Namütenahi Ne Demek?

Contents1 Osmanlica Namutenahi ne demek?2 Namütenahi ne demek örnek cümle?3 Mütenahi ne demek TDK?4 Mütemadiyen ne anlama geliyor?5 Tecrid ne demek?6 Bilmukabele nerelerde kullanılır?7 Sana müstesna ne demek?8 Namüsait ne demek TDK?9 Ilanihaye ne demek TDK?10 Meftun olmak ne demek TDK?11 Istihkar ne demek Osmanlıca?12 Remz ne anlama gelir?13 Devamlı kullanılan kelimelere ne denir?14 Inkisaf ettirmek ne demek?15 Buna müteakip ne demek?
Osmanlica Namutenahi ne demek?
Osmanlıca kaleme alınmış olan gazeller ve öteki mazmun eserler Arapça, Farsça ve Türkçe sözcüklerden oluşur. Olumsuzluk eki ”na” ve Arapça mütenahi kelimelerinden oluşan bu sözcük sonsuz ve kalımlı manasına gelir.
Namütenahi ne demek örnek cümle?
Namütenahi ne demek örnek cümle? Namütenahi Kelimesinin Anlamı: Ucu bucağı olmayan, sonsuz ya da sınırsız anlamına gelen bir kelime olarak kullanılmaktadır. Namütenahi ile ilgili cümleler: * Namütenahi bir yeri teleskopla gözetlemek de akıl işi mi?
Mütenahi ne demek TDK?
İntiha sona ermek ve tamamlamak anlamına gelirken, mütenahi, biten ve tamamlanan anlamına gelir. Bu kelime tamlamalarda ve kalıp ifadelerde son ve netice anlamında kullanılır. Mesela rivayet-i mütenahi tamlaması, hikayenin sonu manasına gelir.

Mütemadiyen ne anlama geliyor?
Türk Dil Kurumu’ na bakılırsa kelimenin doğru yazımı ” mütemadiyen “dir. Mütemadiyen sözcüğü Türk Dil Kurumu sözlüğüne bakılırsa; “ara vermeden, devamlı olarak” anlamına gelmektedir.
Tecrid ne demek?
Soyutlama, yalıtım yada hiçleşme, bir insanoğlunun dış dünyadan koparılarak kendi hâline bırakılması vakasıdır. İlişkide bulunmuş olduğu topluluktan çıkarmak, toplumsal ekonomik ve kültürel olarak yalnızlığa terk etme halidir.
Bilmukabele nerelerde kullanılır?
Birinin söylediği söze karşılık söylenen “ben de, size de, sizlere de” anlamında kullanılan bir söz. Örnek: “Hürmetler ederim. – Bilmukabele.
You might be interested:  Sünnet Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)Sana müstesna ne demek?
Müstesna Kelimesinin Anlamı: Benzeri azca bulunan, benzeri olmayan, kural dışı olan anlamına gelen bir kelime olarak kullanılmaktadır. Müstesna kelimesi çoğunlukla kullanılan kelimeler içinde yer verilmiştir. Müstesna ile ilgili cümleler: *Senin müstesna bir yerin var.
Namüsait ne demek TDK?
Uygun kelimesi de Arapça bir kelime olup Türkçeye yerleşmiştir. Uygun kelimesi uygun olma, elverişli olmayı anlatır. Doğrusu namüsait kelimesi “elverişli olmamak, uygun olmamak” anlamına gelir.
Ilanihaye ne demek TDK?
İLANİHAYE KELİMESİNİN TDK ‘DA ANLAMI NE? İlanihye kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı, zarf olarak “sonsuza kadar”, ödat olarak ise “sonsuz” olarak görünüyor.
Meftun olmak ne demek TDK?
Türk Dil Kurumunca tutkun, gönül vermiş, vurgun anlamında kullanılan meftun kelimesi Arapça kökenlidir. Osmanlı döneminde çoğunlukla kullanılan meftun kelimesi, aşk konsepti içinde kullanılır. Meftun nedir probleminin yanıtı çoğu zaman tutku ve ele geçirmek kelimeleriyle beraber düşünülebilir.
Istihkar ne demek Osmanlıca?
istihkar / istihkâr / استحقار Ufak görmek. Hakir görülmek. Hor bakılmak.
Remz ne anlama gelir?
bir sözü açıktan söylemeyip anlamı kendi sözüyle değil de, onu hatırlatan başka sözle anlatmaya denir..
Devamlı kullanılan kelimelere ne denir?
Türkçede hala günümüzde yaygın olarak kullanılan sözcükler içinde Mütemadiyen gelmektedir. Mütemadiyen TDK kelime anlamı hakkında bilmenizde fayda olan detaylar.
Inkisaf ettirmek ne demek?
Gelişmek, açınmak. DNA denilen şeyi o tohuma yazmakla iş bitmiyor; o DNA’nın açılıp açınma etmesi için öteki sebeplerin de istihdam olması gerekiyor.
Buna müteakip ne demek?
Arkadan gelen, ardı sıra gelen, takip eden, ardıl.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.