Kaynakça {Nasıl} Yazılır Apa?(Çözünme)

Contents1 Bir yazı kaynakça olarak {nasıl} yazılır?2 Kaynakçada APA yöntemi nedir?3 APA kaynakça {nasıl} hazırlanmış olur?4 Iki isminde kaynakça {nasıl} yazılır?5 Raporlar {nasıl} kaynak gösterilir?6 Kaynak vizyonu {nasıl} yapılır?7 Metin içi atıf {nasıl} yapılır APA?8 APA atıf {nasıl} yapılır?9 APA stili {nasıl} yazılır?10 Performans ödevi kaynakça {nasıl} hazırlanmış olur?11 APA 6 formatı {nasıl} yazılır?12 APA Yöntemi {Nasıl} Yapılır?13 Erişim zamanı {nasıl} yazılır?14 Tercüme Kitap kaynakça {nasıl} yazılır?15 Editörlü kitap Kaynakçası {nasıl} yazılır?
Bir yazı kaynakça olarak {nasıl} yazılır?
Kaynakçalar oluşturulurken, ilkin yazar adı, sonrasında eserin adı, ondan sonra eserin yayınlandığı gösterim evi ya da kitabevi, en sonunda da eserin basılmış olduğu kent, son olarak da eserin basılmış olduğu yıl yazılır. Bu bilgiler yazılırken, aralarına virgül “,” işareti konulur.
Kaynakçada APA yöntemi nedir?
APA formatı bilimsel niteliği olan çalışmalarda çoğunlukla kullanılan kaynak gösterme biçimlerinden birisidir. Bundan dolayı APA formatı birçok bilim insanı tarafınca yaygın olarak kullanılmaktadır. APA “ American Psychological Association (Amerikan Psikoloji Birliği)” kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir.
APA kaynakça {nasıl} hazırlanmış olur?
APA Çeşidine Gore Kaynakça Hazırlama Bir yazara ilişkin birden fazla yapıta atıf yapılacaksa gösterim yılına alfabetik sıraya uygun harfler verilir. Yapıtın yazarının belli olmadığı bir esere atıf yapılırken de yapıt adının ilk birkaç sözcüğü yazılır ve kitabın adı italik yazılırken adından zamanı yazılır.

Iki isminde kaynakça {nasıl} yazılır?
İki Yazarlı Kaynak: (Alberro ve Alexander, 1999: 99, 108). İkiden Fazla Yazarlı Kaynak: Metin içinde ikiden fazla yazarlı kaynaklara meydana getirilen göndermede yalnız ilk yazarın soyadı verilir; ötekiler için “vd.” ifadesi ile ayraç içinde yıl ve sayfa numarası belirtilir. (Akalın vd., 2012: 33).
You might be interested:  Cin Tonik {Nasıl} Yapılır?(Çözülmüş)Raporlar {nasıl} kaynak gösterilir?
Raporların dipnot izlenme şekli: Hazırlayan Adı Soyadı, “ Rapor Adı”, (Var ise) Rapor Türü, (Kurum Adı, Yılı; Numarası, Web Adresi. Hazırlayan Adı Soyadı, “ Rapor Adı”, (Var ise) Rapor Türü, (Kurum Adı; Numarası, erişim: Gün Ay Yıl, Web Adresi.
Kaynak vizyonu {nasıl} yapılır?
Kaynakça Vizyonu

Kaynağın metin içinde gösterilmesi;
Kaynakların metin sonunda gösterilmesi;
Kaynaklar yazarlarının soyadlarının alfabetik sırasına gore düzenlenmelidir.
Kitap: Yazar(lar)ın Soyadı (,) Adının Baş harfi (.)
Kitap kısmı: Yazar(lar)ın Soyadı (,) Adının Baş harfi (.)

