Doping Ne Demek?(Çözüm bulunmuş oldu)

Contents1 Doping nedir özetlemek gerekirse anlamı?2 Doping niçin yasak?3 Doping Nedir Zararları Nedir?4 Doping Uyuşturucu mu?5 Dopingli maddeler nedir?6 Bir sporcunun dopingli sayılması ne anlamına gelir?
Doping nedir özetlemek gerekirse anlamı?
Doping, sportif performansı çoğaltmak amacıyla yasaklanmış ve vücuda yabancı maddelerin kullanılması ya da herhangi bir maddenin anormal miktarlarda tüketilmesi yada vücuda düzgüsel dışı yollardan alınması olarak tanımlanır. Dopingin ilk resmi tanımı 1963 senesinde yapılmıştır.
Doping niçin yasak?
DOPİNG NEDEN YASAKLANDI? Doping hem haksız rekabete zemin hazırlaması, “Fair play” anlayışına uymaması sebebiyle spor etiğine aykırıdır, hem de sporcu sağlığını kısa ve uzun soluklu olarak bozar ve hatta ihtimaller içinde ölüm risklerinin oluşmasına niçin olur.

Doping Nedir Zararları Nedir?
Doping maddelerinin derhal hepsi vücutta kısa ya da uzun soluklu yan etkilere niçin olurlar. Bilhassa sporcular tarafınca en oldukca kullanılan erkeklik hormonu benzeri maddelerin kalp krizi, iyi ve fena huylu tümör oluşumu, karaciğer fonksiyon bozukluğu, kısırlık şeklinde rahatsızlıklara niçin olduğu bilinmektedir.
Doping Uyuşturucu mu?
Doping artık uyuşturucu madde kapsamında.
Dopingli maddeler nedir?
Doping Olarak Kabul Edilen Maddeler Nedir? -Uyarıcılar (Amfetaminler, Efedrin vb.) -Narkotik Analjezikler (Morfin, Fentanyl vb.) -Anabolik Ajanlar (Testosteron, Östrojen vb.)
Bir sporcunun dopingli sayılması ne anlamına gelir?
“ Sporda doping, yetkili spor teşkilatlarının kurallarına aykırı şekilde, bunların yasaklamış olduğu madde yada madde sınıflarını kullanmaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.