Münhasır Ne Demek?(Çözünme)

Contents1 Şahsına münhasır olmak ne demek?2 Münhasır ne demek cümle içinde?3 Muhasır ne demek TDK?4 Nefsi şahsına münhasır ne demek?5 Şahsına münhasır {nasıl} okunması mümkün?6 Nevi şahsına münhasır hangi dil?7 Münhasırlık hakkı ne demek?8 Münferiden ne anlama gelir?9 Şahsın ne demek?10 Musır ne demek TDK?11 Minnet nedir lügat anlamı TDK?12 Buna müteakip ne demek?13 Nev i şahsı ne demek?14 Münhasırlık vermek ne demek?15 Sana müstesna ne demek?
Şahsına münhasır olmak ne demek?
Kendine özgü davranışı ve karakteri olan kimse anlamı ile kullanılır. Bunu bir örnekle anlatmak gerekirse; ” Nevi şahsına münhasır bir ziyankar hırsız, iki üç günde bir eve giriyor.” R.N. Güntekin.
Münhasır ne demek cümle içinde?
MÜNHASIR KELİMESİ CÜMLE İÇERİSİNDE DOĞRU KULLANIM ÖRNEKLERİ – Onu yalnız ince hastalığa münhasır zanneder, başka hastalıklara aldırmadığı hâlde, veremliden son aşama çekinirdi. – Harp yalnız Avrupa’ya münhasır kalmadı.

Muhasır ne demek TDK?
Muhasır ne demek? MUHÂSIR. (ﻣﺤﺎﺻﺮ) i. (Ar. muḥāṣara “etrâfını kuşatmak”tan muḥāṣir) asker. Kale, kent vb. bir yeri yâhut bir birliği kuşatan, saran, muhâsara eden asker: Bu sefer bedenlerden aşağıya pusulara yatmış yeni muhâsırlara haykırdı: –Kaleyi size bırakacağız, vireyi konuşalım (Ömer Seyfeddin).
Nefsi şahsına münhasır ne demek?
Yalnız şahsına benzer çeşit, başka benzeri olmayan. Eşi bulunmaz olan.
Şahsına münhasır {nasıl} okunması mümkün?
Meşhur dizi oyuncuları a’yı uzatarak “münhaasır” diye söyleniş ediyor. “A” sesi uzun değil kısa. Münhasır. Youtube’da videoları gösterilen bazı diksiyon öğreticileri ise“nevi şahsına murhasır” diye söyleniş ediyor. Aynı öğretmen “Hamit” sözcüğü için “Anlamı ham it şu demek oluyor ki olgunlaşmamış köpektir.” diyor.
Nevi şahsına münhasır hangi dil?
Arapça kökene haiz olan nevi şahsına münhasır kelime grubu anlam olarak kendine özgü özellikleri olan, hepimiz şeklinde olmayan ve emsalsiz özelliklere haiz anlamına gelir.
You might be interested:  Can Ne Demek?(Çözünme)Münhasırlık hakkı ne demek?
“ Münhasırlık anlaşmaları, bir alıcının belirli bir ürün yada ürün grubuna ilişkin talebinin tamamını yada mühim bir kısmını tek bir sağlayıcıdan karşılaması koşulunu içeren sözleşmelerdir.
Münferiden ne anlama gelir?
MÜNFERİDEN. 1. Yalnız olarak, tek başına. 2.
Şahsın ne demek?
Kişiye ilişkin olan. Tek kişiye özgü, bireye ilişkin olan.
Musır ne demek TDK?
Müşür, değişmesi beklenen bir değerin değiştiğini algılayıp (ısı, hareket, düzey, tazyik vb.) ona bakılırsa bir işlemi başlatıp, değişimin eski haline gelmesiyle sonlandıran gereçtir. Mesela araçlardaki motor ısındığında fanı açıp soğuduğunda kapatan müşirdir.
Minnet nedir lügat anlamı TDK?
TDK tarafınca minnet duymak ise minnet etmek deyimi ile aynı anlamı taşır. Doğrusu minnet duymak; bir vaka karşısında kişinin başka kişiye karşı kendisini borçlu sayması anlamında açıklanmıştır.
Buna müteakip ne demek?
Arkadan gelen, ardı sıra gelen, takip eden, ardıl.
Nev i şahsı ne demek?
Yalnız şahsına benzer çeşit, başka benzeri olmayan. Eşi bulunmaz olan.
Münhasırlık vermek ne demek?
Eski dönemlerde fazlaca sık kullanılan bu kelime dilimize Arapçadan girmiştir. Münhasır kelimesi anlamı ise bir şahıs yada bir şeye ayrılmış, mahsus anlamı barındırmaktadır. Münhasır Ne Demek? Münhasır kelimesi kir kimse yada bir şey için ayrılan ve mahsus anlamları taşımaktadır.
Sana müstesna ne demek?
Müstesna Kelimesinin Anlamı: Benzeri azca bulunan, benzeri olmayan, kural dışı olan anlamına gelen bir kelime olarak kullanılmaktadır. Müstesna kelimesi çoğunlukla kullanılan kelimeler içinde yer verilmiştir. Müstesna ile ilgili cümleler: *Senin müstesna bir yerin var.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.