NATO Ne Demek?

Nato Ne Demek?
Nato ’nun açılımı “Şimal Atlantik Antlaşması Örgütü”dür. (Nort Atlantic Treaty Organization) Nato askeri ittifak amaçlı kurulmuştur. Kurum zamanı ise 4 Nisan 1949’dur. Nato birliğinin 28 üyesi bulunmaktadır. Resmi dil olarak ingilizce ve fransızca kullanılır. Nato Askeri Komite başkanı Knud Bartels, genel sekreti ise Jens Stoltenberg dir. 4 Nisan 1949 senesinde kurulduğunda 12 üyesi bulunan Nato, daha sonraki yıllarda arasına 16 üye daha almıştır. Amacı dış güçlerden gelecek ani saldırılara karşı müdafa sağlamaktır. Nato nun merkezi iki yerde bulunmaktadır, Belçikanın Brüksel şehri ve Şimal ABD’da.

Nato üye ülkelerinden herhangi birinin, bir öteki örgüte üye ülke tarafınca silahlı saldırıya uğraması sonucu ilk müdahale 2001 senesinde 11 Eylül saldırısına meydana getirilen müdahale olmuştur. Bu nato tarihinde bir ilktir.
Kurulduğunda şu demek oluyor ki 1949 senesinde 12 ülke tarafınca imzalanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonrasında kurulan NATO ilk başta yalnızca siyasal bir oluşumdu sadece Kore Savaşı ile beraber askeri bir oluşum halini almıştır. Günümüzde 28 üye ülke bulunduran bu teşkilat hala genişleme çalışmalarına devam etmektedir. Günümüzde NATO‘nun kendine biçtiği vazife ise özgürlüğün korunması ve üyelerinin politik ve askeri güvenliğinin sağlanması olarak kabul edilmektedir.

5

Sending

User Review

0
(0 votes)

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.