Eğreti Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)

Contents1 Eğreti nedir TDK?2 Eğretli ne anlamına gelir?3 Eğreti ne demek edebiyat?4 Egerti ne demek?5 Dikte etmek ne demek?6 Biçim değiştirmenin anlamı nedir?7 Üstün körü ne demek?8 Muvakkat ne demek?9 Iğreti mi iğreti mi?10 Temcit pilavı ne demek TDK?11 Tefe koymak ne anlama geliyor?12 Muallak yapmak ne demek?13 Içten pazarlıklı olmak ne demek?14 Çabuk olarak ne demek?
Eğreti nedir TDK?
Eğreti durmak, yakışmamak, uygun görünmemek ve geçici olmak manasına gelir.
Eğretli ne anlamına gelir?
Dilimize Arapçadan geçmiş olan eğreti kelimesi, ariyet sözcüğünden türetilmiştir. Günümüzde bu sözcük, birisinin üstünde iyi durmayan giysileri ya da birine yakışmayan davranışları tanımlamak için kullanılır.
Eğreti ne demek edebiyat?
İyi yerleşmemiş, yerini bulmamış, belli belirsiz.

Egerti ne demek?
Eğreti, bizim oranın deyimiyle “Geçici gelin” demek.
Dikte etmek ne demek?
Dikte etmek deyiminin Türk Dil Kurumu tarafınca tanımlanmıştır. Bu tarif şu şekildedir: Birine isteklerini zorla kabul ettirmek, yazdırmak için söylemek.
Biçim değiştirmenin anlamı nedir?
Mühendislik mekaniğinde cisimlerin uygulanan kuvvetler neticesinde şekillerinin değişmesi anlamına gelir.
Üstün körü ne demek?
Üstünkörü kelimesi, herhangi bir işi itina göstermeden fazla incelemeden alelade yapma şeklinde anlatılan bir kavramdır. Türk Dil Kurumu üstünkörü kelimesini; bir işin inceliklerine inilmeden, yüzeysel olarak, gelişigüzel bir halde baştan savılarak yapılması şeklinde açıklamaktadır.
Muvakkat ne demek?
muvakkat: vakitli. geçici. fâni. sürekli olmayan.
Iğreti mi iğreti mi?
Ariyet sözcüğünden türetilmiş olan iğreti kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Ariyet, ödünç verilen, kalıcı olmayan anlamına gelirken iğreti de bir şeye sonradan ilave edilen şey anlamına gelir. Bazı kaynaklarda ” eğreti ” şeklinde yazılan bu sözcük cümle içinde ödat olarak kullanılır. Mesela: 1- İğreti ceket.
You might be interested:  Sb Ne Demek? (Question)Temcit pilavı ne demek TDK?
Temcit pilavı, sahurda yenen pilav. Bununla beraber bir olayın yada durumun (her sabah ısıtılarak yenen yiyecek şeklinde) yine yine gündeme getirilmesini eleştirmekte kullanılan bir deyiştir.
Tefe koymak ne anlama geliyor?
Tefe koymak deyimi, birini hoşa gitmeyecek ve onu ufak düşürücü yönleri ile başkalarına tanıtma anlamına gelir. Ek olarak Türk Dil Kurumu resmi sitesinde Tefe koymak deyimini, biri hakkında alaylı dedikodu yapmak şeklinde açıklamıştır. Çekemediği için seni tefe koyuyor.
Muallak yapmak ne demek?
– Sonuca bağlanmamış, sürüncemede kalmış.
Içten pazarlıklı olmak ne demek?
İçten Pazarlıklı Deyiminin TDK Lügat Anlamı Nedir? TDK’ya nazaran bu ifade hem mecaz hem de ödat anlamlarında kullanılmaktadır. Kinini ve öfkesini dışarı yansıtmayan, iyi görünen fakat fena düşünen kişileri anlatmak için kullanılan bir sözdür.
Çabuk olarak ne demek?
İvedi Kelimesinin Lügat Anlamı Nedir? Acele davranma zorunluluğu, süratli hareket etmek. Acil meydana getirilen iş. Bir işte telaşlı olmak, aciliyet ile beraber hareket ederek yapmak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.