Naçizane Ne Demek?(Muhteşem yanıt)

Naçizane TDK sözlüğünde haddi olmayarak anlamındadır. Bir öteki anlamı ise fazlaca ufak, önemsiz bir şey olarak anlamındadır.
Contents1 Benim naçizane fikrim ne demek?2 Nacizane naçizane mi?3 Naçizane nerede kullanılır?4 Mutamediyen ne demek?5 Naçizane ne demek örnek?6 Nacizane ve acizane ne demek?7 Yegane varlık ne demek?8 Tesbih {nasıl} yazılır?9 TDK {nasıl} yazılır?10 Meftun olmak ne demek TDK?11 Bilmukabele nerelerde kullanılır?12 Oldukça müteşekkir olmak ne demek?13 Mütemadiyen {nasıl} kullanılır?14 Kalender bir insan ne demek?15 Defaatle ne demek?
Benim naçizane fikrim ne demek?
Kelime aslına bakarsan anlam itibariyle de haddi olmayarak, fazlaca önemsiz bir şey anlama gelir. Cümle içinde genel anlamda ” nacizane tavsiyem”, ” nacizane fikrim ” şeklinde kullanıldığı görülmektedir. Kişiler kendisini övmeden ya da bilmişlik taslamadan konuşmak durumunda hissettiklerinde kullanılan bir sözcüktür.
Nacizane naçizane mi?
Türk Dil Kurumu’na bakılırsa bu kelimenin doğru yazımı ” nacizane ” olarak yazılır. Aşağıda cümle içinde doğru örnekleri görebilirsiniz. DOĞRU KULLANIM: Sizden nacizane bir isteğim olacak, eğer beni dinlerseniz YANLIŞ KULLANIM: Naçizane şekilde ricanı ilet, gereğini yaparız.
Naçizane nerede kullanılır?
Naçizane kelimesi çoğu zaman alçakgönüllülükle söylenen, kendini övmemek ve bilmişlik taslamamak adına kullanılan bir ifadedir. Naçizane düşünce, “haddim olmayarak, üstüme vazife değil fakat, önemsiz bir düşünce olarak” manalarına gelecek şekilde bir düşünce paylaşıldığında kullanılır.

Mutamediyen ne demek?
Mütemadiyen Arapçadan gelen ve Türkçede yaygın kullanılan sözcüklerden biridir. Türk Dil Kurumu açısından ele alındığı süre anlamı, ‘Ara vermeden ve devamlı olarak’ biçiminde ifade ediliyor.
Naçizane ne demek örnek?
Naçizane TDK sözlüğünde haddi olmayarak anlamındadır. Bir öteki anlamı ise fazlaca ufak, önemsiz bir şey olarak anlamındadır. Naçizane kelimesi için TDK sözlüğü örnek bir cümle de belirtilmiştir. Ülkenin konuşmuş olduğu Türk!
You might be interested:  Militarist Ne Demek?(Çözünme)Nacizane ve acizane ne demek?
Acizane kelimesi söz söyleyen kişinin tevazu göstermek için kullandığı kelimedir Yetersizce, aciz durumda benzer biçimde anlamlar taşıyıp nezaket için söylenir Naçizane kelimesi önemsiz bir şey olarak, haddi olmayarak anlamı taşır ve genel anlamda söz söyleyenin hususi durumunu değil söz söyleyenin sözünü vurgular.
Yegane varlık ne demek?
Türk Dil Kurumu yegane kelimesi için karşılık olarak, ‘biricik ya da tek’ anlamlarını sunuyor. Bununla beraber fazlaca hususi ve başka bir eşi benzeri olmayan şeklinde de ifade etmek mümkün. Bu anlamı ile birlikte insan ya da hayvanlar ile birlikte pek fazlaca eşya için kullanılabilmektedir.
Tesbih {nasıl} yazılır?
Tespih {Nasıl} Yazılır? Bu sözcüğün doğru şekilde ele alınışı, ‘ Tespih ‘ biçimindedir.
TDK {nasıl} yazılır?
Ek olarak TDK kısaltması te de ka şeklinde kısaltıldığı için, gene kısaltmanın ekleri yanlış olabilmektedir. Türk Dil Kurumunun {Nasıl} Yazılır? Burada bu kurumu ifade ederken kesme işareti ile ayırma yapılmaz. Şu demek oluyor ki; Türk Dil Kurumu ‘nun yazımı yanlış iken, Türk Dil Kurumunun ifadesi doğru yazımıdır.
Meftun olmak ne demek TDK?
Türk Dil Kurumunca tutkun, gönül vermiş, vurgun anlamında kullanılan meftun kelimesi Arapça kökenlidir. Osmanlı döneminde çoğunlukla kullanılan meftun kelimesi, aşk konsepti içinde kullanılır. Meftun nedir probleminin yanıtı çoğu zaman tutku ve ele geçirmek kelimeleriyle beraber düşünülebilir.
Bilmukabele nerelerde kullanılır?
Birinin söylediği söze karşılık söylenen “ben de, size de, sizlere de” anlamında kullanılan bir söz. Örnek: “Hürmetler ederim. – Bilmukabele.
Oldukça müteşekkir olmak ne demek?
Müteşekkir ile birlikte bununla beraber müteşekkir kalma şeklinde kelime grubu bulunmaktadır. Bu sözcük ise TDK üstünden, ‘bir duruma karşı teşekkür etme durumuna girmek’ biçiminde ifade edilebilir. Genel anlamda kibarlık ve naiflik ile birlikte saygılı bir halde teşekkür etmek anlamı üstünden de ele alınabilmektedir.
You might be interested:  Eft Ne Demek?(En iyi çözüm)Mütemadiyen {nasıl} kullanılır?
Ara vermeden, devamlı olarak, biteviye. Cümle içinde kullanımı: Merhum hep bu tarz şeyleri okurdu ve beynini mütemadiyen hayal doldururdu.
Kalender bir insan ne demek?
Kalender gösterişsiz olan, mütevazi yaşamaktan yana ve alçakgönüllü kişilere denir. Kalender Ne Demek? Kalender kelimesinin bir öteki anlamı da mala, üne ve şöhrete ehemmiyet vermeyen, cemiyet içinden kendini mühim seviyede ayırmış kimselere de denmektedir.
Defaatle ne demek?
Defaatle kelimesinin anlamı, onlarca defa, birçok kez, kere benzer biçimde sözcüklerle karşılık bulmaktadır. Yineleyen kısaca tekrarlayan durum ve şeyler için kullanılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.