Kekik {Nasıl} Kurutulur?(Çözüm bulunmuş oldu)

Kekikleri koyduğunuz tepsiyi, güneş görmeyen kapalı bir ortama alın ve kurutmaya bırakın. Kekiklerin her tarafını kurutabilmek için ara sıra deneyin ve değişik yönlerine çevirin. Kekikler averaj 4-10 gün içinde tamamen kuruyacaktır. Kekikler kuruduktan sonrasında dal kısımlarını yapraklarından ayırın.
Contents1 Mor Dağ kekiği {nasıl} kurutulur?2 Kekik fırında {nasıl} kurutulur?3 Taze kekik {nasıl} koparılır?4 Kekikler ne vakit toplanir?5 Taze dağ kekiği {nasıl} kurutulur?6 Taze dağ kekiği {nasıl} saklanır?7 Nane evde {nasıl} kurutulur?8 Izmir kekiği {nasıl} kurutulur?9 Nane kekik {nasıl} kurutulur?10 Taze kekik {nasıl} kullanılır?11 Taze kekik {nasıl} anlaşılır?12 Taze kekik hangi ayda olur?13 Kekik yılda kaç kez hasat edilir?14 Zahter hangi ayda toplanır?15 Kekik bitkisi nerede yetişir?
Mor Dağ kekiği {nasıl} kurutulur?
Kekik {nasıl} kurutulur? Tarifi {Nasıl} Yapılır?

Yıkanmış ve suyundan arınmış kekikler dalından ayrılmadan temiz, tozsuz, rüzgarlı ve direk güneş ışığı almayan bir ortamda kurutulur.
Ilkin kekiğinizi fazla suyundan hızlıca iyice arındırın ki ( ilkin 1-2 saat güneşte yada bezle kurulayarak) su yapraklarda siyahlaşma yapar.

Kekik fırında {nasıl} kurutulur?
Yağlı kağıdın üstüne de kekikler sıra ile dizilmelidir. Kekikler fırında ortalama 40 dakika içinde kuruyabilir. Taze kekik temizlendikten sonrasında demet haline getirilip bir yere asılır. Asılı olarak yedi gün duran kekikler rahatça kurutulabilir.
Taze kekik {nasıl} koparılır?
Kekik bitkileri toprak yüzeyine yakın kesilirseler, dona karşı korunamaz ve hayatta kalamazlar. Bir çok ziraatçi, bitkileri toprak yüzeyinden ortalama 14 santimetre yükseklikte hususi makaslarla keserler. Traktörler vesilesiyle hasat makineleri ile mekanik hasat yapılabilmesine karşın, bir çok vakit elle hasat yapılmaktadır.

Kekikler ne vakit toplanir?
Fakat genel bir vakit verecek olursak İlkbahar mevsiminin ilk ayları olan Mart- Nisan şeklinde toplanır diyebiliriz. Kekik çeşitleri, içinde bulunan antibakteriyel özellik yardımıyla, mantarlar ve bakterilerin sebep olduğu hastalıklara karşı mücadelede oldukça faydalıdır.
You might be interested:  Rezene Çayı {Nasıl} Yapılır?(Çözülmüş)Taze dağ kekiği {nasıl} kurutulur?
Kekik {Nasıl} Kurutulur?

Taze kekiği kurutmak için ilk yapmanız ihtiyaç duyulan ayıklamaktır.
Ayıklama işleminin arkasından kekikleri bolca su ile durulayın.
Kekikleri yıkadıktan sonrasında süzgece koyun ve üstüne kağıt havlu koyun.
Kekiği bu şekilde kuruttuktan sonrasında, sini yada temiz bir bezin içine aralıklı olacak şekilde dizin.

Taze dağ kekiği {nasıl} saklanır?
Taze dağ kekiği, kapalı polietilen içine yerleştirilir ve dondurucudan uzakta olan bir buzdolabında saklanır. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim nokta torbaların oldukça sıkı bir halde doldurulmaması gerektiğidir.
Nane evde {nasıl} kurutulur?
Nane {nasıl} kurutulur? Tarifi {Nasıl} Yapılır?

İlk olarak naneleri yapraklarını alarak bolca suda sudan geçirin.
Suyu süzüldükten sonrasında temiz bir örtüye ya da yağlı kağıdın üstüne açarak. Gölgede kurutun.
4-5 günde kuruyacaktır.
Elinizle ufalayarak kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

Izmir kekiği {nasıl} kurutulur?
Kekikler içideki tozdan çöpten arınması için iyice yıkayıp suyu süzülür, kağıt havlu üstünde iyice suyunu bırakana dek bekletilir. Temiz bir bezin üstüne birbirinin üstüne gelmeyecek şekilde aralıklı şekilde dizilir. Güneş görmeyecek fakat hava alabilen bir yerde ortalama 10-12 günde kurutulur.
Nane kekik {nasıl} kurutulur?
Nane yaprakları döküldükten sonrasında demet halinde kalan dalları atın. – Dökülen yaprakları iki avucunuzun içinde sürterek ufalayın. – Cam kavanozlara koyup serin, direkt güneş ışığı almayan, kuru bir yerde saklayın. Afiyetle yiyin.
Taze kekik {nasıl} kullanılır?
Kekik Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Tüm et yemeklerine oldukça yakışsa da en yaygın kullanımı kırmızı et yiyecekleri.
Tüm tavuk yemeklerinde de rahatça kullanılabilir.
Balık tariflerinde de kekiğin yeri ayrıdır.
Soslarda da kekik kullanabilir, yemeğinin lezzetini artırabilirsin.
Taze kekikle mükemmel salatalar yapabilirsin.

Taze kekik {nasıl} anlaşılır?
Gerçek kekik, açık yeşil renginden ve aromasından oldukça rahat bir halde anlaşılır. Kekiğin posası ise daha oldukça kahverengi renktedir. Kokusu yoktur.
You might be interested:  Metamfetamin Kullananlar {Nasıl} Anlaşılır?(Doğru yanıt)Taze kekik hangi ayda olur?
Yalnız Nisan-Mayıs aylarında taze kekik satın alabilirsiniz.
Kekik yılda kaç kez hasat edilir?
tıbbi ve aromatik bitkilerden kekik yetiştiriciliği. ilk ekimi takiben yabancı ot mücadelesi, yılda 1-2 kez hayvan gübresi takviyesi, gerekseme halinde sulama ile yılda 2 ve 3 kez hasat edilebilir, ek olarak ilk ekimi takiben minimum 10 yıl yüksek verim alınabilir.
Zahter hangi ayda toplanır?
Zeytin ile beraber salatası meydana getirilen, salamura haline getirilebilen, kuru halde çay olarak tüketilen ve pek oldukça yemeğe de lezzet katan şifa deposu olan bu nebat, kilosu 20 TL’den satılıyor. Şubat ayının sonunda başlamış olan zahter hasadı, haziran ayının sonuna kadar devam ediyor.
Kekik bitkisi nerede yetişir?
En iyi kekik Toros Dağları’nda yetişiyor Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden emekli olan ve Akseki’de nebat türleri üstüne araştırma meydana getiren Prof. Dr. Oktay Yeğen ise kekiğin güneşli iklime haiz yüksek rakımlı ve taşlı Toros Dağları’nda yetiştiğini söylemiş oldu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.