Duaya {Nasıl} Başlanır?(Çözünme)

Contents1 Duaya {nasıl} başlanır Diyanet?2 Peygamber Efendimiz duaya {nasıl} başlardı?3 Yakarma etmeye {nasıl} başlamalıyız?4 Iyi bir yakarma {nasıl} yapılır?5 Yakarma {nasıl} yapılır madde halinde?6 Peygamber Efendimiz gece {nasıl} yakarma ederdi?7 Peygamber Efendimiz namazdan sonrasında {nasıl} yakarma ederdi?8 Peygamber Efendimiz zor zamanlarda ne yapardı?9 Gönülden yakarma {nasıl} edilir?10 Arzu için hangi dualar okunması mümkün?11 Yakarma ederken ne hissediyoruz?12 Yakarma etmek kaderi değiştirir mi?13 Hangi şartlarda yakarma edilir?14 Tanrı her insanın duasını kabul eder mi?
Duaya {nasıl} başlanır Diyanet?
Sadece duayı Peygamberimizin yapmış olduğu ve bildirdiği şu şartlara uygun olarak yapmak lâzımdır:

Vücud, helal kazançla alınmış, helal gıdalarla beslenmelidir. (
Abdestli olmalı, Kıbleye yönelinmeli ve eller semâya açılmalıdır. (
Duaya eûzü-besmele, Tanrı’a hamd ve Peygamberimize salât ve selâm İle başlanmalıdır. (

Peygamber Efendimiz duaya {nasıl} başlardı?
Sabah olur, gün adım atar, Peygamber Efendimiz şu şekilde yakarma ederdi: “Tanrı’ım! Senin kudretinle sabaha çıktık, senin kudretinle akşama gireriz. Senin kudretinle yaşar, senin kudretinle ölürüz. Son olarak dönüşümüz de sadece sanadır.”

Yakarma etmeye {nasıl} başlamalıyız?
Her duaya başlarken Tanrı’ın adını an.

Duana daima Tanrı’a hamd ederek, mesela; O’nun kudretini, haşmetini ve hikmetini kabul ederek ve bahşettiği her şey için O’na şükrederek başla.
Tanrı’tan başkasına yakarma etmek kesinlikle yasaktır.

Iyi bir yakarma {nasıl} yapılır?
– Yakarma ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir. – Yakarma ederken eller açık bir halde omuz hizasına kaldırılabilir. – Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten yakarma etmek en güzelidir. – Korku ve umut arası duygularla yakarma edilmelidir.
Yakarma {nasıl} yapılır madde halinde?
Yanıt: İçtenlikle yapılır, sükunet içinde ve ihlasla yakarma etmek, kıbleye önem vererek yakarma etmek, Tanrı zikri ve Peygamber efendimize salavat getirerek duaya adım atmak, Abdestli olarak yakarma etmek, namazlardan sonrasında yakarma etmek.
You might be interested:  Tane Günü {Nasıl} Hesaplanır?Peygamber Efendimiz gece {nasıl} yakarma ederdi?
PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) UYUMADAN ÖNCE NE YAPARDI? Peygamber uyumak suretiyle uzandığında sağ elini yanağının altına koyar, sonrasında, “Tanrı’ım, kullarını dirilteceğin kıyamet Gününde beni azabından koru” diye duâ eder ve bunu üç kez tekrarlardı.” (Camiüssağir Hadîs No: 6558).
Peygamber Efendimiz namazdan sonrasında {nasıl} yakarma ederdi?
Namaz bitince “Allâhümme entesselâmü ve minkesselâm tebêrakte yâ zel celâli vel ikrâm” duası okunması mümkün. Anlamı: “Tanrı’ım! Tesbihat, namazlardan sonrasında meydana getirilen Tanrı’a zikirdir. Elhamdülillahi Rabbilâlemin essalatü vesselamü alâ resulina Muhammedin ve alâ alihi ve sahbihi ecmain.
Peygamber Efendimiz zor zamanlarda ne yapardı?
Sıkıntılı ve kederli zamanında Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de Tanrı’tan yardım dilermiş. Bazı kaynaklara gore Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sıkıntılı zamanlarında şu şekilde yakarma edermiş: “Ya Hayyu ya Kayyum! Bi rahmetike esteğîsu.”
Gönülden yakarma {nasıl} edilir?
Abdestli olmalı, Kıbleye yönelinmeli ve eller semâya açılmalıdır. Duaya eûzü-besmele, Tanrı’a hamd ve Peygamberimize salât ve selâm İle başlanmalıdır. Zulümler terk edilmeli ve tövbe edilmelidir. Günahı gerektirecek isteklerde bulunulmamalı ve acil edilmemelidir.
Arzu için hangi dualar okunması mümkün?
Adam, abdest alıp yakarma etti. Derhal gözleri açıldı. Okunuşu: Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh.

Hasbiyallahü la ilahe illa hu.
Hasbünallahu veni’mel vekil.
İyyake na’büdü ve iy’yake nestain.
Velhamdü lillahi rabbil alemin.

Yakarma ederken ne hissediyoruz?
Yakarma, istekleri Tanrı’a iletmektir. Luk ve üzüntüleri Yaradan ile paylaşmaktır. Tanrı ile yazışma oluşturmak, ondan yardım istemek ve ona sığınmaktır. Bu durumda biz, inancımız yardımıyla Tanrı ile aramızda bir bağ kurarız ve onun yakınlığını ve sıcaklığını daima kalbimizde hissederiz.
Yakarma etmek kaderi değiştirir mi?
Yakarma takdirin bir parçasıdır. Tanrı, ezelî ilmiyle kulun yapacağı duayı bilmiş olduğu için kaderini ona gore şekillendirmektedir. Başka bir ifadeyle yakarma sonucunda bir değişikliğin olmasını Tanrı dilemişse bu değişim, hayır yada şer olarak ortaya çıkmaktadır. Yakarma, kulluğun gereğidir.
You might be interested:  Porselen Makyaj {Nasıl} Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)Hangi şartlarda yakarma edilir?
Yakarma etmek Tanrı’tan yardım istemek anlama gelir. İnsan yakarma ederek tinsel rahatlığa ulaşmış olur. Yakarma hataların affedilmesi için edilmiş olduğu şeklinde haiz olunan güzel şeylerin varlığına şükredilmesi için de edilebilir. İnsan başına iyi bir vaka da gelse fena bir vaka da gelse ellerini açarak yakarma edebilir.
Tanrı her insanın duasını kabul eder mi?
Kaldı ki “ Tanrı Teâlâ duaları kabul eder, fakat siz Âdemoğlu acil edip, ‘ Tanrı (CC) duamı kabul etmedi’ dersiniz de duayı bırakırsınız” buyuruyor Efendimiz (SAS). Bunu da bizzat Efendimiz (SAS) bizlere talim ettiriyor ve “Yanık bir kalple yakarma edin, gafletle edilen yakarma kabul olunmaz” buyuruyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.