umay adı Türkçe mi?
Nisbet manası nedir?
Sözlükte nisbet “yakınlık, iki şey arasındaki ilişki, bir niceliğin yada sayının diğerine nazaran olan durumu” benzer biçimde anlamlara gelmektedir.
Oran ne demek örnek?
Oran ne demek örnek? deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Karşısındakini kızdıracak, üzecek şekilde gösteriş yapmak. “Ben hastayken, oran yaparcasına karşıma geçip dondurma yedi.” “Bana oran yaparcasına, yeni sevgilisiyle mahallede el ele geziyorlar.”

Oran yapmak ne demek TDK?
TDK ‘ya nazaran oran etmek kelimesi eşit görmek ve eşit tutmak manasına gelecek şekilde kullanılmaktadır. Kelime anlamı olarak ise oran etmek hem de da oran olarak eşit saymak manasına gelmektedir.
Uman ne demek türkçe?
Uman isminin anlamı: Ümitli.
Oran I’SI nedir TDK?
tdk diyor ki: ” oran i’sinin, belirtme durumu ve iyelik ekiyle karışmasını önlemek için düzeltme işareti kullanılır: (türk) askeri ve askerî (okul), (atatürk’ün) resmi ve resmî (kuruluşlar).”
Nisbetle ne demek TDK?
2- Bağıntı, ilgi, ilinti. 3- Kıskandırmak yada üzmek için. 4- Birini üzmek için yada direnme olsun diye meydana getirilen iş.
Ezel ne demek TDK?
TDK üstünden bakılmış olduğu süre Ezel kelimesi, ‘başlangıcı belli olmayan süre, öncesizlik.
Cenk ne demek TDK?
savaşmak, savaşım etmek: “İçimdeki bu ifriti öldürmek, sükûnumu bulmak için kendimle cenk ettim.” -H. C. Yalçın.
Türkçede oran ne demek?
Oran Kelimesi TDK Lügat Anlamı İki büyüklük, iki nicelik arasındaki bağıntı “Üçün sekize oranı.”
You might be interested:  Tahrir Ne Demek?(En iyi çözüm)Zümrüt ne anlama gelir?
Zümrüt isminin anlamı: Cam parlaklığında, yeşil renkte, saydam, kıymetli bir süs taşı.
Terakki ne anlama gelir?
Terâkki ne demek? Terakki kelimesi mühim ozan ve yazarların eski dönemlerde metinlerinde oldukça sık kullandığı kelimeler içinde gelmektedir. Türk Dil Kurumu açısından ise ilerleme yada yükseliş ve gelişme olarak değişik anlamlarına haizdir.
Umay adı Türkçe mi?
Umay, kökeni Türkçe olan en güzel adlar içinde yer almıştır. Kız evlatları için kullanılan bir addır. Türk Dil Kurumu açısından bakıldığında Umay adı ‘devlet kuşu’ anlamına gelmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.