Efkar Ne Demek?(Çözünme)

Contents1 Efkarlıyım ne demek anlamı?2 Efkar bastı ne demek?3 Zarım var ne demek?4 Kahır olmak ne demek?5 Kamu Efkari ne demek?6 Efkâr {nasıl} yazılır?7 Ne demek kuruntu?8 Ekdar ne demek?9 Efgar ne demek?10 Değme felek türküsü hangi yöreye aittir?11 Zar etmek ne demek?12 Değme felek değme sözü kime ilişik?13 Kahır mı kahir mi?14 Kahır çektirmek ne demek?15 Terketti {nasıl} yazılır?
Efkarlıyım ne demek anlamı?
EFKÂRLI. sıf. Düşünceli, kederli, tasalı, mahzun ve gamlı, kederli: Havuzun başına gelmesin eller / Bugün efkârlıyım açmasın güller (Eflâtun C. Cenup’den).
Efkar bastı ne demek?
Tasalanmak, kaygılanmak.

Zarım var ne demek?
“Şaşkınlıktan sarhoş olur, feryatla ağlarım” anlamına gelir. Mest, Farsça’da sarhoş olmak, fanatik ise Arapça’da şaşkın, manasına gelir.
Kahır olmak ne demek?
Oldukca üzülmek, içlenmek.
Kamu Efkari ne demek?
Efkârı umumiye dediğiniz süre, “kamuoyu” sözcüğünden daha oldukça şey anlatmış oluyorsunuz. Umum sözcüğü, “ kamu ” ya da “tüm”; efkâr sözcüğü ise fikirler, düşünceler, fakat hem de kaygı, üzüntü, tasa şeklinde anlamlar taşımış olduğu için “ efkârı umumiye” sanki daha oldukça şey konu alıyor.
Efkâr {nasıl} yazılır?
efkar / efkâr / افكار / اَفْكَارْ (Tekili: Düşünce) Fikirler.
Ne demek kuruntu?
Kuruntu kelimesi Arapça kökenli ve Türkçede yaygın kullanılan bir sözcüktür. Anlamı ise ‘kuruntu’ biçiminde tabir edilir. Şu demek oluyor ki herhangi bir durum karşısında olmadık ya da olmayacak ihtimalleri aklına getiren kişiler olarak da dile getirmek mümkün.
Ekdar ne demek?
ekdar / ekdâr / اكدار (Tekili: Üzüntü) Kederler, acılar, üzüntüler.
Efgar ne demek?
EFGÂR – FİGÂR – FİKÂR ( ﻓﻜﺎﺭ– ﻓﮕﺎﺭ– ﺍﻓﮕﺎﺭ) sıf. (Fars. efgār > figār – fikār) Yaralı, mecruh: “Dil-efgâr: Gönlü yaralı.” Mâtem tutup etti ol giriftâr / Tırnağı ile yüzünü efgâr (Fuzûlî). Bu nâme ki bir figârdandır / Ya’nî men-i bî-karârdandır (Fuzûlî).
You might be interested:  Raise Ne Demek?Değme felek türküsü hangi yöreye aittir?
İstanbul’da dün geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını kaybeden ‘ Değme Felek ‘, ‘Suna Boylum’, ‘Ben Gülmedim’ şeklinde sevilen eserlerin bestecisi ve söz yazarı Muammer Badem için bugün memleketi Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesi İmirler köyünde merasim düzenlendi.
Zar etmek ne demek?
Nazar etmek, bakmak. Beklemek, gözlemek, muntazır olmak.
Değme felek değme sözü kime ilişik?
Söz ve müzik Özlemi’ye aittir. Sabahat Akkiraz tarafınca derlenmiştir.
Kahır mı kahir mi?
KAHIR – KAHR. 1. İnsanın içine işleyen derin üzüntü, sorun, üzüntü [Bu anlamı Türkçe’de kazanmıştır]: Kahrdan ikrâh edenler lutfa olmaz müstahak / Müstaidd-i derd olanlar kābil-i dermân olur (Fuzûlî).
Kahır çektirmek ne demek?
Uzun süre bir sıkıntıya katlanmış olmak kahır çekmek olarak ifade edilmektedir. Evlatları büyüyene kadar oldukça kahır çekti.
Terketti {nasıl} yazılır?
TDK ‘ye nazaran terk etmek birleşik mi yoksa ayrı mı yazılır? TERK ETMEK NASIL YAZILIR? Türk Dil Kurumu’na nazaran ”terk etmek” ayrı yazılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.