Ev Tarhanası {Nasıl} Yapılır?(Sual)

Contents1 Ev yapımı kuru tarhana {nasıl} yapılır?2 Tarhana {nasıl} yapılır malzemeleri nedir?3 Kış tarhanası {nasıl} yapılır?4 Ankara ev tarhanası {nasıl} yapılır?5 Beyaz köy tarhanası {nasıl} yapılır?6 Yoğurtlu köy tarhanası {nasıl} pişirilir?7 Tarhana hamuruna salça konur mu?8 Tarhana niçin 21 gün bekletilir?9 Ege Bölgesi tarhanası {nasıl} yapılır?10 Göçmen tarhanası {nasıl} pişirilir?11 Isparta tarhanası {nasıl} yapılır?12 Toz Tarhananin icinde ne var?13 Tarhana {nasıl} yapılır kaç gün bekletilir?14 Yaş ev tarhanası {nasıl} yapılır?15 Ev yapımı tarhana kaç gün bekletilir?
Ev yapımı kuru tarhana {nasıl} yapılır?
Ev Tarhanası Tarifi {Nasıl} Yapılır?

Domates, soğan, biber, maydanoz ve taze naneyi yıkayıp, ince ince doğrayın.
Üstüne 1 litre su ilave ederek iyice yumuşayıp ezilecek kıvamlaşana kadar pişirin.
Ondan sonra haşlanmış nohutu da ilave ederek blender ile ezin.
Karışımı yoğurtma kabına alın, yoğurt ve tuzu ekleyip karıştırın.

Tarhana {nasıl} yapılır malzemeleri nedir?
Ev Yapımı Tarhana Tarifi İçin Malzemeler

2kilogramdomates.
2kilogramkuru soğan.
2kilogrametli kırmızı biber.
1kilogramhaşlanmış nohut.
1demetmaydanoz.
1demettaze nane.
1kilogramsüzme yoğurt.
4yemek kaşığıkaya tuzu.

Kış tarhanası {nasıl} yapılır?
Maydanozla nane, iyice yıkanarak incecik kıyılarak çekilen sebze pürelerinin içine eklenmiş olur. Yoğurt ve almış olduğu kadar un eklendikten sonra kulak memesi yumuşaklığı kıvamına gelinceye kadar yoğrulur. Hamur harcı, geniş bir kap içine alınarak üstü kapatılır. 21 gün süresince her gün hamur harcı yoğrulur.
Ankara ev tarhanası {nasıl} yapılır?
Ankara Çamlıdere Tarhanası Yapılışı Kurutulan buğdaylar sonrasında undan daha iri olacak şekilde öğütülür. Çamlıdere tarhanası hazırlanırken maya olarak ekmeklik hamur harcı kullanılır. Ekmeklik hamur harcı ve un ılık su ilave edilerek 1 gece bekletilir. Maya beklerken süzme yoğurt da tuzlanır ve 2 3 gün bekletilir.
Beyaz köy tarhanası {nasıl} yapılır?
Organik Beyaz tarhananın içinde biber ve domates bulunmadığı için beyaz tarhana olarak anılmaktadır. Tarhana yı, buğday unu ve göce isminde olan kepeksiz buğday yarması ile organik köy yoğurdu, köy nohutu ve tuzu ekleyip yoğurarak elde ediyoruz. Ek olarak, tarhana hamur harcını 1-5 gün süreyle fermantasyona bırakılarak kurutuyoruz.
You might be interested:  Tesettür {Nasıl} Olmalı?(Çözünme)Yoğurtlu köy tarhanası {nasıl} pişirilir?
Yoğurtlu Tarhana Çorbası Tarifi {Nasıl} Yapılır?

Kuru tarhanalar sabahtan ıslatılarak kapağı kapatılır ve iyice yumuşayıp şişmesi için minimum 4-5 saat bekletilir.
Ondan sonra elle yada tahta bir kaşıkla güzelce ezilir.
Azca daha su ilave edilip ocağa alınır, kaynayıncaya kadar ara sıra karıştırılarak pişirilir.

