Ispanak {Nasıl} Ekilir?(Muhteşem yanıt)

Contents1 Kışlık ıspanak ne süre ekilir?2 Ispanak tarlaya {nasıl} ekilir?3 Ispanak Maydanoz {nasıl} ekilir?4 Ispanak sulanır mı?5 Ispanak hangi ayda yetişir?6 Ispanak güneşi sever mi?7 Ispanak kaç günde bir sulanır?8 1 dönüme kaç kilo ıspanak ekilir?9 Ispanak Fidelenir mi?10 Maydanoz kaç günde biter?11 Maydanoz ekimi {nasıl} yapılır?12 Bezelye ekimi ne süre yapılır?13 Ispanak yaprakları niçin sararır?14 Ispanak için hangi gübre?15 Ispanak hangi gübre atılır?
Kışlık ıspanak ne süre ekilir?
Ispanak tohumları çoğu zaman ilkbahar ve güz aylarına ekilmektedir. Bu aylarda ıspanak tohumlarını dikebilirsiniz. Ara sıra yazları da ekildiği görülmüştür. Sadece, yaz aylarının sıcak geçmiş olduğu bölgelerde ilkbahar yada güz aylarında ekilmesi daha uygun olacaktır.
Ispanak tarlaya {nasıl} ekilir?
Çiftçiler ıspanak tohumlarını (çoğunlukla melez kullanılır) direkt sıralara yada elle toprağa serperek ekim işlemi yaparlar. Bitkilerin büyüyebilmeleri için aralarında kafi alan olmalıdır. Direkt tarlaya ekim işleminde tohumlar 2,5-3 santimetre derinlikte ve sıraların üstüne ekilirler.
Ispanak Maydanoz {nasıl} ekilir?
işlenmiş toprağa ıspanak tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 2-2,5 santimetre içinde kapatınız.Toprak yüzeyini saydam bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 8-10 gün içinde gerçekleşecektir.

Ispanak sulanır mı?
Sulama: Ispanak, bilhassa gelişme döneminde nemli topraklarda oldukça daha verimli olur. Dolayısıyla sulamasını da aksatmadan yapmalı, toprağının kurumasına izin vermemelisiniz. Toprağın nemli olup olmadığını idrak etmek için bir parmağınızı toprağa batırıp çıkarın, eğer parmağınız nemli çıkıyorsa tamam anlamına gelir.
Ispanak hangi ayda yetişir?
Ispanak Hangi Mevsimde Yetişir? Ispanak, kış mevsimine ilişkin bir sebzedir. Ispanak kış mevsiminin Kasım, Aralık ve Ocak aylarında hasat edilir ve bu aylarda marketlerde, pazarlarda piyasaya sürülür.
Ispanak güneşi sever mi?
Ispanak için ideal yer, serada mümkün olduğunca oldukça güneş ışığı alan bir noktadır. Toprak gevşek fakat aşırı gübrelenmemiş olmalıdır. Tohumları toprağa gömün ve üstünü birazcık toprakla kapatın.
You might be interested:  Doğalgaz {Nasıl} Oluşur?(Sual)Ispanak kaç günde bir sulanır?
Sulama: Ispanak bitkisinin gelişmesi için sulamanın tertipli yapılması gerekir. Gelişme esnasında haftada 1-2 kez sulama yapılır. Kumlu topraklarda 2 kez sulama yapmak uygun olur.
1 dönüme kaç kilo ıspanak ekilir?
Zira bu bir bakıma toprak rutubetinin de garantisidir ve hafifçe topraklarda daha da ehemmiyet kazanır. Dönüme 1 -2 kilo içinde tohum ekilebilir. Mibzerle ekimde 0.7- 1 kilo, serpmede ise 1 -2 kilo tohum atılır.
Ispanak Fidelenir mi?
Ispanak yetiştirilirken toprak ısısı 12 aşama olmalıdır. Yukarıda anlattığımız benzer biçimde, ıspanak fideleri 3-4 yapraklı olunca yeni yerlerine yerleştirin. Ispanak fidelerinizi yalnız bir sırada ekecekseniz 10 santimetre aralıklarla fidelerinizi ekin.
Maydanoz kaç günde biter?
İşte dört gözle beklenen sual, maydanoz kaç günde çimlenir? Maydanoz tohumlarının çimlenmesi çoğu zaman 3-4 haftayı bulur.
Maydanoz ekimi {nasıl} yapılır?
Maydanoz tohumunu 0,5-1 santimetre derinliğine gömmek yeterlidir. Maydanoz tohumları içinde 1-2 santim olursa daha iyi olur. Maydanoz tohumunu süratli çimlendirme tekniği suda bekletmektir. Eğer Maydanoz tohumunu ekmeden 1 gün ilkin ıslak peçete yada 1 bardak suda bekletirseniz tohumlar daha süratli çimlenir.
Bezelye ekimi ne süre yapılır?
Tohum ekim zamanı; bölgenin iklim şartlarına bağlıdır. Şubat başından 15 Mart’a kadar erkenci – yarı erkenci çeşitler; Marttan nisan başına kadar yarı erkenci ve geçci çeşitler; 15 Nisandan sonrasında sıcağa dayanıklı çeşitlerin ekimi yapılmalıdır. Kasım–Aralık ayları içinde de güz çeşitleri ekilebilir.
Ispanak yaprakları niçin sararır?
Ispanaklar uzun gün bitkisidir. Gün uzunluğu arttıkça generatif faza geçiş hızlanır. Soğuklarda gıda alımı yavaşlar yaprak uçları sararır.
Ispanak için hangi gübre?
Tohum ekiminden birkaç ay ilkin dekara 1.5- 3 ton yanmış çiftlik gübresi ile toprak tahlil sonuçları- na bakılırsa dekara 20-30 kilo içinde nitrojen, 10 kilo fosfor ve 15-20 kilo potas içeren ticari gübreler verile- bilir.
You might be interested:  Piramitler {Nasıl} Yapılmış oldu?(EN iyi 5 ipucu)Ispanak hangi gübre atılır?
Genel bir gübreleme düşünüldüğünde dekara 10-12 kilo süper fosfat, 10 kilo. amonyum nitrat, 10-12 kilo potasyum sülfat ve 10 kilo. kalsiyum sülfat verilir. Sürümden ilkin çiftlik gübresi toprağa serilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.