Ergenliğe Girdiğimizi {Nasıl} Anlarız?(Sual)

Göğüslerde ve testislerde gelişme aşamasından sonrasında vücut tüyleri çıkmaya ve zaman içinde kalınlaşmaya adım atar. Kızlarda da erkeklerde de tüyler ilkin koltuk altlarında hemen sonra ise genital bölgede çıkar. Arkasından kol ve bacak tüyleri kalınlaşır. Erkeklerde ek olarak göğüste ve yüzde de çıkmaya adım atar.
Contents1 Ergenliğe Girdigimi {nasıl} anlarım?2 Ergenliğe giren kız kaç yaşlarında olmalı?3 Ergenliğe girince ne yapılır?4 11 yaş tane için erken mi?5 Memede tomurcuklanma {nasıl} anlaşılır?6 10 yaşlarında ergenliğe girilir mi?7 13 yaşlarında boy uzaması durur mu?8 Ergenliğe giren kiza nasil davranmalı?9 Adamların Ergenliğinde ne olur?10 Erişkinlik döneminde görülen değişimler nedir?11 Kızım 11 yaşlarında tane oldu boyu uzar mı?12 Ilk kere regl oldum ne yapmalıyım?13 Ilk tane olduktan sonrasında düzensizliği olur mu?
Ergenliğe Girdigimi {nasıl} anlarım?
Adam çocuklarında buluğluk emareleri; Yumurtalık hacminde artış Genital bölge ve koltuk altında tüylenme, genital bölgede renk koyulaşması, penis uzunluğunda gelişme ve sabah ejakülasyonu olarak devam eder. Ses kalınlaşması çoğunlukla 13-14 yaş civarında başlamaktadır.
Ergenliğe giren kız kaç yaşlarında olmalı?
Erişkinlik başlama yaşı mevzusunda günümüzde de kullanılan yaş sınırları (kızlarda en erken 8, averaj 10.5, en geç 13; erkeklerde en erken 9, averaj 11.5, en geç 14) olup bu veriler evlatların % 95’inin bu yaş aralıklarında ergenliğe gireceği anlamına gelmektedir.
Ergenliğe girince ne yapılır?
Erişkinlik döneminde neler olur?

Kızlarda memelerin büyümesi, yağ dağılımının değişmesi.
Erkeklerde ses kalınlaşması, penisin ve testislerin büyümesi, vücuttaki kas kitlesinin artışı
Genel olarak genital bölgelerde kıllanma.

11 yaş tane için erken mi?
Erişkinlik kızlarda düzgüsel şartlar altında 10 ila10, 5 yaş civarında, göğüslerin belirginleşmesiyle başlıyor. Ortalama iki yıl sonrasında ilk tane kanaması görülüyor. Alt sınır olarak sekiz, üst sınır olarak da 13 yaş bu bulgular için düzgüsel kabul ediliyor.
You might be interested:  Sosis {Nasıl} Yapılır?(Sual)Memede tomurcuklanma {nasıl} anlaşılır?
Kızlarda meme gelişimi kıllanmadan daha dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir bulgu. Birazcık daha ergenliğe özgü bir bulgu. Aile bunu ya memede tomurcuklanma olarak farkeder meme başı hafifçe şişer, ya da memenin ucunun altında bir lira, elli kuruş şeklinde eline gelen ağrılı bir plak olur. Çocuk ağrıdığını da söyleyebilir.
10 yaşlarında ergenliğe girilir mi?
Erişkinlik kızlarda memelerin, erkeklerde testislerin (yumurtalıkların) büyümesi ile adım atar. Erişkinlik emareleri kızlarda 8–13 yaşlar içinde (averaj 10 –11 yaş ), erkeklerde 9–13 yaşa içinde (averaj 11-12 yaş ) adım atar. Erişkinlik belirtilerinin başlaması ve ilerlemesi kızlar ve erkekler içinde farklılık gösterir.
13 yaşlarında boy uzaması durur mu?
Kızlarda gelişme ilk âdetten sonrasında yavaşlasa da tamamlanmıyor. Erkeklerdeyse gelişme hızı 13.5-14 yaştan sonrasında yavaşlıyor ve 17-18 yaşa kadar devam ediyor. Prof.
Ergenliğe giren kiza nasil davranmalı?
Anneler buluğluk çağındaki kızlarına {nasıl} davranmalı?

Kızınızın sizin desteğinize ihtiyacı var. Kızınızın ihtiyacı olduğu süre yanında olmaya çalışın.
Ilkin anne, sonrasında dost olun.
Bağımsızlığını elde etmesine izin verin.
Hususi hayatına saygı duyun.
Özgürlük mevzusunda esnek davranın.
Öz güvenli olmasına destek olun.

Adamların Ergenliğinde ne olur?
Erkeklerde ergenliğin ilk emaresi testislerin büyümesidir. Bu değişim çoğu zaman 11,5-12 yaşlarında adım atar. Bundan ortalama 1 yıl sonrasında cinsel bölgede kıllanma, peniste gelişme fark edilir. Gene 13-13,5 yaşlarında sesi kalınlaşır, gırtlağındaki kıkırdak dokuda bir çıkıntı oluşur.
Erişkinlik döneminde görülen değişimler nedir?
Genel olarak buluğluk döneminde gençlerde fizyolojik olarak değişimler gözlenir. Erişkinlik emareleri

Boyları uzar, kiloları artar, cinsel organlarında değişikler olur.
Erişkinlik döneminde görülen gelişmelerden biri de yüzde oluşan sivilcelerdir.
Gençler cinselliği keşfetmeye başlarlar.

Kızım 11 yaşlarında tane oldu boyu uzar mı?
Dr. Hülya Günöz: Uzama tamamen çocuğun bulunmuş olduğu buluğluk gelişimiyle ilgili. 10-10.5 yaşlarında tane gören bir kız çocuğunun büyümesi 13 yaşlarında durur artık. Ondan sonrasında 1 santim bile uzamaz.
You might be interested:  Protez Diş {Nasıl} Yapılır?(Çözülmüş)Ilk kere regl oldum ne yapmalıyım?
Sıcak bir duş almak, karnınıza sıcak su torbası ve benzeri bir yöntemle sıcak uygulamak, yatıştırıcı bir nebat çayı içip uzanmak, ilk tane sancısını geçirmek için yararlı olacaktır. Sadece dayanılmaz bir ağrı hissediyorsanız ve bu ağrı tüm gün sürüyorsa, bir doktora danışmanız gerekebilir.
Ilk tane olduktan sonrasında düzensizliği olur mu?
İlk tane döneminden sonrasında ikinci tane arasındaki gün sayısı bu döngü içinde olmayabilir. Genç kızlarda yeni tane olduğunda düzensiz dönemler görülür. Çoğu zaman tane sürecinin düzene girebilmesi için 1-3 yıl içinde beklemek gerekebilir. Üç yıla kadar olan dönemlerde düzensizlik düzgüsel kabul edilmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.