Meşrep Ne Demek?(En iyi çözüm)

Contents1 Meşrep hanım ne demek?2 Meşrep meşrep ne demek?3 Geniş meşrep ne demek?4 Kalender meşrep nedir özetlemek gerekirse?5 Hafifmeşrep adam nedir?6 Hafifçe hanım ne demek?7 Şuh bakışlı ne demek?8 Mezhep mi meşrep mi?9 Hafifçe meşrep bayanlar ne demek?10 Mezhep genişliği ne demek?11 Tiryaki meşrep ne demek?12 Rind meşrep ne demek TDK?13 Kalender meşrep hangi dil?14 Kalender meşrep ne demek Ekşi?15 Kalender meşrep {nasıl} yazılır?
Meşrep hanım ne demek?
Hafifçe meşrep hanım ne demek? (ﺧﻔﻴﻒ ﻣﺸﺮﺏ) sıf. ve i. (Ar. ḫafіf “ağır olmayan” ve meşreb “yaratılış, alışkanlık” ile ḫafіf-meşreb) Hoppa, oynak, özgür tavırlı, nâmûsu kuşku uyandıran ( hanım ).
Meşrep meşrep ne demek?
Meşrep kelimesinin TDK anlamına baktığımız süre, ‘alışkanlık, davranış ve mizaç’ benzer biçimde anlamları üstünde ifade edilmektedir. Bir kişinin gündelik yaşamın içinde gösterdiği davranışlar bütünü şeklinde ele alınmaktadır.
Geniş meşrep ne demek?
Meşrebi geniş, rahat hareketler sergileyen ve daima davranışlarını fazlaca rahat gösteren bireyler için kullanılır.

Kalender meşrep nedir özetlemek gerekirse?
sıf. ve i. (Fars. ḳalender ve Ar. meşreb “alışkanlık, doğa” ile ḳalender- meşreb ) Kalender tabiatlı, dünya malına ehemmiyet vermeyen, her şeyin üstünde durmayan (kimse): Ben kalender – meşrebim güzel çirkin aramam (Kanto).
Hafifmeşrep adam nedir?
” hafifmeşrep ” başlığındaki entrylerin metinlerinde arama yapar. davranışlarında ağır başlılıktan uzak olan şahıs. etik ve toplumsal kaygılar gütmeden eğlencesine zevkine bakan tiplerdir.
Hafifçe hanım ne demek?
yada önüne gelene verebilecek hafiflikte hanım. bir zamanların osmanlıca sonrası yazınsal neşriyatında bu kalıp ile tasvir edilmiştir eli işte gözü oynaşta hatun kısmısı. kilosu azca hanım.
Şuh bakışlı ne demek?
Şuh bakışlar ne demek? Neşeli, canlı, hareketli, şen, kıvrak: “ Şuh kahkaha.” “ Şuh bakış.” Kaç kerre senin sîne-i şûhunda bayıldım (Hüseyin Sîret).
You might be interested:  Akıncı Ne Demek?(Çözülmüş)Mezhep mi meşrep mi?
mezhebi değil meşrebi genişdir doğrusu meşrep; mizaç, alışkanlık, yaradılış, davranış ve karakter anlamlarına gelen arapça kökenli bir kelimedir. sadece toplumumuzda meşrebi geniş deyimi sözlüğümüzde de olduğu benzer biçimde çoğunlukla yanlış olarak mezhebi geniş olarak söyleniş edilir.
Hafifçe meşrep bayanlar ne demek?
Davranışları, içinde bulunmuş olduğu toplumun terbiye anlayışına uymayan ( hanım ).
Mezhep genişliği ne demek?
➡ Mezhebi Geniş deyiminin anlamı:Namus mevzusunda lüzumlu olan titizliği göstermeyen, kadın-erkek ilişkilerinde dini kaidelere aldırış etmeyen, iffetsizliğe meydan veren, geniş davranan.
Tiryaki meşrep ne demek?
ahmet hakan ın yazısında paşalar arasındaki farkları belirtmek için kullandığı sıfattır. sanırım alışkanlıkları süregelen manasında kullanılmış. “yaşar paşa tiryaki meşreptir ilker paşa ise çelik iradeli”
Rind meşrep ne demek TDK?
Rind meşrep ne demek? Tanrı için alçak gönüllülüğü ve fukaralığı kabul eden yada bir tarikata bağlı bulunan kimse.
Kalender meşrep hangi dil?
Kalender meşrep hangi dil? Kelime grubu Farsça’dan gelen kalender (قلندريّ ) kelimesi ile Arapça ‘yaradılış, alışkanlık, doğa, mizaç’ anlamlarına gelen meşrep (مَشْرَب ) kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir.
Kalender meşrep ne demek Ekşi?
kalender yapili, her seye kusur bulmaktan, küçücük seylerden sikayet etmekten uzak (kisi). kalender mizaçlı, argo deyişle geniş kimse.
Kalender meşrep {nasıl} yazılır?
Kalender hem yalın haliyle hem de kalender meşrep şeklinde birleşik kelime olarak kullanılabilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.