Dış Gebelik {Nasıl} Oluyor?

Gebelik devamlı için döllenmiş bir yumurta ile adım atar. Düzgüsel şartlarda döllenmiş yumurta rahmin iç yüzeyine yapışır. Dış gebelik ise döllenmiş bir yumurta uterusun ana boşluğunun haricinde yerleşip, burada büyümeye başladığında ortaya çıkan duruma verilen isimdir.
Contents1 Dış gebelik olup olmadığı {nasıl} anlaşılır?2 Dış gebelik olursa ne olur?3 Dış gebelik kimlerde görülür?4 Dış gebelik {nasıl} sonlandırılır?5 Dış gebelik en erken ne vakit belli olur?6 Dış gebelik ağrısı {nasıl} olur?7 Dış gebelikte vajinal kanama niçin olur?8 Dış gebelikte vajinal kanama olur mu?9 Dış gebelik gebelik testi pozitif çıkar mı?10 Dış gebelikte rahim duvarı kalınlaşır mı?11 Dış gebelik düşükle sonuçlanır mı?12 Cinsel ilişkiye girmeden dış gebelik olur mu?13 Dış gebelik kendi kendine düşer mi?14 Dış gebelikte kürtaj olunur mu?15 Dış gebelik iğnesi nereden vurulur?
Dış gebelik olup olmadığı {nasıl} anlaşılır?
Dış gebelik emareleri nedir?

Vajinal lekelenme ve kanamalar.
Bıçak saplanması benzeri keskin ağrılar.
Karnın tek bir tarafında meydana gelen şiddetli ağrı
Sindirim sisteminin emek harcama düzeninde bozukluklar.
Kilo kaybı
Baş dönmesi ve bayılma.
Rektal tazyik

Dış gebelik olursa ne olur?
Gebelik büyüdükçe rahim de büyüyerek gebeliğe yer açıyor. Sadece tüp aynı kabiliyette değil. Gebelik ilerlerken tüp bir noktada bunu taşıyamıyor ve yırtılabiliyor. Dolayısıyla yırtılma esnasında oluşan hasar kanamaya niçin oluyor ve dış gebeliğin en mühim komplikasyonu olan batın içi kanama gerçekleşiyor.

Dış gebelik kimlerde görülür?
Dış gebeliğin Türkiye’de görülme sıklığı yüzde 1-2 arasındadır. Tane gecikmesi, gebelik testlerinin pozitif olması, bulantı, kusma benzer biçimde hamilelik emareleri dış gebelikte de görülür. Sadece çoğu zaman tüplere yerleşen gebelik büyümeye adım atar ve belli bir süre sonrasında kanamaya sebep olur. Bu durum oldukça önemlidir.
You might be interested:  Vodka {Nasıl} Içilir?Dış gebelik {nasıl} sonlandırılır?
Dış Gebelik {Nasıl} Sonlandırılır? Bir çok vakit operasyon laparoskopi ile yapılır. Bu vesileyle uzman, müdahale etmiş olduğu gövdeyi korumak için elinden gelen her şeyi dener. Ektopik gebelik için öteki tedavi metotreksatın kas içine yada direkt yumurtaya enjekte edilmesidir.
Dış gebelik en erken ne vakit belli olur?
Dış gebelik, çoğunlukla hamileliğin 5. ve 14. haftaları içinde emare vermeye adım atar Karnın tek tarafında olan devamlı ve şiddetli Ağrılar, tane kanamasından değişik olan vajinal kanamalar, omuz ağrıları, idrara çıktıktan sonrasında alt karında oluşan ağrı, ishal ve kusma benzer biçimde emareler dış gebelik emareleri
Dış gebelik ağrısı {nasıl} olur?
Karnın tek tarafında meydana gelen sert ağrı, bıçak saplanmasına benzer ağrı, kilo kaybı, baş dönmesi ve bayılma da dış gebeliğin öteki emare ve semptomları arasındadır. Dış gebelik vakaları çoğunlukla yumurtaları yumurtalıklardan uterusa doğrusu rahime taşıyan fallop tüpünde meydana gelir.
Dış gebelikte vajinal kanama niçin olur?
Dış gebelikte kanama, fetüsün tüpleri yırtmasıyla beraber adım atar. Bu sorun fark edilmediğinde ise, hanımefendiler açısından ciddi anlamda riskli durumların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Tüplerin patlaması sonucu oluşan kanamalar ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi boyutları da vardır.
Dış gebelikte vajinal kanama olur mu?
Abdominal yada pelvis ağrıları ve hafifçe vajinal kanama, ektopik gebelik sürecinin ilk belirtilerindendir. Eğer kan fallop tüplerinden geliyorsa, omuz ağrısı yada bağırsak hareketlerinde güçlük duymak mümkündür.
Dış gebelik gebelik testi pozitif çıkar mı?
Gebelikte dört gözle beklenen konulardan biri beta-hCG hormonudur. Pek oldukca anne talibi beta-hCG hormonu testi sonucuna gore hamile kaldığını bilir, sadece bu hormonun yüksek olması, o kişide gebeliğin rahim içinde bulunduğunu göstermez. Dış gebelikte de beta-hCG hormonu yüksek çıkabilir ve gebelik testi de pozitif çıkabilir.
You might be interested:  Güneşte Salça {Nasıl} Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)Dış gebelikte rahim duvarı kalınlaşır mı?
Dış gebelikte rahim içinde gebelik olmasa da gebeliğin hormonal tesiri ile “desidual reaksiyona bağlı (Arias Stella reaksiyonu)” rahim iç zarında (endometrium) kalınlaşma olmuştur.
Dış gebelik düşükle sonuçlanır mı?
Dış gebelik durumu var ise döllenmiş yumurta uterusun haricinde, çoğu zaman fallop tüplerinde doğrusu yanlış yerde büyür ve çoğunlukla düşük ile sonuçlanır.
Cinsel ilişkiye girmeden dış gebelik olur mu?
Cinsel ilişki olmadan düzgüsel gebelik ya da dış gebelik oluşamaz. Sadece nadiren cinsel ilişki gerçekleşmeden dışarı boşalma olsa da spermler vajina içine yüzebilir ve gebelik gerçekleşebilir. Bu durumda tane gecikmesi ya da anormal kanama durumunda gebelik testi yapılması önerilir.
Dış gebelik kendi kendine düşer mi?
Dış gebelik sonlandırması Kimi zamansa dış gebelik kanamaya ve yırtılmaya sebep olacak olgunluğa erişmeden kendi kendine sonlanmakta ve doktor müdahalesine gerek kalmadan vajinal kanama ile vücuttan atılmaktadır.
Dış gebelikte kürtaj olunur mu?
Hayır, dış gebelik kürtajla alınmaz. Bundan dolayı kürtaj rahim içinin temizlenmesi için yapılır, dış gebelikte ise bebek rahimde değildir. Bu yüzden kürtajla alınamaz. Sadece dış gebelikte kati tanı konulamayan hastalarda kürtaj tanısal amaçlı yapılır.
Dış gebelik iğnesi nereden vurulur?
Bu ilaç bir folik asit antagonistidir. Lokal MTX enjeksiyon tedavisi yönteminde; ince bir iğne ile karın duvarından geçilerek dış gebelik kesesine ulaşılarak kese ve koryon dokusu içine verilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.