İch Liebe Dich Ne Demek?

İch liebe dich ne demek?
Almanca kökenli ich liebe dich söz kalıbı Türkçede seni seviyorum anlamına karşılık gelir. Türkiye de ki insanların (bilhassa gezim bölgesinde yaşayan ve Almancı akrabaları olanların) en fazlaca bilmiş olduğu Almanca söz kalıbı “ich liebe dich” dir, diyebiliriz.
Doğal olarak bu durumu yadsımamak lazım insanoğlu bir dili öğrenmeye başladığında ilkin, bir ihtimal işe yarar diyerek sevgi sözcüğünü, tanışma cümlelerini öğrenmek isterler. Sonrasında ise garip bir halde o dilde ki küfürleri, hakaretleri merak ederler.

Kısaca insanoğlu bir dili öğrenirken sevmek ve sövmek içinde ki diyalektik çelişkiden kendilerine düşen oranı almakla başlarlar. Peki niçin “seni seviyorum” söz kalıbının Almancası ve İngilizcesi yaşadığımız ülkede bu kadar yaygınca biliniyor iken Rusçası, Fransızcası, İtalyancası bu kadar bilinmiyor?
Bu durumda yabancı dil eğitiminin yaygın bir halde İngilizce olarak yapılması İngilizce için bir izahat getirir. Almanca “seni seviyorum” söz kalıbının yaygınlık sebebi ise Türkiye ve Almanya içinde ki göç ilişkisine bağlanabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.