Domates {Nasıl} Ekilir?(Muhteşem yanıt)

Düşündüğünüzden Kolay Olacak: Saksıda Adım Adım Domates {Nasıl} Yetiştirilir?

1. adım: Çimlenme tepsisi ya da plastik bardakların içini verimli bahçe toprağı ile doldurup tohumları içine ekin.
2. adım: Tohumların çimlenmesi için onları güneş görmeyen, sıcak bir ortamda beklemeye alın ve toprağı devamlı nemli tutun.


Contents1 Domates toprağa {nasıl} ekilir?2 Bahçede domates fidesi {nasıl} yetiştirilir?3 Domatesin {nasıl} yetiştirilir?4 Çeri domates {nasıl} yetişir?5 Saksıda domates kaç günde meyve verir?6 Domates ne vakit dikilmeli?7 Domateslerin verimli olması için ne yapmalı?8 Çeri domates kaç günde bir sulanır?9 Domates fidesi ektikten sonrasında bakımı {nasıl} yapılır?10 Domates fidesi ne kadar zamanda büyür?11 Domates fidesi güneşi sever mi?12 Kışın evde domates {nasıl} yetiştirilir?13 Çeri domates {nasıl} Çimlendirilir?14 Çeri domates saksısı {nasıl} olmalı?15 Çeri domates fidesi kaç günde yetişir?
Domates toprağa {nasıl} ekilir?
İşlenmiş toprağa domates tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 santimetre içinde kapatınız. Toprak yüzeyini saydam bir naylonla kapatınız. Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 15-20 gün içinde gerçekleşecektir.
Bahçede domates fidesi {nasıl} yetiştirilir?
Saksının 3 te birini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikin. Nebat gelişip gübreleme periyodu erişince, organik gübre karıştırdığınız bahçe toprağını saksınıza yavaş yavaş ilave edin. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacaktır.

Domatesin {nasıl} yetiştirilir?
Domates tarlada ve saksıda yetiştirmek için uygun bir sebzedir. Domates fidesi ekildiği toprakta ne oldukça altta ne de oldukça üstte bulunmalıdır. Kafi güneş ve bolca su ile beslenen domates fideleri kısa sürede gelişmeye başlarlar. Sadece domatesin toprağı soğuksa, çimlenme yavaşlayacağından gelişme hızı da düşer.
You might be interested:  Dişler {Nasıl} Fırçalanır?(Çözüm bulunmuş oldu)Çeri domates {nasıl} yetişir?
Ben de yetiştirmek isterim kabul edebilirsiniz. 30-40 santimetre derinliğinde bir saksı sebze yetiştirmeye uygun gübreli saksı toprağı ve tohum yeterlidir. Saksının yarıdan fazlası toprak la doldurulup tohumlar serpilir. Tohumların üstü örtülerek can suyu verilir.
Saksıda domates kaç günde meyve verir?
Domates bitkileriniz tüm bu aşamaları eksiksiz olarak uyguladığınız takdirde ortalama 3 ay şeklinde bir sürede çiçeklenmeye başlamış olacak, derhal peşinden da meyve oluşacaktır. Bu aşamanın peşinden meyveler yüzünü göstermeye başlayınca, saksılarınızı daha bolca güneş alan alanlara taşıyabilirsiniz.
Domates ne vakit dikilmeli?
Domates, yetişmek için güneşe ve sıcak havaya gerekseme duyduğundan domates tohumu ekimi için en uygun devrin mart, nisan ayları bulunduğunu söyleyebiliriz. Domatesin yetişmesi için minimum 13°C ısı olması icap ettiğini de hatırlatalım.
Domateslerin verimli olması için ne yapmalı?
Dekara 40 kilogram, taban gübresi 20 potasyum sülfat gübresi kullanılması gerekmektedir. Domates veriminin yüksek oranda olması için gübreleme mühim olmaktadır. Tertipli sulamalarda domatesin çatlamasına tedbir alınmaktadır. Bu şekilde, ürün verim ve kalitesi artmaktadır.
Çeri domates kaç günde bir sulanır?
Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyleki bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak suretiyle toplam 18 kez sulanmalıdır.
Domates fidesi ektikten sonrasında bakımı {nasıl} yapılır?
Domates ektikten sonrasında bakım {nasıl} yapılmaktadır? Derin sürümle hazır olan toprak, sonbaharda 3-4 ton/da ahır gübresi alır. İlkbaharda ise karık hazırlığından ilkin taban gübresi alır. Fosforlu gübrenin tamamı gider. Diğerlerin üçte biri taban gübresi olarak gider.
Domates fidesi ne kadar zamanda büyür?
Açık tarlada yetiştirilen domates, tohum ekiminden sonrasında 80-100 gün içinde, fide dikiminden sonrasında ise 60-80 gün içinde hasatlık hale geliyor. Serada yetiştirilen domatesler, 60-70 gün sonrasında hasat edilmeye başlanıyor.
You might be interested:  Kayısı {Nasıl} Kurutulur?(Çözüm bulunmuş oldu)Domates fidesi güneşi sever mi?
Güneşi sever. Gün içinde 6-8 saat güneş alabilir.
Kışın evde domates {nasıl} yetiştirilir?
Domateslerin kışın yetiştirilebilmesi için fidanların, eylül ayının sonundan kasım ayının sonuna kadar yetiştirilmesi gerekmektedir. Fideler, ocak ayına kadar devamlı olarak bir yerde muhafaza edilmektedir. Fideler sıcak suyla sulanır ve bulundukları ortamın ısısı 20-22°C olması gerekir.
Çeri domates {nasıl} Çimlendirilir?
işlenmiş toprağa domates tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 santimetre içinde kapatınız.Toprak yüzeyini saydam bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 15-20 gün gün içinde gerçekleşecektir.
Çeri domates saksısı {nasıl} olmalı?
Çeri domates fidesi için ilk olarak sebze yetiştirmeye uygun bir saksı temin edilmelidir. 30-40 santimetre derinliğinde bir saksı kafi olacaktır. Gübreli saksı toprağı ile saksının yarısından fazlası doldurulduktan sonrasında tohumlar serpiştirilir.
Çeri domates fidesi kaç günde yetişir?
Çimlenmeye süregelen tohumlar domates fidesi halini alır. Minimum 5-6 gerçek yapraklı fideler artık aslolan yerlerine dikilmeye hazırdır. Doğrusu domates kaç güne yetişir sorusuna yanıt olarak, fidelerin dikilmesinden ortalama 3 hafta sonrasında meyve oluşumlarının görülmekte olduğu söylenebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir