Kurnaz Ne Demek? (Correct answer)

Contents1 Kurnaz insan kime denir?2 Eski Türkçede kurnaz ne demek?3 Kurnaz ne demekdir?4 Hile ne anlama gelir?5 Birinin kurnaz bulunduğunu {nasıl} anlarız?6 Kurnaz insan akıllı midir?7 Kurnaz kelimesinin eş anlamlısı nedir?8 Tilki benzer biçimde kurnaz ne demek?9 Beceren ne demek?10 Sinsilik ne anlamı nedir?11 Sinsilik nedir TDK?12 Kurnaz zıt anlamlısı nedir?13 Hile etmek ne demek?14 Hile ne demek hukuk?15 Hilebazlık ne demek?
Kurnaz insan kime denir?
Kurnaz, çeşitli oyunlara başvurarak karşısındakini kandıran, aldatan sadece kendisini kandırmanın kolay olmadığı insanoğlu için kullanılan bir kavramdır. Bu insanoğlu sinsilik yaparak amaçlarına ulaşmaktadırlar.
Eski Türkçede kurnaz ne demek?
ayyar / ayyâr / عيار Hırsız. Hileci, dolandırıcı, hilebaz, dessas. Parlak zeka, kurnaz.
Kurnaz ne demekdir?
Türk Dil Kurumu’na nazaran kurnaz kelimesinin anlamı şöyledir: Kurnaz, gizli saklı ve kurnazca fenalık meydana getiren, Gizlilik ve kurnazlık belirten, Gizlice süregelen, yavaş gelişen ve ağır sonuçlar doğurabilen ( Mesela; Esra kurnaz bir hastalığa yakalanmıştı.)

Hile ne anlama gelir?
a. (hi:le) 1. Birini aldatmak, yanıltmak için meydana getirilen seviye, dolap, oyun, ayak oyunu, alavere dalavere, desise, entrika: “Oldukça rahat bir hile ile, saflığından istifade ederek işi başardı.” -R. H. Karay. 2.
Birinin kurnaz bulunduğunu {nasıl} anlarız?
Kurnaz insanların en belirgin 11 özelliği

Yeni Tanıştıklarına Karşı Sıcak Yaklaşırlar.
Kolay Sinirlenmezler.
Siyasal ya da Dini Mevzularda Renk Vermezler.
Zayıf Yönlerinize Odaklanırlar.
Size Derhal Bir İyilik Yapmış olup Veren El Pozisyonuna Geçmek İsterler.
Birazcık Yüz Göz olursanız Derhal Hayatınıza Müdahale Ederler.
Samimi Olamazlar.

Kurnaz insan akıllı midir?
Her kurnaz zekidir fakat,her akıllı kurnaz değildir. Her akıllı akıllı olmayıp,her akıllının da akıllı olmadığı benzer biçimde!.. Sözlükte, kurnaz:Kolay kanmayan,başkalarını kandırma- sını ve küçücük oyunlarla amacına ulaşmasını beceren, açıkgöz;diye açıklanır.Şu demek oluyor ki enerjisini zekadan alır, akıllı olmayan kurnaz olması imkansız.
You might be interested:  Kazanova Ne Demek? (Question)Kurnaz kelimesinin eş anlamlısı nedir?
Lügat anlamı fazlaca akıllı olan kurnaz kelimesi daha fazlaca eleştiri cümlelerinde kullanılır. Başkalarını kandırmak için tuzaklar kuran ve aklı hep kötülüğe çalışan kişilere kurnaz denir. ”Oluşturmak” fiilinden türetilen bu kelime, uyanık ve açıkgöz sözcükleri ile eş anlamlıdır.
Tilki benzer biçimde kurnaz ne demek?
ek olarak; fazlaca kurnaz, açıkgöz vb. olduğu kabul edilen kişilere de bu ad verilir.
Beceren ne demek?
Başa çıkmak, başarmak. Becermeye gücü yetmek, becermek. Üstesinden gelmek, yapabilmek.
Sinsilik ne anlamı nedir?
i. 1. Kurnaz olma durumu: Bu seste bile ben bir sinsilik, bir hilekârlık, örtünen, değişen, gizlenen ve aldatan bir şey keşfediyordum (Peyâmi Safâ). 2. Kurnazca davranış: “Karda yürüyüp izini belli etmemek…” cümlesiyle târif edilen bu sinsilik, hedefine asla varamayan âdî bir hîledir (Peyâmi Safâ).
Sinsilik nedir TDK?
Sinsilik nedir TDK? sinsilik, -ği a. Kurnaz olma durumu yada kurnazca davranış: “Karda yürüyüp izini belli etmemek, cümlesiyle tanım edilen bu sinsilik, hedefine asla varamayan adi bir hiledir.” -P.
Kurnaz zıt anlamlısı nedir?
Samimi ve içten kelimeleriyle zıt anlamlı olan kurnaz sözcüğü, Dil Devriminden sonrasında literatüre girmiştir.
Hile etmek ne demek?
Hile, herhangi bir çıkar yada avantaj elde etmek için meydana gelen, adil yada dürüstçe olmayan davranış. Uygulanmış olduğu alana bağlı olarak, fazlaca değişik sözcükler hile ile eş anlamlı olarak yada hile yapıldığını belirtmek amacıyla kullanılır. Bunlar içinde aldatma, kandırma ve dolandırma sayılabilir.
Hile ne demek hukuk?
Kanunda hilenin tanımına direkt yer verilmemiş ise de aldatma ( hile ); genel olarak, bir kimseyi irade beyanında bulunmaya, bilhassa sözleşme hayata geçirmeye sevk etmek için onda kasten hatalı bir kanı uyandırmak yada esasen mevcud hatalı bir kanıyı korumak veya devamını sağlamak şeklinde tanımlanır.
You might be interested:  Güven Ne Demek?Hilebazlık ne demek?
hile. Çıkar sağlamak için bir şeye değersiz bir şey katma.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.