Munzur Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Munzur olmak baş belası olmak anlama gelir. Buna ek olarak burun ve çene anlamı da vardır. Bilhassa hayvan çenesine munzur denilebilir. Ek olarak asık suratlı kişiler için de munzur denir.
Contents1 Muzur TDK ne demek?2 Muziplık ne demek?3 Muzip kime denir?4 Mızır ne demek?5 Muzurluk ne anlama gelir?6 Muzır neşriyat ne demek TDK?7 Osmanlıda hünkarım ne demek?8 Muzip ne demek cümle içinde kullanımı?9 Nüktedan ne anlama gelir?10 Haylaz ve muzip ne demek?11 Muzip gülmek ne demek?12 Teveccüh ne anlama gelir?13 Muzurluk mu muzırlık mı?14 Muzarat ne anlama gelir?15 Ifrat ne anlama gelir özetlemek gerekirse?
Muzur TDK ne demek?
TDK ‘nın güncel yazım kılavuzunda sık sık aranan bu kelimelerden biri de ‘muzır’dır. MUZIR NE DEMEK: 1- Zararı dokunan. 2- Her şeyi bozan, karıştıran (çocuk).
Muziplık ne demek?
Mizahi yönü baskın, keyifli, esprili, takılmaktan ve latife yapmaktan hoşlanan (kimse). Muziplik: Esprili, nüktedan, hafifçe yaramaz ve haşarı olma durumu. O anda aklına bir muziplik geldi.
Muzip kime denir?
Muzip, takılgan olan kişiler için kullanılan bir kelimedir. Yaramaz kelimesiyle beraber de, cümle içinde oldukça kullanılabiliyor.

Mızır ne demek?
kibris türkçesi’nde mızmız yerine kullanılan kelime. doğu karadeniz’de pinti yerine kullanılan kelime.
Muzurluk ne anlama gelir?
Muzurluk Yapmak Ne Anlama Gelir? Muzırlık yapmak, zarar vermek ve bozguna uğratmak anlama gelir. Bu kelime yaramazlık yapmak, ortalığı dağıtmak ve işleri karıştırmak manasında da kullanılır.
Muzır neşriyat ne demek TDK?
Dilimize Arapçadan geçen neşriyat kelimesi ”neşr” kökünden türetilmiştir. Neşr, saçılmak, dağılmak ve yayılmak anlamına gelirken neşriyat kelimesi yayımlanmış yaratı anlama gelir. Bu sözcük birçok kalıp ifadenin ve tamlamanın içinde de yer alır. Mesela müstehcen olduğundan sansürlenen kitaplara ” muzır neşriyat ” denir.
You might be interested:  Agresif Ne Demek?(Çözünme)Osmanlıda hünkarım ne demek?
Sözlükte “Tanrı, başat, hükümdar, âmir, efendi, haiz, bey” benzer biçimde anlamları bulunan Farsça hudâvendigâr kelimesinin hûndgâr yada hûngâr şeklinde kısaltılmış biçiminden gelmektedir.
Muzip ne demek cümle içinde kullanımı?
Muzip ne demek cümle içinde kullanımı? Muzip =Şakayı seven, hoşlanan kişiye denir. >>Tiyatronun yarısı muziple idi.
Nüktedan ne anlama gelir?
Esprili anlamına gelir. Cümle içinde kullanacak olursa. “O öylesine biriydiki bir taraftan üzebilirken bir taraftan nüktedan davranışları luk göz yaşlarına niçin olabiliyordu” benzer biçimde
Haylaz ve muzip ne demek?
Haylaz ve muzip ne demek? (mecazi) Her şeyi bozan, karıştıran, haylaz, yaramaz (çocuk).
Muzip gülmek ne demek?
Latife etmekten, takılmaktan hoşlanan, takılgan.
Teveccüh ne anlama gelir?
Teveccühünüz kelimesi karşı taraftan gelen iltifatlar karşısında ‘o sizin güzelliğiniz’ ya da ‘aslolan siz öylesiniz’ anlamının dile getirilmesidir. Meydana getirilen bir iltifat ile birlikte güzel laflara karşılık vermek amaçlı teveccühünüz kelimesi kullanılır.
Muzurluk mu muzırlık mı?
Halk dilinde çoğunlukla muzurluk olarak geçse de doğru yazılışı TDK’ya gore muzırlık şeklindedir.
Muzarat ne anlama gelir?
Köyün eski adı, 1889 yılı kayıtlarında Muzaret ya da Muzarat olup, Gürcüce’de “muzareti” sözcüğü “kapalı yer” anlamına gelmektedir.
Ifrat ne anlama gelir özetlemek gerekirse?
– Herhangi bir mevzuda oldukça fazla ileri gitme, ölçüyü aşma, aşırı davranma, taşkınlık ve tefrit karşıtı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.