Deniz Yılanı {Nasıl} Yazılır?(Muhteşem yanıt)

Bu kelime çoğu zaman Denizyılanı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Deniz yılanı şeklinde olmalıdır.
Contents1 Baş ucu {nasıl} yazılır TDK?2 Çörek otu {nasıl} yazılır?3 Olağan dışı {nasıl} yazılır?4 Olagelmiş {nasıl} yazılır TDK?5 Baş üzerine {nasıl} yazılır TDK?6 Başı Boş {nasıl} yazılır?7 Çörekotu mu Çöreotu mu?8 Semiz otu {nasıl} yazılır?9 Karayolu {nasıl} yazılır?10 Gözardı etmek {nasıl} yazılır?11 Olağan dışı TDK ne demek?12 Oldukça bilmiş {nasıl} yazılır?13 Gök yüzü {nasıl} yazılır?14 Hickimse mi hic kimse mi?15 Bir an kelimesi {nasıl} yazılır?
Baş ucu {nasıl} yazılır TDK?
Bu kelime iki şekilde de kullanımı mevcuttur. Doğru kullanımı baş ucu yada başucu şeklinde olmalıdır.
Çörek otu {nasıl} yazılır?
Herkesçe dört gözle beklenen çörek otu {nasıl} yazılır sorusunun cevabı ise ayrı şekilde yazılmalıdır. Kelimenin ayrı mı bitişik mi yazılması icap ettiğini net olarak öğrenmek açısından TDK en doğru kaynaktır. TDK kaynaklarına bakılırsa çörek otu ayrı olarak yazılması ihtiyaç duyulan kelimeler içinde yer almıştır.

Olağan dışı {nasıl} yazılır?
8. Dış, iç, sıra sözleriyle oluşturulan birleşik kelime ve terimler ayrı yazılır: terbiye dışı, çağ dışı, din dışı, kanun dışı, olağan dışı, yasa dışı; ceviz içi, hafta içi, yurt içi; aklı sıra, ardı sıra, art arda, yanı sıra vb.
Olagelmiş {nasıl} yazılır TDK?
Bu kelime çoğu zaman Ola gelen şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Olagelen şeklinde olmalıdır.
Baş üzerine {nasıl} yazılır TDK?
Bu kelime çoğu zaman Baş üzerine şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Başüstüne şeklinde olmalıdır.
Başı Boş {nasıl} yazılır?
TDK ‘ya bakılırsa de başıboş şeklinde bitişik yazılması gerekir.
Çörekotu mu Çöreotu mu?
“ Çörek otu mu?” yoksa “ Çörekotu mu?” {Nasıl} Yazılır? işte probleminin cevabı alttadır. Bu kelime çoğu zaman Çörekotu şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Çörek otu şeklinde olmalıdır.
You might be interested:  Çamaşır Makinesi {Nasıl} Temizlenir?(Muhteşem yanıt)Semiz otu {nasıl} yazılır?
Bu kelime çoğu zaman Semiz otu şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Semizotu şeklinde olmalıdır.
Karayolu {nasıl} yazılır?
işte probleminin cevabı alttadır. Bu kelime çoğu zaman Karayolu şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Kara yolu şeklinde olmalıdır.
Gözardı etmek {nasıl} yazılır?
Göz Ardı TDK ‘ya Gore Doğru Yazılışı TDK ‘ya bakılırsa göz ardı ayrı yazılmalıdır. Bitişik yazılması bir yazım yanlışıdır.
Olağan dışı TDK ne demek?
SIRADIŞI NE DEMEK: Alışılmışın haricinde olan, olağan dışı, gayritabii, ekstrem, beklenmedik anlamında bir söz. SIRADIŞINASIL YAZILIR? Bu kelimenin “ sıradışı mı, alışılmadık mı” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı alışılmadık şeklinde olmalıdır.
Oldukça bilmiş {nasıl} yazılır?
Bu kelimenin bitişik mi yoksa ayrı mı yazılıp yazılmayacağı Türk Dil Kurumu veriler üstünden anlatılmış durumda. Oldukça Bilmiş {Nasıl} Yazılır? Bu kelimenin doğru şekilde yazımı, ‘Çokbilmiş’ olarak ele alınmasıdır.
Gök yüzü {nasıl} yazılır?
Bu kelime çoğu zaman Gök yüzü şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Sema şeklinde olmalıdır.
Hickimse mi hic kimse mi?
Asla kimse sözcüğünün bitişik mi yoksa ayrı mı yazıldığı insanoğlu tarafınca merak edilmektedir. Bu bağlamda insanoğlu Türk Dil Kurumu üstünden araştırmalar yapmaktadır. Sözcük asla kimse şeklinde ayrı olarak yazılmalıdır.
Bir an kelimesi {nasıl} yazılır?
BİR AN BİRLEŞİK Mİ, AYRI MI YAZILIR? Türk Dil Kurumu’na bakılırsa ‘ bir an’ ayrı olarak yazılmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.