Gayri Istemli Ne Demek? (Question)

TDK sözlüğüne nazaran gayriihtiyari; “istemeksizin, düşünmeden, elinde olmayarak” anlamına gelmektedir.
Contents1 Istemsiz muhabbet ne demek?2 Gayrı ne demek TDK?3 Muzip kime denir?4 Mutamediyen ne demek?5 Hareket i gayr i istemli ne demek?6 Gayri Türkçe mi?7 Gayri ciddi ne demek?8 Askeriyede gayri ne demek?9 Gayri tahmini nedir?10 Muzip bir tavır ne demek?11 Muzip yüz ne demek?12 Haylaz ve muzip ne demek?13 Bilmukabele nerelerde kullanılır?14 Mütemadiyen {nasıl} kullanılır?15 Kalender bir insan ne demek?
Istemsiz muhabbet ne demek?
Bu kuruma nazaran istemsiz muhabbet kelimesi, elinde olmadan bazı durumları gerçekleştiren kişilere söyleniyor. Türk Dil Kurumu bu sözcüğün düşünmeden ve istemeksizin anlamında kullanıldığını bildirmiştir.
Gayrı ne demek TDK?
1. Başka, öteki. 2. zf. hlk. (ga’yrı) Artık, bundan bu şekilde.

Muzip kime denir?
Muzip, takılgan olan kişiler için kullanılan bir kelimedir. Yaramaz kelimesiyle beraber de, cümle içinde oldukca kullanılabiliyor.
Mutamediyen ne demek?
Mütemadiyen Arapçadan gelen ve Türkçede yaygın kullanılan sözcüklerden biridir. Türk Dil Kurumu açısından ele alındığı vakit anlamı, ‘Ara vermeden ve devamlı olarak’ biçiminde ifade ediliyor.
Hareket i gayr i istemli ne demek?
Elinde olmayarak, istemeksizin.
Gayri Türkçe mi?
Arapça ġyr kökünden gelen ġayr غير “başka, öteki” sözcüğünden alıntıdır.
Gayri ciddi ne demek?
GAYRİCİDDÎ (ﻏﻴﺮ ﺟﺪّﻯ) sıf. (Ar. ġayr ve ciddі ile ġayr-i ciddі) Ciddî olmayan, ciddiyetten uzak, lâubâli: “Gayriciddî yapıt.” “Gayriciddî hareket.”
Askeriyede gayri ne demek?
askerde bölük yoklamalarında bölük içinde olmadıkları için yoklamaya katılamayanları ifade eder. izinde, hastahanede, firarda, cezaevinde vesaire olanlar bu klasmana girer. bu askerlerin iaşeleri bölük tarafınca üst birliklere bildirilmez.
Gayri tahmini nedir?
Gayri kabili tahmin: Kestirilemez, tahmin edilemez.
You might be interested:  Entelektüel Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)Muzip bir tavır ne demek?
Mizahi yönü baskın, keyifli, esprili, takılmaktan ve latife yapmaktan hoşlanan (kimse).
Muzip yüz ne demek?
Muzip ne demek cümle içinde kullanımı? Muzip =Şakayı seven, hoşlanan kişiye denir.
Haylaz ve muzip ne demek?
Haylaz ve muzip ne demek? (mecazi) Her şeyi bozan, karıştıran, haylaz, yaramaz (çocuk).
Bilmukabele nerelerde kullanılır?
Birinin söylediği söze karşılık söylenen “ben de, size de, sizlere de” anlamında kullanılan bir söz. Örnek: “Hürmetler ederim. – Bilmukabele.
Mütemadiyen {nasıl} kullanılır?
Ara vermeden, devamlı olarak, biteviye. Cümle içinde kullanımı: Merhum hep bu tarz şeyleri okurdu ve beynini mütemadiyen hayal doldururdu.
Kalender bir insan ne demek?
Kalender gösterişsiz olan, mütevazi yaşamaktan yana ve alçakgönüllü kişilere denir. Kalender Ne Demek? Kalender kelimesinin bir öteki anlamı da mala, üne ve şöhrete ehemmiyet vermeyen, cemiyet içinden kendini mühim seviyede ayırmış kimselere de denmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.