Fındık {Nasıl} Yetişir?(En iyi çözüm)

Fındık, yapraklarını döküp toprakta humus oluşturan ağaçların gölgeliklerine, soğuk bölgelerde güneye bakan, kuzeye kapalı bölgelere dikilmelidir. Fındık tohumundan, çelikle, daldırma ile aşı ile üretilebilirse de en iyisi kök diplerinden devam eden fışkınlarla yetiştirme türüdür.
Contents1 Fındık nerede {nasıl} yetişir?2 Fındık {nasıl} bir iklimde yetişir?3 Fındık Yetişme şartları nedir?4 Fındık {nasıl} bir bitkidir?5 Türkiye’de en cok fındık nerede yetişir?6 Çay ve fındık nerede yetişir?7 Iç anadoluda fındık yetişir mi?8 Fındık her mevsim yetişir mi?9 1 dönüm fındık bahçesi ne kadar fındık verir?10 Fındık ağacı kaç yılda fındık verir?11 1 ağaç kaç kilo fındık verir?12 Fındık dikimi nasil olmali?13 Fındığın ana vatanı neresi?14 Fındık neyi sever?
Fındık nerede {nasıl} yetişir?
Devletimizde fındık üretimi Karadeniz bölgesinde yoğunlaşmıştır. Doğu Karadeniz bölgesinde Ordu, Giresun, Rize, Trabzon ve Artvin illerinde yetişen fındık, Orta ve Batı Karadeniz’de ise Kastamonu, Sinop, Düzce, Bolu, Sakarya, Kocaeli, Samsun ve Zonguldak’ta yetişmektedir.
Fındık {nasıl} bir iklimde yetişir?
Fındık Senelik averaj sıcaklığın 13-16 C olduğu yöreler fındık yetiştiriciliği için en uygun yerlerdir. Ek olarak bu yörelerde en düşük sıcaklığın –8, -10 C’yi ve en yüksek sıcaklığın 36-37 C’yi geçmemesi, senelik yağış toplamının 700 mm’nin üstünde olması ve yağışın aylara dağılımının dengeli olması gerekmektedir.

Fındık Yetişme şartları nedir?
Fındık Fidanı (Corylus Avellana) Yetişme Koşulları Nedir?

Fındık fidanı 1400 rakıma kadar olan yerlerde rahatça yetişebilir.
Fındık fidanı nemli ve bolca yağış alan yerlerde daha rahat yetişir ve verim açısından daha etkin olur.
Fındıklar -25 dereceye kadar dayanırlar.
Toprak ph’ı 6-6.5 olmalıdır.

Fındık {nasıl} bir bitkidir?
Fındık ağacı sivri uçlara haiz, yuvarlak yapraklı ağaç türüdür. Bodur türleri olduğu benzer biçimde 20 – 25 metre boya ulaşabilen türleri de mevcuttur. Fındık ağacı genel olarak gür yaprakları ve tomurcuk şekilde verdiği yemişleri ile bilinmektedir.
You might be interested:  Açıköğretime Kayıt {Nasıl} Yapılır?(En iyi çözüm)Türkiye’de en cok fındık nerede yetişir?
Türkiye ‘de fındık üretiminde Ordu 214 bin ton ile ilk sırada yer verilmiştir. Ordu’yu 96 bin ton ile Samsun ve 93 bin ton ile Giresun takip etmektedir.
Çay ve fındık nerede yetişir?
Doğu Karadeniz’de bulunan Rize’de çay üretimi fazla olduğundan fındık üretimi sık tercih edilmez fakat Ordu, Giresun ve Trabzon’daki fındık üretimi fazladır. Türkiye’de fındık üretimi oransal olarak %80 ile Karadeniz ve %20 ile Marmara Bölgesi ‘nde yetiştirilir.
Iç anadoluda fındık yetişir mi?
Fındığın ortalama yüzde 60’ı Doğu Karadeniz Bölgesi’nde (Ordu, Giresun, Rize, Trabzon, Artvin ve illeri), yüzde 40’ı da Karadeniz’in orta ve batı kısımlarında (Samsun, Sinop Kastamonu, Bolu, Düzce, Sakarya, Zonguldak, Kocaeli ve illeri) üretilmektedir.
Fındık her mevsim yetişir mi?
Fındık fidanı ekim zamanı ise bahardır. İlkbahar yada güz aylarında fındık fidanı ekimi yapılabilir. Kafi su verildikten ve bakımı yapıldıktan 4-5 yıl sonrasında fındıklar meyvelerini vermeye başlayacaktır. Fındık toplama zamanı ise Ağustos ayıdır.
1 dönüm fındık bahçesi ne kadar fındık verir?
Bakıma, arazi ve iklim şartlarına bağlı olarak, bir dönümden yılda 80 ile 200 kilogram içinde fındık elde ediliyor.
Fındık ağacı kaç yılda fındık verir?
Bir fındık ağacı ortalama 7-8 yılda meyve veriyor.
1 ağaç kaç kilo fındık verir?
Fındık Ağacı Kaç Kilo Meyve Verir? Tam verime geçen bir fındık ağacı bir yılda 25 kiloya kadar ürün üretebilir ve her yıl verimi devam eder. Sadece dikim yapıldıktan 7-8 yıl sonrasında ağaç tam verime geçer. Doğrusu yeni dikilen fındık fidanları ağaç odunsu gövdeye ulaşana kadar meyve vermez.
Fındık dikimi nasil olmali?
Fındık fidanı dikim mesafesi toprağın kalitesine ve verimine bakılırsa değişim göstermektedir. Verimli topraklarda 6 ile 8 metre aralıklar verilmektedir. Daha düşük verimli topraklarda ise 4 ile 5 metre mesafe bulundurmak gereklidir. Sıra aralıkları ise 4 yada 5 metre olmaktadır.
You might be interested:  {Nasıl} Abdest Alınır?(Çözüm bulunmuş oldu)Fındığın ana vatanı neresi?
Yaratılış deposu Çin olmasına rağmen, fındığın anavatanı olarak Türkiye’nin Karadeniz kıyıları gösterilmektedir. Çin kaynaklarına bakılırsa fındığın, M.Ö 2838 senesinde yetiştirildiği ifade edilmektedir.
Fındık neyi sever?
Fındık, iyi drene edilmiş ve gıda oranı düşük toprağı tercih eder. Aşırı varlıklı toprak, çiçek ve kuruyemiş yetişmenizi desteklemez, onun yerine bolca oranda yaprak büyümesi sağlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.