Göze Almak Ne Demek?(Muhteşem yanıt)

Contents1 Göze almak ne demek cümle?2 TDK göze almak ne demek?3 Batağa saplanmak ne demek TDK?4 Gözün deyim anlamı nedir?5 Batağa saplanmak deyimi ne demek?6 Kaybetmeyi göze almak ne demek?7 Göz alıyorsun ne demek?8 Göz ardı etmek nedir TDK?9 Öznel ne anlama gelir?10 Kanı ne demek TDK?11 Çağdaşı olan ne demek?12 Sinerji ne demek tahmin?13 Göze girmek deyiminin anlamı nedir ve cümlesi?14 Fazlaca kederlenmek üzülmek deyimi nedir?15 Gözünün önünden geçmek deyim midir?
Göze almak ne demek cümle?
Göze almak: Bir iş sebebiyle karşılaşabileceği her türlü ziyanı ve tehlikeyi evvel kabullenmek. ”Vatan için kim ölümü göze almaz ki?” Bir iş, davranış dolayısıyla uğrayabileceği, karşılaşabileceği fena durumu, tehlikeyi evvel düşünüp kabul etmek.
TDK göze almak ne demek?
TDK ‘ya bakılırsa göze almak deyimini, ‘Bir durum karşısında her türlü ziyanı ve tehlikeyi baştan kabul etmek’ şeklinde ifade etmek mümkün.

Batağa saplanmak ne demek TDK?
Halk içinde en yaygın kullanılan deyimler içinde batağa saplanmak geliyor. TDK ‘ya bakılırsa batağa saplanmak atasözünün anlamı, ‘içinden çıkılması güç bir durumda olmak,’ şeklinde tabir edilmektedir.
Gözün deyim anlamı nedir?
Göz dikmek: Bir şeyi ele geçirmek isteğine tutulmak. Göz doldurmak: Görünüşüyle umulduğundan oldukca etkilemek. Göz doyurmak: (Bir şey) Görünüşüyle etkili olmak, seyredenlere zevk vermek. Göz etmek: Başkalarının gizlediği isteklerini birine göz kırparak ya da gözlerini oynatarak anlatmak.
Batağa saplanmak deyimi ne demek?
Halk içinde en yaygın kullanılan deyimler içinde batağa saplanmak geliyor. Hem gerçek hem de mecaz anlama üstünden kullanılabilmektedir. TDK’ya bakılırsa batağa saplanmak atasözünün anlamı, ‘içinden çıkılması güç bir durumda olmak,’ şeklinde tabir edilmektedir.
You might be interested:  Dahil Ne Demek?(En iyi çözüm)Kaybetmeyi göze almak ne demek?
kaybedilecek şeyin fazla mühim oluşundan dolayı risk alamama durumu. risk alamamak,ihtiyatli hareket etmek.
Göz alıyorsun ne demek?
Güzelliğiyle dikkati çekmek; göz kamaştırmak.
Göz ardı etmek nedir TDK?
Türk Dil Kurumu açısından ele alındığında göz ardı etmek deyimi ‘Önemsememek, dikkate almamak’ biçiminde tabir edilmektedir.
Öznel ne anlama gelir?
Öznel ( Öznel ) bir yargının kişiye bağlı olarak kıymet biçilmesi (kazanılması) için söylenmektedir. Biçilen (atanan) kıymet açısından bakıldığında kişiden kişiye bakılırsa değişen, hepimiz için değişik olan kıymet. Öznel değerlerin ise nesnel bilgilerin karşıtı olarak bireysel data ile kazanıldığını anlatmaktadır.
Kanı ne demek TDK?
kanı a. İnanç, fikir, kanaat: “Ahlakın da iyiliğe değil, güce dayandığı kanısındadır.” -S.
Çağdaşı olan ne demek?
Arapça kökenli bir kelime olan uygar sözcüğünü anlamı, ‘ aynı çağda yaşayan’dır. Uygar Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? TDK’ya bakılırsa uygar kelimesi, ‘aynı çağda yaşayan, bulunan dönemin özeliklerine, anlayış ve şartlarına uygun olan, çağdaş ve çağıl’ anlamına gelmektedir.
Sinerji ne demek tahmin?
Sinerji Nedir? Sinerji bununla beraber ve aynı sonuca ulaşmak için ortaya çıkarılan uyumlu ve ortak güç olarak açıklanmaktadır. Aynı hedef doğrultusunda değişik kişilerin ortak bir çabada bulunması sinerji teriminin bir özetidir.
Göze girmek deyiminin anlamı nedir ve cümlesi?
Bir işi en iyi şekilde yaparak takdir almak, kutlama almak anlamlarına da gelmektedir. ➡ Göze Girmek deyiminin örnek cümle içinde kullanımları: »Yeni aktarma göze girmek için antremandan sonrasında ek olarak tek başına da çalışıyor. »Sınıfta göze girmek için tüm öğrenciler birbiriyle yarışıyor.
Fazlaca kederlenmek üzülmek deyimi nedir?
Başına karalar bağlamak: Fazlaca kederlenmek, yas tutmak.
Gözünün önünden geçmek deyim midir?
Deyim Düzenle [1] Anımsamak, anımsamak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.