Tarhana hamuruna salça konur mu?
Hamurun mayalanması için nohut yerine kuru maya yada ekmek mayası kullanabilirsiniz. Tarhananın daha koyu renkte olmasını istiyorsanız, hamur harcını yoğururken bir miktar domates ve biber salçası ekleyebilirsiniz.
Tarhana niçin 21 gün bekletilir?
Tarhananın ekşi olmasını elde eden şey fermantasyon sürecidir. Tarhana maksimum ekşiliğine 8-9 günde ulaşır. Bundan sonrasında daha çok fermante olamayan tarhana bekletildikçe ekşiliği gider. 21 gün bekletilen tarhanaların tatlı tarhana olarak adlandırılmasının sebebi budur.
Ege Bölgesi tarhanası {nasıl} yapılır?
Kırmızı biber, yeşil biber, domates ve soğanı iri parçalar halinde tencereye doğrayın. Üstüne haşlanmış nohut ve tarhana otunu koyun. 1 su bardağı su ekleyip ocağa alın. Kapağını kapatıp 30 dakika kadar pişirin. Soğumasını bekleyin.
Göçmen tarhanası {nasıl} pişirilir?
1 çorba kaşığı salçayı tencereye ekleyip yağda kızdırın. 5 su bardağı suyu ilave edin. Başka bir kabın içinde de, 1 su bardağı suya, tarhanayı ekleyip karıştırın. Kaynamakta olan tencerenin içine bu karışımı ilave edin. 15-20 dakika pişirin. 1 çay kaşığı nane ve 1 çay kaşığı kırmızıbiber ekleyip servis yapın.
Isparta tarhanası {nasıl} yapılır?
4 litre su ve 2 kilo yoğurt ayran kıvamına getirilir. Buğday ilave edilerek ocakta karıştıra karıştıra kaynatılır. Lapa kıvamlaşana kadar pişirilir. Pişmesine yakın tuzu eklendikten sonra soğumaya bırakılır.
Toz Tarhananin icinde ne var?
Toz tarhana, birçok yöremizde bu haliyle biliniyor ve tüketiliyor. Ana malzemeleri kimi süre değişse de içine ne olursa olsun; domates, etli kırmızı biber, yoğurt, un ve nane giriyor. Kimi süre nohut ve mercimek ilave ediliyor. Mevsiminde hazırlanıp, kavanozlara doldurulup, çorba yapımında kullanılıyor.
You might be interested:  Ağlayan Pasta {Nasıl} Yapılır?(En iyi çözüm)Tarhana {nasıl} yapılır kaç gün bekletilir?
Oluşan tarhana hamur harcını yedi gün ile on gün içinde fermente olması için bekletilir. Yöredeki deyişle “kabartılır”. Onuncu günün sonunda kuruyan tarhana hamurundan topaklar koparılıp elekten yada kevgirden geçirilerek ufalanır. Ufalanan tarhana yine kuruması için birkaç gün bezlere serilerek bekletilir.
Yaş ev tarhanası {nasıl} yapılır?
Yaş Tarhana Tarifi {Nasıl} Yapılır?

Soğan, biberler, domates rondodan geçirilir ve düdüklü tencerede otuz dakika kaynatılır.
Ondan sonra blenderdan yine geçirdim.
Yaş maya, tuz, nane, pul biber ve süzme yoğurdu koyup iyice karıştırdım ve unu kontrollü bir halde ele yapışan bir hamur harcı haline gelene kadar ekledim.

Ev yapımı tarhana kaç gün bekletilir?
Hamur harcını 3-4 gün süresince ekşimesi için dinlendirin. Bu esnada her gün birazcık daha un ekleyip yoğurun. Bu sürenin sonunda iyice ekşiyen tarhana hamurundan iri parçalar koparıp temiz bir örtünün üstüne serin ve güneş gören bir yerde kurumaya başlayın. Tarhanayı minimum 2 gün iyice kurutun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.