Iftihar Ne Demek?

Contents1 Iftihar etmek ne demek?2 Iftihan nedir?3 Iftihar sıralaması ne anlama gelir?4 Iftihar Türkçe mi?5 Iftihar madalyası nedir?6 Medarı iftiharı ne demek?7 Uyarı kelimesinin anlamı nedir?8 Iftihar mi iftihar mi?9 Iltifat etmek ne anlama gelir?10 Okulda iftihar belgesi kimlere verilir?11 Uyarı telakki nedir?12 Cihan şümul ne demek?
Iftihar etmek ne demek?
İftihar etmek, bir vakadan dolayı kişinin yada kişilerin kendini yüceltilmiş olarak görmesi ve övülmesi anlamında kullanılır.
Iftihan nedir?
Övünme, kıvanç duyma. İftihar etmek: Kıvanmak, övünç duymak.

Iftihar sıralaması ne anlama gelir?
Bir okulda davranışları ve derslerindeki başarıları ile dikkat çeken seçkin öğrencilerin adlarının yazıldığı cetvel, iftihar sıralaması. Bir okulda ulusçu ve insanca davranışları, derslerindeki başarıları ile dikkat çeken seçkin öğrencilerin adlarının yazıldığı cetvel.
Iftihar Türkçe mi?
İftihar kelimesi Arapça kökenlidir.
Iftihar madalyası nedir?
Padişaha sadakat gösterenlere, ziraat ve san’atın ilerlemesine çalışanlara, yangın ve sari hastalık anında devlet ve millete büyük hizmetleri dokunanlara verilmek suretiyle II. Abdülhamid’in irade-i seniyesiyle altın ve gümüşten olmak suretiyle çıkarılan madalya.
Medarı iftiharı ne demek?
Herhangi bir mevzu üstünde başarıya ulaşmış olmuş ve ailesi ya da çevresi tarafınca övgü almış şahıs olarak da anlatmak mümkün.
Uyarı kelimesinin anlamı nedir?
İhtar; uyarı, uyarma, dikkat çekme anlamına gelirken, name de; mektup, yazı anlamına gelmektedir. Dolasıyla ihtarname kelimesi; yazılı uyarı anlamına geliyor. İhtarname; meydana getirilen sözleşmeden doğan her türlü hukuki hak ve ödevleri karşı tarafa bildirmek için gönderilen yazılı uyarı belgeleridir.
Iftihar mi iftihar mi?
işte probleminin cevabı alttadır. Bu kelime çoğu zaman İftaar şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı İftihar şeklinde olmalıdır.
Iltifat etmek ne anlama gelir?
İltifat etmek, beğendiğini belli etmek, ilgi göstermek ve karşı tarafı mutlu eden sözler sarf etmek anlama gelir.
You might be interested:  Virtüöz Ne Demek? (Question)Okulda iftihar belgesi kimlere verilir?
İftihar belgesi, ilköğretim, ortaokul ve lisede eğitim alan öğrencilere verilen hususi bir belgedir. Bu belge, öğrencilerin çeşitli ulusal ya da internasyonal yarışmalarda ilk beşe girmesi, okul birincisi olması, kent ya da ülke çapında sporsal, sanatla alakalı ve kültürel faaliyetler içinde bulunması sonucunda verilir.
Uyarı telakki nedir?
Uyarma, dikkatini çekme, uyarı. Bir şeyi birine hatırlatma. Bir görevliye görevinde daha dikkatli davranması icap ettiğini yazıyla bildirme biçiminde verilen disiplin cezası.
Cihan şümul ne demek?
[l ince] (ﺟﻬﺎﻧﺸﻤﻮﻝ) sıf. (Fars. cihān ve Ar. şumūl “kaplama” ile cihān-şumūl) Dünyâyı kaplamış, dünya genelinde, dünyâyı kaplayacak seviyede, evrensel, âlemşümul, üniversal.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.