Marka Tescil Belgesi {Nasıl} Alınır?

Firmalar ve ya kişiler marka tescili yaptırırken ilk olarak Türk Patent Enstitüsü’ne müracaat yaparlar. Bunun için tüm belgelerin de eksiksiz bir halde hazırlanması gerekir. Belgeler Türk Patent Enstitüsü’ne teslim edilir. Bu süreden itibaren müracaat kesinlik kazanır ve marka unvanı koruma altına alınır.
Contents1 Marka tescil başvurusu için hangi belgeler lüzumlu?2 Marka Tescil Belgesi almak ne kadar sürer?3 Marka Tescil Belgesi Hangi kurumdan alınır?4 Marka almak için nereye başvurulur?5 Marka tescili almak için şirket lüzumlu mi?6 Marka tescil başvurusu {nasıl} yapılır?7 Isim tescili ne kadar sürer?8 Marka tescil süresi kaç senedir?9 Marka almak ne kadar?10 Marka tescil tutarı ne kadar?11 Marka tescilini kim yapar?12 Marka isim patenti {nasıl} alınır?13 Marka Tescili {Nasıl} Yapılır?14 Patent müracaat tutarı ne kadar?15 Türk Patent Enstitüsü müracaat {nasıl} yapılır?
Marka tescil başvurusu için hangi belgeler lüzumlu?
Marka Tescil İçin Lüzumlu Evraklar

Başvurusu yapılacak markanın logo, logo, yazı karakteri, etiketi yada ambalaj örneği.
Tüzel kişilikler için tam ticari ünvanı, açık adresi ve vergi dairesi/numarası (vergi levhası)
Gerçek kişiler için TC kimlik numarası (kimlik fotokopisi)

Marka Tescil Belgesi almak ne kadar sürer?
Marka Başvurusu itiraz olmadığı takdirde Müracaat tarihinden İtibaren 6-8 ay içinde sonuçlanmaktadır. Marka koruma süresi 10 senedir. Süresi sonlanmış marka yenilenebilir.
Marka Tescil Belgesi Hangi kurumdan alınır?
Türk Patent ve Marka Kurumu.

Marka almak için nereye başvurulur?
Ek olarak marka, sicile kaydedilir. Marka tescil başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu üstünden yapılır. Belirlenen evraklarla ya da online müracaat sistemi üstünden yapılabilir.
Marka tescili almak için şirket lüzumlu mi?
Kişi şirketleri de gerçek kişiler benzer biçimde marka tescil başvurusu yapabilirler. Kişi şirketleri, ismen “ şirket ” olarak adlandırılırsa da kaide olarak hukuki bakımdan “ şirket ” değillerdir. Tüzel kişilik sahibi olmadıkları için, marka başvurusunun “gerçek” şahıs olarak yapılması gerekir.
You might be interested:  Burun Tıkanıklığı {Nasıl} Geçer Evde?(EN iyi 5 ipucu)Marka tescil başvurusu {nasıl} yapılır?
Marka Tescili Başvurusu {Nasıl} Yapılır? Marka başvurusu, fiziki evrak ile ya da çevrimiçi müracaat ile yapılabilmektedir. Başvuruda bulunabilmek için, müracaat sahibinin tacir olması, ticari işletmesinin bulunması şartı aranmamaktadır, gerçek kişiler de marka tescil başvurusunda bulunabilmektedirler.
Isim tescili ne kadar sürer?
Bültende kalma süresi 3 ay olup bu süreç sonunda herhangi bir itiraz ile karşılaşılmasa marka tescil belgesi düzenlenip tarafımıza gönderilir. Tüm bu süreçler 12-14 ay sürmektedir.
Marka tescil süresi kaç senedir?
Tescil edilen bir marka, müracaat tarihinden itibaren 10 yıl süre ile korumadan yararlanır. 10’ar senelik periyotlarla yenilenmek suretiyle tescilli bir markanın sınırsız bir süre ile korunması mümkündür.
Marka almak ne kadar?
Marka müracaat tutarı çoğu zaman 250 TL olarak bilinir. Marka tescilinin tutarı ise 650 liradır. Bunun yanı sıra ek marke müracaat tutarı 250 TL ve marka yenileme tutarı ise 840 TL olarak belirlenmiştir.
Marka tescil tutarı ne kadar?
Buna nazaran, e-Devlet üstünden meydana getirilen patent ve yararlı model müracaat ücretleri 14,75 lira, marka tescil tutarı 436,78 lira, coğrafi işaret ve geleneksel ürün müracaat ücretleri 6,27 lira oldu. Tasarım tescil müracaat tutarı ise 71,95 lira olarak tespit edildi. Bildiri 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek.
Marka tescilini kim yapar?
Türkiye’de yerleşik bulunan ticari faaliyette bulunan hepimiz marka tescil başvurusu yapabilir. Ek olarak Türkiye’de yerleşik Paris sözleşmesi taraf olan ülkelerden gerçek yada tüzel kişiler de marka başvurusu hakkına haizdir.
Marka isim patenti {nasıl} alınır?
İsim hakkı alma sadece marka tescil işlemi ile olur. İsim hakkı alma için Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaat yapılması gerekmektedir. Başvurunun peşinden Kurum tarafınca markanın tescil edilip edilemeyeceği incelenecektir. Bu araştırma neticesinde markanın kabulü ve ilanı ya da başvurunun reddi söz mevzusu olacaktır.
You might be interested:  Çiftçilik Belgesi {Nasıl} Alınır?(Çözülmüş)Marka Tescili {Nasıl} Yapılır?
Marka tescili yapmak için 2 seçeneğiniz bulunmaktır; Kendiniz TPE (Türk Patent Enstitüsü) sitesine giderek online müracaat yapabilirsiniz yada TPE’nin Marka Vekillerinden (Yetkili Patent Ofisleri) vesilesiyle başvurunuzu yapabilirsiniz.
Patent müracaat tutarı ne kadar?
Buna nazaran, e-Devlet üstünden meydana getirilen patent ve yararlı model müracaat ücretleri 10,76 lira, marka tescil tutarı 321,61 lira, coğrafi işaret ve geleneksel ürün müracaat ücretleri 2,29 lira oldu. Tasarım tescil müracaat tutarı ise 54,24 lira olarak tespit edildi. Bildiri 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.
Türk Patent Enstitüsü müracaat {nasıl} yapılır?
Müracaat Formu ( TPE -P-102), Enstitümüzün web sitesinden (www. tpe.gov.tr) temin edilebilir. Müracaat tutarı, müracaat ile beraber yada müracaat tarihinden itibaren en geç yedi gün içinde (herhangi bir bildirime gerek olmadan) ödenmeli ve dekont aslı Enstitümüze gönderilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.