Nihai Ne Demek?(Muhteşem yanıt)

Contents1 Nihai ne demek örnek?2 Nihai karar ne anlama gelir?3 Nihai ne demek din kültürü?4 Nihadi ne demek?5 Kredi nihai karar ne demek?6 Nihai ne demek hukuk?7 Dava sonucu nihai karar ne demek?8 Nihai karar ne süre kesinleşir?9 Nihai karar ne demek yönetimsel yargıda?10 Nihai kalite nedir?11 Nihai yarar ne demek?12 Yegane varlık ne demek?13 Kinaye sezmek ne demek?14 Son kesti ne demek?15 Talep açıklaması nedir?
Nihai ne demek örnek?
– Herhangi bir mevzuda alınan son karar, – Yargılama sonunda verilen karar, Bilhassa mahkeme sonlandığı süre netice için nihai karar şu demek oluyor ki verilmiş olan gerçek karar anlamı çıkmaktadır.
Nihai karar ne anlama gelir?
Nihai karar verilmesi, artık davanın kati olarak sonuçlandığını gösterir. Dava dosyasına bir karar verildiğini ve bu kararın asla bir halde değiştirilemeyeceğini bildirir. Bu kararın kaydedilme durumu ise, verilen kararın kaydedildiğini gösterir.

Nihai ne demek din kültürü?
Nihai kelimesi Türkçe’de “son, uç, bir şeyin sonu” anlamına gelir. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen nihāyat نهاية z sözcüğü ile eş kökenlidir.
Nihadi ne demek?
Davranış, doğa, hilkat, bünye, yaratılış.
Kredi nihai karar ne demek?
İlk aşamada onay alan tüketici istenilen evrakları şube kanalıyla ya da online olarak genel müdürlükle paylaştıktan sonrasında kredi mevzusunda nihai karar alınır. Genel müdürlük tahsis biriminden gelen karar, kredi mevzusunda verilen son karardır ve bu karar geçerli olur.
Nihai ne demek hukuk?
Herhangi bir dava sonunda mahkeme tarafınca verilen son karar nihai karardır. Bu alınan son karar kesinleşmiş nihai karar olarak adlandırılır. Mahkeme, usüle yada esasa ilişkin nihai kararla davaya son verir.
You might be interested:  Ehlen Ve Sehlen Ne Demek?(Muhteşem yanıt)Dava sonucu nihai karar ne demek?
2. isim, hukuk Yargılama sonunda verilen karar. Nihai karar, hukuk yargılama süreçlerinde çoğunlukla karşılaşabilecek olduğunuz ifadelerden olup; mahkeme tarafınca iddia ve savunmaların dinlenmiş olduğu, lüzumlu araştırmaların tamamlandığı ve akabinde karar verilmiş bulunduğunu ifade edilmektedir.
Nihai karar ne süre kesinleşir?
Kararın kesinleşmesi için hiçbir kanun yolunun kalmamış olması şu demek oluyor ki tüketilmiş olması gerekmektedir. Daha açık bir ifade ile temyiz edilmemiş karar temyiz süresi geçene kadar kesinleşmemiştir. Örnek olarak ağır ceza mahkemesinin vermiş olduğu karar vermiş olduğu anda kesinleşmemiştir.
Nihai karar ne demek yönetimsel yargıda?
İdari yargı mercileri ara karar ve nihai karar olmak suretiyle iki temel şekilde yargılama fonksiyonunu yerine getirirler. Ara kararlar, esas hakkında karar verebilmek için usule yönelik olarak verilen ve yargılamayı ilerletip kolaylaştıran kararlardır. Nihai karar ise yargılamaya son veren kararlardır.
Nihai kalite nedir?
Uygunluk kalitesi: Tasarım kalitesi ile belirlenen spesifikasyonlara üretim esnasında uyma derecesine denir. Kullanım kalitesi: Ürünün nihai kalitesidir, koruyucu ambalajlama, taşıma, yerleştirme, bakım ve onarım işlerinde kalite gereklerine uyulması olarak tanımlanır.
Nihai yarar ne demek?
Parçalara ayrılan bir malın değerinin en önemsiz parçasının sağlamış olduğu yarar ile ölçüleceğini ileri devam eden kuram.
Yegane varlık ne demek?
Türk Dil Kurumu yegane kelimesi için karşılık olarak, ‘biricik ya da tek’ anlamlarını sunuyor. Bununla birlikte oldukca hususi ve başka bir eşi benzeri olmayan şeklinde de ifade etmek mümkün. Bu anlamı ile birlikte insan ya da hayvanlar ile birlikte pek oldukca eşya için kullanılabilmektedir.
Kinaye sezmek ne demek?
Bir sözün, benzetme amacı güdülmeden, hem gerçek hem de mecaz anlamını düşündürecek halde kullanılmasına kinaye denir. Kinayede aslolan kastedilen, mecaz anlamdır. Kinayeden; karşıdakini incitmeden iğnelemede, hafifçe ve zarif halde alaya almada yararlanılır. Deyim ve atasözlerimizde kinayeye oldukca rastlanır.
You might be interested:  Yüsra Ne Demek?(Çözülmüş)Son kesti ne demek?
ramazan ayı başlamadan içilen son içkiye son kesti denir. sahura kalkılacak gecenin bigün öncesi yapılır.
Talep açıklaması nedir?
Talep piyasalarda, belirli bir mal ve hizmete yönelen, belirli bir satın alma gücüyle desteklenmiş, satın alma isteğidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.