Mahmuz Ne Demek?(En iyi çözüm)

Contents1 Mahmuz ne demek hayvanlar?2 Mimaride mahmuz ne demek?3 Mahmuz ne demek inşaat?4 Mahmuz nedir tip?5 Mahmuzlamak ne demek TDK?6 Mahmuz ne işe yarar?7 Gem yapmak ne demek?8 At Mahmuzlamak ne demek?9 Eyer ne demek?10 Mahmuz nedir su kaynakları?11 Mahmuz nedir vapur?
Mahmuz ne demek hayvanlar?
mahmuz;1- çizmenin ya da potinin arkasına takılan ve binek hayvanını dürtüp hızlandırmaya yarayan demir ya da çelik parça, 2- köprü ayaklarında, basıncı azaltmak için suyun geldiği ve gittiği yanlardaki çıkıntı, 3- tavukgillerin ve kimi kuşların ayakları ardında bulunan, boynuz yapısındaki sivri uzantı, 4- eski tür
Mimaride mahmuz ne demek?
Mimaride mahmuz ne demek? Mahmuzlar kıyıya dik ve dar inşa edilen (ince) yapılardır. Bilhassa kıyıda meydana gelen erozyonu önlemek ve yeni bir kıyı çizgisi yada koruyucu sahil yaratmak amacıyla yapılırlar.
Mahmuz ne demek inşaat?
Mahmuzlar, kıyı süresince koruyucu saha ve kıyı çizgisi oluşturmak, sediment tutmak ve kıyı erozyonunu önlemek amacıyla çoğu zaman kıyıya dik olarak inşa edilen kıyı koruma yapılarıdır.

Mahmuz nedir tip?
Yüzeyinde, 5-10 tane sitoplazmik çıkıntı içeren alyuvar.
Mahmuzlamak ne demek TDK?
(-i) Hızlanması için hayvanı mahmuzla dürtmek, topuklamak: “İçeri girer girmez bileğimden kavradı; önüne beni oturttu, hayvanı mahmuzladı.” -S. M. Alus. mahmuzlamak, 11 karakter ile yazılır.
Mahmuz ne işe yarar?
Mahmuzlar kıyı boyu katı madde taşınımını etkileyerek kıyının dengeli (stabil) hale gelmesini sağlar. Mahmuzlar, kıyı boyu sedimenti tutmak, koruyucu saha ve yeni bir kıyı çizgisi oluşturmak, bir sahildeki erozyonu önlemek v.b. sebeplerle çoğu zaman kıyıya dik olarak inşa edilen yapılardır.
Gem yapmak ne demek?
Gem vurmak, eskiden istenen ve arzu duyulan şeylere artık ilgi duymamak ve tamah etmemek anlamına gelir.
You might be interested:  Kerevet Ne Demek?(Muhteşem yanıt)At Mahmuzlamak ne demek?
Mahmuzlamak terimi, denizcilik jargonunda yer verilmiştir. Aslen ata binen kişilerin çizmelerinin arkasında yer edinen cisim olan mahmuz, eski dönemlerde atları hızlandırmak için kullanılmakta ve buna mahmuzlama adı verilmekteydi.
Eyer ne demek?
Eyer, binek hayvanlarının sırtına kolan ile tutturulan, binek hayvanına binebilmek ve üstünde oturabilmek ya da yük taşıyabilmek için kullanılan bir yapıdır.
Mahmuz nedir su kaynakları?
Mahmuz, kelime anlamı olarak “çıkıntı” anlamına gelir. Mühendislikte ise “kıyı şeridinde erozyonu önleyici ve koruyucu sahil oluşturucu yapılar” olarak tanımlanabilir. Kıyı şeridindeki yerleşkeler suyun zararı dokunan tesiri altındadır, bu anlamda kıyıların korunmasında mahmuzların önemi ortaya çıkmaktadır.
Mahmuz nedir vapur?
Mahmuz, antik çağlardan bu yana çeşitli vapur türleri tarafınca taşınan bir silahtır. Tabanca düşman gemisine çarparak, düşmanın teknesinin delinmesi ve batırılması yada en azından dönem dışı bırakılması amacıyla kullanılmaktaydı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.