Istikbal Ne Demek?

Contents1 Istikbal etmek ne demek TDK?2 Bağımsızlık ve istikbal ne demek?3 Istikbal Türkçe mi?4 Istikbal göklerdedir anlamı ne demek?5 Güncel ne demek TDK?6 Namüsait ne demek TDK?7 Mazi nedir ne demek?8 Mahrul ne demek?9 Şerait ne demek ne demek?10 Istikbal eki nedir Osmanlıca?11 Kenetlemek ne demek TDK?12 Yegane varlık ne demek?13 Gökbörü ne anlama gelir?14 Müstakbel kelimesi ne anlama gelir?15 Istikrar etmek nedir?
Istikbal etmek ne demek TDK?
İstikbal kelimesi ile birlikte TDK açısından hem de İstikbal etmek kelime grubu yer verilmiştir. Bu doğrultuda istikbal etmek TDK ‘ya gore, ‘Gelecekte mühim, büyük bir şahıs olacak’ anlamı üstünden tanım edilmektedir. Deyim olarak bilhassa istikbali parlak cümlesi ile aynı anlama geldiğini söylemek mümkün.
Bağımsızlık ve istikbal ne demek?
İstiklal: Bağımsızlık, bağımsız olma durumu yada niteliği, başkalarına bağlı olmama durumu. İstikbal: Gelecek günler dahi. Gelecekte büyük yarar.

Istikbal Türkçe mi?
İstikbal kelimesi gündelik yaşamda yaygın kullanılan sözcüklerden biridir. Arapça kökenli bir kelime olması ile birlikte, Türkiye’de yerleşik olarak değerlendirilir.
Istikbal göklerdedir anlamı ne demek?
Mustafa Kemal Atatürk, en mühim özelliklerinden kabul edilen ileri görüşlülüğü yardımıyla, o dönemde pek fazlaca kişinin bilincinde olmadığı bazı gerçekleri sezmiş,“ İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla güvenilir olamazlar” sözü ile havacılığın ne kadar mühim bulunduğunun altını çizmiştir.
Güncel ne demek TDK?
Türk Dil Kurumu’na gore kelimenin doğru yazımı ” güncel “dir. AKTÜEL NE DEMEK? TDK sözlüğüne gore dilimize Fransızcadan geçen güncel, “güncel, edimsel” benzer biçimde anlamlarda kullanılmaktadır.
Namüsait ne demek TDK?
Uygun kelimesi de Arapça bir kelime olup Türkçeye yerleşmiştir. Uygun kelimesi uygun olma, elverişli olmayı anlatır. Kısaca namüsait kelimesi “elverişli olmamak, uygun olmamak” anlamına gelir.
You might be interested:  Aşama Ne Demek?(En iyi çözüm)Mazi nedir ne demek?
Mazi kelimesinin TDK lügat anlamları fazlaca araştırılabiliyor. Mazi sözcüğü TDK’ya gore, geçmiş vakit anlamındadır. Geçmişi ifade eden kelimelerden biri de, mazi kelimesidir. Mazi, fazlaca sık olarak geçmiş anlamında kullanılabiliyor.
Mahrul ne demek?
Yoksun kalmak, belli bir şeye haiz olamamak.
Şerait ne demek ne demek?
Ahval ve şerait çoğu zaman birleştirilerek kullanılsa da tek başına anlamlar da taşıyan iki sözcüktür. Buna gore ahval içinde bulunulan durum ve vaka; şerait ise gidişat anlamlarında kullanılmaktadır.
Istikbal eki nedir Osmanlıca?
istikbal / istikbâl / استقبال / اِسْتِقْبَالْ Ati, gelecek vakit.
Kenetlemek ne demek TDK?
Kenetle tutturulmak. Açılamayacak halde sıkıca birbirinin üstüne kapanmak.
Yegane varlık ne demek?
Türk Dil Kurumu yegane kelimesi için karşılık olarak, ‘biricik ya da tek’ anlamlarını sunuyor. Hem de fazlaca hususi ve başka bir eşi benzeri olmayan şeklinde de ifade etmek mümkün. Bu anlamı ile birlikte insan ya da hayvanlar ile birlikte pek fazlaca eşya için kullanılabilmektedir.
Gökbörü ne anlama gelir?
Gökbörü kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüklerinde, tüyleri gök renginde olan bozkurt anlamına gelmektedir. Bu tüy rengi, kurtlar arasından oldukça ender şekilde rastlanan tüy renkleri içinde yer alıyordu. Öteki taraftan gök ve gök rengi Türkler için büyük anlam ifade ediyordu.
Müstakbel kelimesi ne anlama gelir?
Müstakbel kelimesi Türk Dil Kurumu açısından, ‘gelecekteki ya da ile bir tarihte olacak durum’ anlamı ile anlatılır.
Istikrar etmek nedir?
Karar ve sebat suretiyle olmak. Karar kılma. Sakin olmak. Yerleşmek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.