Metin içi atıf {nasıl} yapılır APA?
APA stilinde metin içi kaynak izlenme, atıfta bulunulan eserin yazar(lar)ın soyad(lar)ı ve gösterim yılının eklenmesini suretiyle yapılmaktadır. Sadece bir kaynaktan direkt alıntı yapmanız durumunda, önüne p. yada pp. (s. yada ss.) ilave etmek suretiyle sayfa numara ya da numaralarının da eklenmesi gerekmektedir.
APA atıf {nasıl} yapılır?
2 yazarlı eserlere atıf yapılırken yazar soyadları arasına Türkçe için araya “ve” bağlacı, İngilizce için “and” ya da “&” koyulur. 3 ve daha çok yazarlı çalışmalarda ilk atıfta tüm soyadlar yer alırken sonraki göndermelerde ilk yazarın soyadı ve “ve ötekiler” (İngilizce için et al.) ifadesi yer alır.
APA stili {nasıl} yazılır?
APA stili & Paraphrasing

Sayfada sağdan, soldan, alttan ve üstten 2,5cm aralık olmalıdır.
Paragraflara bir tab (1,25cm) içeriden başlanmalıdır.
Üst data olarak sola, yazının kısa adı tamamı büyük harflerle yazılmalıdır.
Alt veya üst data kullanılarak yazarın adı kesinlikle yazılmamalıdır.

Performans ödevi kaynakça {nasıl} hazırlanmış olur?
Kaynakça oluştururken ilkin yazarın adı ve soyadı, eserin adı, eserin yayınlandığı gösterim evi ve basılmış olduğu kent, eserin basılmış olduğu yıl yazılmaktadır. Bu bilgilerin yazımı esnasında aralarına virgül konulmaktadır.
You might be interested:  Kırılan Anahtar {Nasıl} Çıkarılır?(Muhteşem yanıt)APA 6 formatı {nasıl} yazılır?
Numara ve başlıklar, şekillerin altına, tabloların üzerine gelecek halde kelimelerin yalnızca ilk harfleri büyük olarak yazılmalı 10 punto ile yazılmalı. Tablo ve şekillerin içeriklerinde de Times New Roman 10 punto kullanılmalıdır. Makalede APA 6. sürüm seçimi metin içi atıf yöntemi kullanılmalıdır.
APA Yöntemi {Nasıl} Yapılır?
APA Formatında Tek Bir Yazardan {Nasıl} Alıntı Yapılır? Yazarın soyadı cümlede belirtilmişse, eserin gösterim yılı daima yazar adının derhal arkasına ayraç içinde yerleştirilmesi gerekmektedir. Ayraç içindeki atıflarda ise yazar adından sonrasında eserin gösterim yılının eklenmesi gerekmektedir. (Wan, 2001).
Erişim zamanı {nasıl} yazılır?
Eserin gösterim türünün bilinebilmesi amacıyla dipnotta yapıt adından sonrasında ayraç içinde erişim zamanı yazılır. Zotero benzer biçimde programlara bu türde bir gösterim kaydedilirken Yazar Adı alanına Kurum/Site Adı, Soyadı alanına ise Kurum/Site Adı Kısaltması yazılır.
Tercüme Kitap kaynakça {nasıl} yazılır?
Yazar Adı Soyadı, Kitap Adı, çev. Çeviren Adı Soyadı (Basım Yeri: Yayıncı, Basım Yılı), Cilt/Sayfa Numarası. Francis Dvornik, Konsiller Zamanı, İznik’ten II. Vatikan’a, çev. Mehmet Aydın (Ankara: Türk Tarih Kurumu Yayınları, 1990), 11.
Editörlü kitap Kaynakçası {nasıl} yazılır?
Editörlü kitabın tamamına yada editörün yazdığı kısımlara “ Kitap – Editörlü ” kapsamında atıf yapılır. Editörlü kitabın içindeki bölümlere ise “ Kitap Kısmı” türünde atıf yapılır. Editör Adı ve Soyadı (ed.), Kitap Adı (Basım Yeri: Yayıncı, Basım Yılı), Cilt/Sayfa Numarası.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.