Izdırap {Nasıl} Yazılır?(Çözünme)

Bu kelime çoğu zaman Izdırap şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Istırap şeklinde olmalıdır.
Contents1 Izdırap kelimesi {nasıl} yazılır TDK?2 Izdirap mi Istırap mi?3 Izdırap {nasıl} kullanılır?4 Izdırabın anlamı ne?5 Sürprizin doğru yazılışı nedir?6 Hoşgörü kelimesi {nasıl} yazılır?7 Profesör yazımı doğru mu?8 Durudur ne demek?9 Profesör cümle içinde {nasıl} yazılır?10 TDK kurdele {nasıl} yazılır?11 Jant mi cant mi?12 Akşam üstü {nasıl} yazılır?13 Izdırap olmak nedir?14 Munise adı ne anlama gelir?15 Zeyni ne anlama geliyor?
Izdırap kelimesi {nasıl} yazılır TDK?
TDK Sözlüğü’nde ‘ ızdırap ‘ ve ‘muzdarip’ diye yazılan sözcüklerin doğrusu ‘ıstırap’ ve ‘mustarip’tir. Her ikisi de dilimize Arapça’dan gelmiştir.”
Izdirap mi Istırap mi?
Bu kelimenin ızdırap mı, ıstırap mı olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı ızdırap şeklinde olmalıdır.

Izdırap {nasıl} kullanılır?
Kişinin yüreğinin derininde hissettiği acı ve üzüntü duygusu için ızdırap kelimesi kullanılır. Kelimenin IZDIRAB şeklinde yazılması ve söyleniş edilmesi ise yanlıştır. Bunun haricinde bilhassa Osmanlıca kaleme alınmış metinlerde bu sözcüğün ”ISTIRAP” şeklinde yazıldığını da görüyoruz.
Izdırabın anlamı ne?
Dilimize Arapçadan geçmiş olan Izdırap kelimesi ”zarb” sözcüğünden türetilmiştir. Zarb bir şeye şiddetli bir halde vurmak anlamına gelirken, ızdırap da kalpte şiddetli bir halde hissedilen acı, üzüntü ve hüzün anlamına gelir.
Sürprizin doğru yazılışı nedir?
Türk Dil kurumuna gore sürpriz kelimesi doğru yazılışı sürpriz şeklinde kabul edilmektedir.
Hoşgörü kelimesi {nasıl} yazılır?
Bu kelime çoğu zaman Hoş görü şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Hoşgörü şeklinde olmalıdır.
Profesör yazımı doğru mu?
Türk Dil Kurumu’na gore kelimenin doğru yazımı ‘ profesör ‘dür.
Durudur ne demek?
Bulanıklığı olmayan, temiz, berrak. (ten) Pürüzsüz. (dil, üslûp için) Arınmış, karışık olmayan.
You might be interested:  Termal Macun {Nasıl} Sürülür?(EN iyi 5 ipucu)Profesör cümle içinde {nasıl} yazılır?
PROFESÖR NASIL YAZILIR? Bu kelimenin “ Profesör mü, profösör mü” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı Profesör şeklinde olmalıdır.
TDK kurdele {nasıl} yazılır?
Kurdele kelimesi günlük konuşmalarda sık sık ” KURDELA ” şeklinde söyleniş edilse de sözcüğün bu şekilde yazılması ve söyleniş edilmesi yanlıştır. Aynı şekilde bazı bölgelerde KORDELE ve KORDELA şeklinde yazılan ve okunan kelimenin ” Kurdele ” şeklinde yazılması gerekiyor.
Jant mi cant mi?
işte probleminin cevabı alttadır. Bu kelime çoğu zaman Cant şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Jant şeklinde olmalıdır.
Akşam üstü {nasıl} yazılır?
9. Somut olarak yer bildirmeyen alt, üst ve üstü sözlerinin sona getirilmesiyle kurulan birleşik kelimeler bitişik yazılır: ayakaltı, bilinçaltı, gözaltı (nezaret), şuuraltı; akşamüstü, ayaküstü, bayramüstü, gerçeküstü, ikindiüstü, muhteşem, öğleüstü, öğleüzeri, suçüstü, yüzüstü; akşamüzeri, ayaküzeri vb.
Izdırap olmak nedir?
Izdırap çekmek Türk dil kurumuna gore sorun ya da üzüntü çekmek anlamına gelir. Izdırap olmak da aynı şekilde acı olmak ya da üzüntü yaşamak anlamındadır.
Munise adı ne anlama gelir?
Munise genel anlamı ile cana yakın, sempatik, can yoldaşı ve yaşam yoldaşı anlamına gelir.
Zeyni ne anlama geliyor?
Zeyni; İsim olarak kullanılan bir kelimedir. Zeyni isminin anlamı, Zeyni ne demek: Süslü. Zeyni adı; Arapça kökenli olup bir Adam ismidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.