Duaya {Nasıl} Başlanır?(Çözünme)

Contents1 Duaya {nasıl} başlanır Diyanet?2 Peygamber Efendimiz duaya {nasıl} başlardı?3 Yakarış etmeye {nasıl} başlamalıyız?4 Iyi bir yakarış {nasıl} yapılır?5 Yakarış {nasıl} yapılır madde halinde?6 Peygamber Efendimiz gece {nasıl} yakarış ederdi?7 Peygamber Efendimiz namazdan sonrasında {nasıl} yakarış ederdi?8 Peygamber Efendimiz zor zamanlarda ne yapardı?9 Gönülden yakarış {nasıl} edilir?10 Arzu için hangi dualar okunması mümkün?11 Yakarış ederken ne hissediyoruz?12 Yakarış etmek kaderi değiştirir mi?13 Hangi şartlarda yakarış edilir?14 Tanrı her insanın duasını kabul eder mi?
Duaya {nasıl} başlanır Diyanet?
Sadece duayı Peygamberimizin yapmış olduğu ve bildirdiği şu şartlara uygun olarak yapmak lâzımdır:

Vücud, helal kazançla alınmış, helal gıdalarla beslenmelidir. (
Abdestli olmalı, Kıbleye yönelinmeli ve eller semâya açılmalıdır. (
Duaya eûzü-besmele, Tanrı’a hamd ve Peygamberimize salât ve selâm İle başlanmalıdır. (

Peygamber Efendimiz duaya {nasıl} başlardı?
Sabah olur, gün adım atar, Peygamber Efendimiz şöyleki yakarış ederdi: “Tanrı’ım! Senin kudretinle sabaha çıktık, senin kudretinle akşama gireriz. Senin kudretinle yaşar, senin kudretinle ölürüz. Son olarak dönüşümüz de sadece sanadır.”

Yakarış etmeye {nasıl} başlamalıyız?
Her duaya başlarken Tanrı’ın adını an.

Duana daima Tanrı’a hamd ederek, mesela; O’nun kudretini, haşmetini ve hikmetini kabul ederek ve bahşettiği her şey için O’na şükrederek başla.
Tanrı’tan başkasına yakarış etmek kesinlikle yasaktır.

Iyi bir yakarış {nasıl} yapılır?
– Yakarış ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir. – Yakarış ederken eller açık bir halde omuz hizasına kaldırılabilir. – Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten yakarış etmek en güzelidir. – Korku ve umut arası duygularla yakarış edilmelidir.
Yakarış {nasıl} yapılır madde halinde?
Yanıt: İçtenlikle yapılır, sükunet içinde ve ihlasla yakarış etmek, kıbleye önem vererek yakarış etmek, Tanrı zikri ve Peygamber efendimize salavat getirerek duaya adım atmak, Abdestli olarak yakarış etmek, namazlardan sonrasında yakarış etmek.
You might be interested:  Giysiden Pas Lekesi {Nasıl} Çıkar?(Çözünme)Peygamber Efendimiz gece {nasıl} yakarış ederdi?
PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) UYUMADAN ÖNCE NE YAPARDI? Peygamber uyumak suretiyle uzandığında sağ elini yanağının altına koyar, sonrasında, “Tanrı’ım, kullarını dirilteceğin kıyamet Gününde beni azabından koru” diye duâ eder ve bunu üç kez tekrarlardı.” (Camiüssağir Hadîs No: 6558).
Peygamber Efendimiz namazdan sonrasında {nasıl} yakarış ederdi?
Namaz bitince “Allâhümme entesselâmü ve minkesselâm tebêrakte yâ zel celâli vel ikrâm” duası okunması mümkün. Anlamı: “Tanrı’ım! Tesbihat, namazlardan sonrasında meydana getirilen Tanrı’a zikirdir. Elhamdülillahi Rabbilâlemin essalatü vesselamü alâ resulina Muhammedin ve alâ alihi ve sahbihi ecmain.
Peygamber Efendimiz zor zamanlarda ne yapardı?
Sıkıntılı ve kederli zamanında Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de Tanrı’tan yardım dilermiş. Bazı kaynaklara nazaran Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sıkıntılı zamanlarında şöyleki yakarış edermiş: “Ya Hayyu ya Kayyum! Bi rahmetike esteğîsu.”
Gönülden yakarış {nasıl} edilir?
Abdestli olmalı, Kıbleye yönelinmeli ve eller semâya açılmalıdır. Duaya eûzü-besmele, Tanrı’a hamd ve Peygamberimize salât ve selâm İle başlanmalıdır. Zulümler terk edilmeli ve tövbe edilmelidir. Günahı gerektirecek isteklerde bulunulmamalı ve acil edilmemelidir.
Arzu için hangi dualar okunması mümkün?
Adam, abdest alıp yakarış etti. Derhal gözleri açıldı. Okunuşu: Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh.

Hasbiyallahü la ilahe illa hu.
Hasbünallahu veni’mel vekil.
İyyake na’büdü ve iy’yake nestain.
Velhamdü lillahi rabbil alemin.

Yakarış ederken ne hissediyoruz?
Yakarış, istekleri Tanrı’a iletmektir. Luk ve üzüntüleri Yaradan ile paylaşmaktır. Tanrı ile kontakt oluşturmak, ondan yardım istemek ve ona sığınmaktır. Bu durumda hepimiz, inancımız yardımıyla Tanrı ile aramızda bir bağ kurarız ve onun yakınlığını ve sıcaklığını daima kalbimizde hissederiz.
Yakarış etmek kaderi değiştirir mi?
Yakarış takdirin bir parçasıdır. Tanrı, ezelî ilmiyle kulun yapacağı duayı bilmiş olduğu için kaderini ona nazaran şekillendirmektedir. Başka bir ifadeyle yakarış sonucunda bir değişikliğin olmasını Tanrı dilemişse bu değişim, hayır yada şer olarak ortaya çıkmaktadır. Yakarış, kulluğun gereğidir.
You might be interested:  Ikizler Burcu Erkeği Sevmiyorsa {Nasıl} Davranır?(Çözünme)Hangi şartlarda yakarış edilir?
Yakarış etmek Tanrı’tan yardım istemek anlama gelir. İnsan yakarış ederek içsel rahatlığa ulaşmış olur. Yakarış hataların affedilmesi için edilmiş olduğu benzer biçimde haiz olunan güzel şeylerin varlığına şükredilmesi için de edilebilir. İnsan başına iyi bir vaka da gelse fena bir vaka da gelse ellerini açarak yakarış edebilir.
Tanrı her insanın duasını kabul eder mi?
Kaldı ki “ Tanrı Teâlâ duaları kabul eder, fakat siz Âdemoğlu acil edip, ‘ Tanrı (CC) duamı kabul etmedi’ dersiniz de duayı bırakırsınız” buyuruyor Efendimiz (SAS). Bunu da bizzat Efendimiz (SAS) bizlere talim ettiriyor ve “Yanık bir kalple yakarış edin, gafletle edilen yakarış kabul olunmaz” buyuruyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.