Gadasını Aldığım Ne Demek?(EN iyi 5 ipucu)

Gada kelimesi, kabahat, günah ve dert anlamına gelir. Gadasını aldığım sözü de derdini ben alayım, ben çekeyim, sen mutlu ol manasında kullanılan bir deyimdir. TDK’ya Bakılırsa Gadasını Almak Ne Anlama Gelir? TDK’ya bakılırsa gadasını almak, bir kişinin günahını ve suçunu üstüne almak anlamına gelir.
Contents1 Gada hangi yöreye ilişik?2 Azerice Gadan alam ne demek?3 Gadan alam ne demek?4 Ahıd Kadaki ne demek?5 Gadamı alsın ne demek?6 Gada hangi dilde?7 Gadan baa gele ne demek?8 Kele Kele ne demek?9 Hossik ne demek?10 Gade ne demek?11 Ahdinizi yerine getiriniz ne demek?12 Ahid ne demek Arapça?13 Sannora ne demek?
Gada hangi yöreye ilişik?
Kayseri Şivesi – Kayseri. Izahat: Gadasını aldığım: “Günahların, dertlerin, kederlerin ve acıların hep benim olsun; yeterki sen üzülme ağlama ve acı çekme ben senin yerine üzüleyim” anlamında tatlı bir söz.
Azerice Gadan alam ne demek?
‘yerine ölmek’, ‘kurban olmak’ anlamlarında bir tabir.

Gadan alam ne demek?
bir tek kayseri’ de değil, gaziantep’ de de oldukça kullanılan söz öbeği. kayserili bir arkadaşımın söylediğine bakılırsa ” günahını bile alırım senin, o denli seviyorum seni ” anlamına gelen söz. bende ise ilk duyduğumda bu şekilde birini gıdısından ısıracakmış izlenimi uyandırmıştı. dilber koçarslanlı meşhur etti bu sözü.
Ahıd Kadaki ne demek?
‘ ahid kadak ye ibni’, ‘kadanı alayım oğlum’ demeye gelen arapça deyişmiş ve söz aslen çoğul yapıdaymış. (bkz: gadalarını alırım).
Gadamı alsın ne demek?
Bazı yörelerde ”gadalarını aldığım” şeklinde de kullanılan sözün anlamı birçok şahıs tarafınca merak ediliyor. Gada kelimesi, kabahat, günah ve dert anlamına gelir. Gadasını aldığım sözü de derdini ben alayım, ben çekeyim, sen mutlu ol manasında kullanılan bir deyimdir.
You might be interested:  Gerizekalı Ne Demek?(Çözünme)Gada hangi dilde?
Farsça gadā گدا “yoksul, dilenci” sözcüğünden alıntıdır.
Gadan baa gele ne demek?
senin üstüne gelecek tüm belalar kötülükler bana gelsin, sana siper olayım anlamında kullanılan bir cümledir.
Kele Kele ne demek?
adana merkezinde de kullanılan bir hitap tarzıdır. daha fazlaca çıkışma/hayıflanış yada ısrarlı teklif anlamı ihtiva eder. erkeklere karşı kullanılmaz.
Hossik ne demek?
(halk ağzı) (Gaziantep ağzı) Yaramaz, uslu durmayan (kimse). (halk ağzı) (Gaziantep, Adana ağzı) Dalkavuk.
Gade ne demek?
Bedeni yumuşak olan hanım.
Ahdinizi yerine getiriniz ne demek?
Ahd, masdar olarak, “bir şeyin yerine getirilmesini emretmek, tâlimat vermek; söz vermek” mânalarına geldiği şeklinde, isim olarak, “komut, tâlimat, taahhüt, antlaşma, yükümlülük, güven veren söz” anlamlarına da gelir. Ahidde hem yemin, hem de kati söz verme anlamı vardır.
Ahid ne demek Arapça?
Arapça ˁhd kökünden gelen ˁahd عهِد “1. tanıma, 2. yükümlülük, yemin, söz verme” sözcüğünden alıntıdır.
Sannora ne demek?
kedi anlamına gelen arapça sözcük.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.