Herbiji Ne Demek?

PAYLAŞ: Her Biji çoğu zaman Çeşitli miting ve gösterilerde çarpıcı söz şeklinde kullanılan bununla birlikte Birisini övmek, kutlamak anlamıyla da kullanılmaktadır. Türkçede “Her Biji” = “Oldukça Yaşa” anlamıa gelmektedir.
Contents1 Biji Kürdistan anlamı nedir?2 Biji nedir kürtçe?3 Her biji azadi Türkçe anlamı nedir?4 Biji Serok ne anlama gelir?5 Serkeftın kürtçe ne demek?6 Kuze kere türkçe ne demek?7 Her biji anlamı ne demek?8 KUZI Keri ne?9 Jin jiyan ne demek?10 Sulh kürtçe anlamı nedir?11 Heval ne demek TDK?12 Jin jiyan azadi ne demek Ekşi?13 BIJE Apo ne demek?14 Şero ne demek kürtçe?15 Serkan ne anlama gelir?
Biji Kürdistan anlamı nedir?
Biji kelimesi Türkçe’de “yaşasın” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) bijî “yaşasın” sözcüğünden alıntıdır. Biji kelimesi tarihte malum ilk kez m (1988): Sanıklar hep bir ağızdan Kürtçe olarak ” Biji PKK” (yaşasın PKK), ” biji serxwebun” (yaşasın bağımsızlık) ” biji Apo” (yaşasın Apo) şeklinde çarpıcı sözler attılar.
Biji nedir kürtçe?
yaşasın anlamına gelen kürtçe ünlem.

Her biji azadi Türkçe anlamı nedir?
kürtçe “yaşasın sulh ve özgürlük” anlamına gelen söz öbeği.
Biji Serok ne anlama gelir?
Biji Serok, Kürtçe bir kelimedir. Anlamı ise “Yaşasın Başkan” anlama gelir. Buna ek olarak Serok kelimesinin anlamı “Başkan, önder” manalarına geliyor. Biji kelimesinin Türkçe anlamı ise “yaşasın” anlamına gelmektedir.
Serkeftın kürtçe ne demek?
kürtçe ‘de başarılar anlamına gelen sözcük.
Kuze kere türkçe ne demek?
kürtçede eşşeğin ammı anlamına gelir ve tüm küfürlerin temel öğesini oluşturur.
Her biji anlamı ne demek?
İçinde Her Biji geçen Türkçe ve Kürtçe örnek cümleler PAYLAŞ: Her Biji çoğu zaman Çeşitli miting ve gösterilerde çarpıcı söz şeklinde kullanılan bununla birlikte Birisini övmek, kutlamak anlamıyla da kullanılmaktadır. Türkçede ” Her Biji ” = “Oldukça Yaşa” anlamıa gelmektedir.
You might be interested:  Trap Ne Demek?(Çözülmüş)KUZI Keri ne?
kürtçe “eşeğin amı” manasına gelir. ek olarak gündelik hayatta, hoş olmayan durumları anlatmak için kullanılır. örnek: “dün gece oldukça içtim, baya kuzi keri oldum” benzer biçimde.
Jin jiyan ne demek?
” Jin jiyan jiyanê ne kuje”: Kürtçede hanım yaşamdır, yaşamı öldürmeyin manasında kullanılan bir slogandır. ” Jin jiyan azadi! ” = Hanım yaşam özgürlük!
Sulh kürtçe anlamı nedir?
Beşiktaş’taki Sulh Sokağı’nın adına Kürtçe ‘de ‘sulh’ anlamına gelen ‘ Aşiti ‘ eklendi. Beşiktaş Belediyesi, Dikilitaş semtindeki ‘Sulh Sokağı’nın adını, Kürtçe ‘sulh’ anlamına gelen ‘ Aşiti ‘yi ilave ederek, ‘Sulh- Aşiti Sokağı’ olarak değiştirdi.
Heval ne demek TDK?
Heval kelimesi Türkçe’de “dost, yoldaş” anlamına gelir. Kürtçe (Kurmanci) heval “dost, yoldaş” sözcüğünden alıntıdır. Kürtçe sözcük Kürtçe (Kurmanci) hev “birlikte, karşılıklı (edat)” sözcüğünden türetilmiştir.
Jin jiyan azadi ne demek Ekşi?
jin, jiyan, azadi! hanım, yaşam, özgürlük!
BIJE Apo ne demek?
Biji serok apo; Kürt topluluğu tarafınca kullanılan bir slogandır. Türkçe’de “Yaşasın Önder Apo ” anlamına gelmektedir. Kürt halkı tarafınca kendi liderleri olarak gördükleri Abdullah Öcalan lehine attıkları bir slogandır.
Şero ne demek kürtçe?
Üstelik anlamı da güzeldi, kürtçede aslan anlamına geliyordu ki, hani kendisi de azbuz bir aslan değildi. Ünü neredeyse çevre köylere dahi yayılmıştı.
Serkan ne anlama gelir?
Serkan adı devletimizde oldukça sevilen ve kullanılan bir isimdir. Türkçe ve Arapça kökenli Serkan adı devletimizde de çoğunlukla kullanılmaktadır. Kelime anlamı asil kan ve başkan anlamına gelmektedir. Bunun haricinde da asil bir soydan gelen kimse anlamında da kullanılmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.